Bez COOKIEs je omezený přístup!

Magická díra

Legenda o podsvětí

 

Science fiction

Jerry Worker

© 2018-2019 Jerry Worker

Nakladatelství: ?


Obsah

Základna(13k)
Nerozluční kamarádi(15k) 1
Vchod(16k) 2
Dóm(13k) 1
Pivovar(14k) 1
Orákulum(13k) 1
Energetická chudoba(22k) 2

Seznam knih Komentáře

22.02.2020 15:59 Errata!

Na hlavní stránku Anketa


Kočka Šklíba udělala na Alenku v říši divů velký dojem
- a nejen šklebením. Občas se začala dělat neviditelnou,
až z ní zbyl jen škleb... A pak - zmizela...

Tichý posel(17k) 1
Jak se dělá slad(20k)
Překážky(23k) 1
A teď už snad pivo...(32k) 2
Tak prý už brzo...(30k) 1
První várka(13k)
Únos(27k) 1
Poslední přesun(11k)(17k)

© 2018-2019 Jerry Worker

Označení střídání obsahu

Identifikace:


Titul: Magická díra

Podtitul: Legenda o podsvětí

Autor: Jerry Worker


© 2018-2019 Jerry Worker

Nakladatel: ?

Žánr: Science fiction

Anotace


Do průšvihu lze spadnout kdykoliv a kdekoliv. Čtyři nerozluční kamarádi do něj spadli tak, že si vyrazili na zimní tramp. Pak stačila jedna nenápadná čerstvá trhlina ve skále, aby se ocitli v ..., prostě někde jinde, a tudíž v průšvihu. Nelze jen tak zmizet z socialistického Československa...

Připomínky


Kliknutím na obrázek autobusu (v levém horním rohu - pod myší se mění) přeskočíte na konec textu (u obsahu tam je slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

Poznámky pod čarou


1Mluvíš pěkně, ale mě je horko jako v sauně. Dal bych si pivo nebo leknu...

2Shořel

3Jogínský sed s překříženýma nohama

4Deveťák - Termín, zkratka, Dozorčí vojenského tělesa. Obvykle voják z povolání, vykonávající službu, kdy se stará o chod útvaru, všech celodenních směn, řeší problémy s kázní, kontroluje výkony celodenních služeb.

5ČSLA - Československá lidová armáda, vojenská organizace za vlády KSČ - Komunistické strany Československa

6ČSSR - Československá socialistická republika

7CCCP - v azbuce SSSR, Svaz sovětských socialistických republik

8Setkání v šeru nebývá vždy pohodové, někdy je lepší položit peněženku na zem, zdrhat a doufat, že ten poberta se bude zajímat o peněženku a ne o uprchlíka.

9Řízkování je způsob rozmnožování rostlin mimo semínka. Prakticky je to kus rosliny s tzv očkem, pomocí kterého se onen kus může zakořenit a opětovně se rozrůst.

10Sauropodní dinosaurus je velký čtyřnohý býložravec, nejznámější druh je brontosaurus.

11Curriculum vitae neboli životopis

12Černá kuchyně - kuchyně s otevřenými ohništi, na kterých se vařilo. Pojmenování podle stěn černých od kouře

13Tuplák - nádoba na pití piva, ale s obsahem jeden litr

Errata:

22.02.2020 15:59

 

Vyhodnocení 1.otázky:

(Uzavřena.)

Emzáci vyhráli

 

Vyhodnocení 2.otázky:

(Uzavřena.)

Jerry a spol budou stěhovat na jinou planetu...

 


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od SW: 16/1 v 10:33 na téma: Politika : Osmnáctiletá Helena Duke udala vlastní matku, že byla u Kapitolu. Považuje to za správné, i když matku kvůli tomu na hodinu vyhodili z práce. Dceruška udavačka (lesbička, stoupenkyně BLM) teď na sociálních sítích brečí, že díky tomu nemá peníze na školné a žebrá soucitné duše o příspěvek, aby mohla studovat práva. To tedy bude další právnická krysa s vymytým mozečkem!Takže i na druhé straně Atlantiku jsou krysy podobné Pavlíku Morozovovi, který udával své rodiče v Rusku! Jenže Pavlík byl malej blbej retarda, Helena je fracek, už by měla mít rozum!Zajímavé je, jak rychle se to proti ní otočilo? Ale i matce se vlastně vrátilo, že dceru špatně vychovala. @pKarma je zkrátka prevít! ;-);

Domů
Statistiky

"Magická díra Legenda o podsvětí" (komentáře)

Téma=Magická-díra Hlasovali 3, celkem 14 hvězd, průměr=4.67.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

Nepřihlášení (roboti) nemohou přispívat!

2. Jméno: Sair

 

 

(4760)

18.10.2019 v 16:10 id: 1321781

Niekoľko veľkých výhrad k malému odstavcu:

 

Ve funkci deveťáka4Židenických kasáren sloužil ten den poloviční Východniar, neboť ČSLA5 měla ve zvyku umisťovat vojáky po celé ČSSR6, hlavně co nejdál od domova. Pocházel z vesnice Veľké Slemence, ležících prakticky na hranicích se Sovětským svazem. Za hranicemi vesnice pokračovala jako Mali Selmenci. To jen pro upřesnění. Jeho hrubý hlas se nesl předjitřním tichem jako polnice:

 

„Čo za hovädo slúži na bráne? Priamo před vchodom leží akýsi bazmecký list pre veliteľa!“

 

východňar nie je národnosť vyjadruje to len lokáciu na výchoné slovensko takže sa píše s malým "v" Východniar s veľkým "V" bude obyvateľ obce Východná , z rovnakého dôvodu nemôže byť niekto polovičný východňar , môže byť polovičny Maďar ,polovičný Rusín alebo polovičný Ukrajinec keď pochádza od Čiernej nad Tisou ale stále bude 100% východňar asi tak ako niekto môže byť polovičný Nemec a polovičný Žid ale keď pochádza z Dejvic tak je to jednoducho Pražák...

Ďalej slovíčko hovädo sa v slovenčine použiva zriedkavejšie ako v češtine a len na vyjadrenie toho že sa niekto správa ako zviera (mliaska , nahlas vypúšťa plyny , bez miery požíva alkoholické nápoje alebo sa správa inak nekultúrne) na vyjadrenie že je niekto neschopný , nezodpovedný alebo intelektuálne nespôsobilý sa použiva najčastejšie nepublikovateľný výraz , alebo aspoň slovíčko odkazujúce na slaboduchosť dotkutého číže debil alebo idiot prípadne imbecil alebo aspoň somár keď to má byť viac slovenskejšie

Nakoniec to najhoršie - slovo "bázmeg" pochádza z maďarčiny a je to sloveso(významovo zhodné s anglickým fucking/fuck it) takže napriek tomu čo ste videli vo filme Černý baroni sa nepoužíva ako podstatné meno ani sa z neho neodvodzujú prídavné mená ako bazmecký , vždy sa použiva len základný tvar "bázmeg" ako zvolanie ,zvyčajne na konci zriedkavejšie na začiatku vety.

 

Takže najpravdepodonejšie aj keď trocha učesané by to znelo asi takto: " Čo za debila má službu na bráne , bázmeg ? Rovno pred vchodom sa váľa dajaký zasratý list pre veliteľa " prípadne " Boha !! Čo za debila má službu na bráne ?!? Rovno pred vchodom sa váľa dajaký list pre veliteľa , bázmeg !!! "

 

Ináč to vyzerá celkom dobre , pre mňa je síce trocha absurdné že niekto objaví stratenú civilizáciu predvekých inteligentných dinosaurov , len tak mimochodom pomôže pri oprave mimozemskej vesmirnej lode ,ale jeho hlavným cieľom je uvariť pivo 😆 no ale do toho už nekecam , nakoniec ak by malo byt všetko najlogickejšie a najpravdepodobnejšie tak by boli všetky sci-fi knížky navlas rovnaké a teda nudné ....


jaxx: Děkuju, přepíšu to podle vás. Můj rádce není až takový Slovák, jak tvrdí... Možná je to tím, že pochází z Bratislavy a už dlouho žije v Plzni... Btw, toto scífko vzniklo jako sázka, že i technologie výroby piva lze napsat jako čtivá kniha... Povedla se, ne? (18.10.2019 22:44)


VlastimilČech: Pane Saire, nejsem Slovák a netroufal bych si opravovat Vaše slova. Ale jako bývalý příslušník ČSLA si stojím na svém: v armádě se obecně, za mých časů ovšem, hovořli podivnou směsí všech jazyků ČSSR, jakousi českoslovenštinou. Takže pokud řečník nebyl přímo východosloslovenský nacionalista či alespoň patriot, pak jeho vyjádření by bylo možné. I když máte pravdu, že by zřejmě zaznělo i ono slovo, kterému jste se vyhnul: protože jsme ale dospělí lidé, buďme otevření a ono universální slovo popužijeme: Jebat- sloveso nedokonavé, pojebat, dojebat, zjebat- sloveso dokonavé, pojeb- podstatné kméno, popisující událost, pojebaný, dojebaný, zjebaný- přídavná jméno, dojebanec- jméno osobní... Slovenčina je v tomto oboru geniální.

Ovšem slovo "bazmek" se používalo na vojně ,a u nás na severní Moravě stále používá, jako podstatné jméno ve smyslu krám, nefunční poruchová, pokažená neužitečná věc. Možná Vás překvapí, taky obecné slovo "žďorb", což je vlastně synonymum onoho bazmeku. Původně to snad byly průmyslové výrobky polské firmy "ŽĎORB"

A mimochodem víte, co znamená slovo világoš? Původně to prý bylo bojiště, kde boj skončil zcela jednoznačným výsledkem. Dnes je"világoš" prostě nářez, výprask, tělesný trest, přeneseně i prostě debakl. "Za to vysklené okno byl doma super világoš!"

Kromě jiných míst jsem sloužil i v Prešově (Šarišské Lúky) a na míšení jazyků si dobře pamatuju... žádná peňaženka=peněženka, ale bugylár... Ono slovenských slov, či slov se slovenským původem i zde u nás u Ostravy zdomácnělo neurékom. Ono Ostrava je mnohem východněni než Bratislava, na stejném poledníku jako třeba Nitra (překrásné město!)

Pokud se týká toho polovičního východniara: Jak byste se srovnal s tvrzením, že někdo je poloviční Hanák? Nebo: "on už je stejně poloviční Praj (19.10.2019 10:43)


3. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

14.10.2019 v 08:02 id: 1321182

Nechci kritisovat jen tak... ale planety jsou tělesy pohybujícími se po svých drahách různými rychlostmi a v různých, od sebe částečně odlišných rovinách.Těleso vymrštěné od jedné z planet s cílem zasáhnout jinou pohybující se oběžnici, by se stěží mohlo pohybovati po dráze, kteráby se pozorovateli umístěném na cíli jevila jako jeden bod. Představme si například nějakou komplikovanou křižovatku železničních drah, kde skvěle mířený kámen vrhnemes cílem zasáhnout jiný vlak., na jinédráze. Aby bylo toto těleso zasaženo, nebude směřovat přímo k cíli, ale bude směřovat před něho, tak aby se obě tělesa po čase střetla. V úlohách zenitní palby se tomu říká "předsazení". Tedy je mířeno do míst, kde cíl v okamžiku zásahu teprve bude.

----------------------------

"Byly již hotové téměř všechny, když se planetka potkala s Jupiterem. Následné měření bylo šokující: Planetka měla opět vyšší rychlost a téměř se při pohledu na ni nehýbala, což znamenalo, že letí přímo k Zemi a zasáhne ji."

----------------------------

Tato situace by, podle mého skromného mínění, mohla nastat jen ve dvou případech: 1) Střela (asteroid) má skoro rychlost světla. 2) střela upravuje svoji trajektorii průběžně a blíží se k cíli po tzv. "psím kursu". Zdá se mi, že oba případy by nastaly jen velmi stěží. Navrhuji, po konsultaci s odborníkem -co říká pan Semerád??- případně opravit text, nebo poučit V.Čecha , který za případnou osvětu předem děkuje.


jaxx: Je vidět, že jsem už myslel moc dopředu, když mě to hned netrklo. Samozřejmě opravím, je to moje ostuda... (14.10.2019 16:02)


4. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

09.10.2019 v 17:28 id: 1321068

nemohla by to být třeba hygienicko technologická kontrola toho pivovaru?


jaxx: To snad ani ne, ale mohl by to být pokus pivovarníků z vedlejší dutiny zbavit se konkurence... (09.10.2019 18:01)


SW: Musí být dutinoví obyvatelé stejné swině jako my? (09.10.2019 21:40)


jaxx: Nemusí, ale můžou.Ještě o tom bude řeč... (10.10.2019 09:52)


5. Jméno: jaxx

 

Info: pro změnu správce sítě

08.10.2019 v 15:46 id: 1321066

U Magické díry přibyla anketa! Hlasujte, dokud to jde!


6. Jméno: Bavros

 

Info: Erzgebirgeman

07.10.2019 v 19:37 id: 1321064

Hurra, hurra, hurra!!! Těším se na další stránky Magické díry :D


jaxx: Sorry, byl jsem delší dobu na pozorování v nemocnici a na tabletu se špatně píše. (08.10.2019 10:24)


7. Jméno: vgj

 

Info: Václav Jansa

26.01.2019 v 19:58 id: 1296180

No FUJ, snad by jste nevařil z patoků. Vyslazovat max od 3 stupňů EPM... radši 4.5. Patoky nechte Staropramenu.. ti to nazývají ekologií a jedou až do 0.5... a suveréně to použijí na další vystírku.

 

To tam nemají prasátka, nebo nějaká jiná zvířata, která by hezky nabyla z pěkně sladkého mláta?


jaxx: Nepředbíhejme událostem. Zvířátka jsou, i sladký mláto bude. A ještě jsem nikam nenapsal. jak se bude vyslazovat... EPM se nebude používat, ale patoky budou začínat na 2% cukernatosti. Asi tak (27.01.2019 11:36)


vgj: Jasně Tak ať se jim dílo zadaří. Přeci jen, určitě si budou vychutnávat pivo i s ohříváčky, tak aby si vychutnali celou škálu chutí a ne nějaké prapodivné ocásky.. (27.01.2019 12:20)


8. Jméno: knihomol

 

 

19.01.2019 v 19:16 id: 1296158

A magická díra dopadne jako imperium?


jaxx: Proč si to myslíte? (19.01.2019 23:28)


knihomol: Dost dlouho se nic nedělo a Imperium taky po čase zmizelo. (20.01.2019 18:01)


jaxx: I zcela renomovaní spisovatelé mají občas výpadky. co teprve ti amatérští... Imperium pokračuje třetím dílem, Magická díra se také rozjíždí... A také jsem někde dříve psal, že mám problémy s páteří a vysedávání u počítače mi nedělá dobře, takže budu víc odpočívat a méně psát. Ještě si připočtěte korektury a úpravy starších děl a vývoj specializovaného webu... Ten se také táhne už rok, ale není čas. Asi tak... (20.01.2019 20:26)


SW: Ode mne také očekávejte výpadek. Ve středu jdu na oční operaci... (20.01.2019 21:45)


9. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

20.12.2018 v 06:26 id: 1296068

No, u nás jsme jednoho četaře z povolání měli. Dovedete si představit, jaký to myl lumen. A co slavná četař Babinčáková z "Tankového praporu"? Ony tam ty holky popadaly, když se sekalo po civilních zaměstnancích... ale který rok to bylo se už nepamatuju...


10. Jméno: jaxx

 

Info: pro změnu správce sítě

15.12.2018 v 15:00 id: 1296061

Ahoj lidi, prosím o spolupráci. Nějak se mi do toho zapletla armáda. Kdo si pamatuje lépe, jak to chodilo na bráně, o službách atd... Pište to sem jako přílepky, ať nezaplevelíme diskuzi - kliknout na sponku na papír.


SW: Během základní služby jsem coby absolvent a pak oficír párkrát sloužil jako DVT (Dozorčí vojenského tělesa) nebo jeho zástupce. Takže jsem nosil žluté šňůry a staral se o chod "dévéťárny" (místnost vedle brány). Na bráně sloužili záklaďáci, šňůry měli červené a byli tam vždy dva (pomocníci měli šňůry bílé). V případě nějakého incidentu na bráně (například když přišla kontrola zhora) zavolali strážní dévéťáka a hodili řešení na něho. Běžné události (odjezd a příjezdy vozidel, odchod a příchod vojáků) řešili strážní na bráně (měli též kontrolovat donášení alkoholu, ale víme, jak to chodilo). Dévéťák měl pod sebou služby (např. v kuchyni), věznici, a vyhlašování poplachu (to jsem párkrát střílel signální pistolí s červeným deštěm z vikýře střechy hlavní budovy).

Fasovvání ostré munice, nabíjení i vybíjení se konalo v určeném prostoru, náboje se vydávaly a vracely pomocí držáků a měly tak omlácené špičky, že už to asi byly dum-dum. (Američané takové náboje rovnou vyrábějí).

Na "dévéťárně" byly jednak "horké telefony", dále místní rozhlas, kde se daly jednotlivé hlásky zapnout buď všechny, nebo jen některé, případně fungovaly obousměrně. Dévéťák tak mohl zapnout některou hlásku na "odposlech" a poslouchat, co se na příslušné rotě děje, nebo se bavit s dozorčím (směr hovoru přepínal důstojník). Většina hlásek byla ale (ilegálně!) upravená, ve funkci "mikrofon" tam svítilo světélko, dozorčí na rotách (s červenými šňůrami) věděli, že jsou odposloucháváni a škrtali o mřížku nábojnicí, aby to dévéťákovi rachotilo. Později vyšel předpis, že DVT musí být pouze "furťák".

Párkrát jsem dělal i "lítačku", což bylo na rozdíl od pražské Opencard-2 komando vedené důstojníkem, chytající vojáčky ve městě (zda mají vycházku ve vycházkové knížce, nejsou nachmelení a nedělají brajgl). (15.12.2018 20:16)


jirkacbx: Jako kuchař na vojně moc nepomůžu,privilegií až dost i co neposvětil velitel útvaru svým podpisem (15.12.2018 21:11)


jaxx: To máte hromadu zkušeností, pánové. Já jsem ten (tehdy) méněcenný, já mám modrou... Takže všelijaké služby a hodnosti znám jen z doslechu nebo z internetu... (16.12.2018 14:01)


jirkacbx: Prozatím vyřešeno kulantně,stejně se to tak většinou dělalo

Hodnosti vojáků by se měly dohledat na netu,jen v nějakým roku se měnily a snižovaly,aby Amíkovi kapitán nevelel český major,když byl vlastně jen poručík.

Tohle jen příměr,nějaký binec v našich hodnostech vůči ostatním armádám před časem. (16.12.2018 20:01)


Q-16061317590: Pokud se pamatuju, tak až do četaře (vojín, svobodník, desátník, četař) jsme byli jako záklaďáci, vojáci z povolání začínali tuším na podpraporčíkovi. (19.12.2018 22:51)Komentáře

Začátek