Bez přihlášení je omezený přístup

Možnost nastavení je Zde.

Zpět Obsah

Střípky z budování Imperia II

Jak to bylo s rušením autobusů

První z funkčních prototypů jednotek hromadné přepravy

První z funkčních prototypů jednotek hromadné přepravy

Po objevení antigravitace, spolu s kombinací nových akumulátorů a vyztužených materiálů to začalo jít s klasickou dopravou z kopce. Spalovací motory mizely jako jarní sníh, o něco déle se držely hybridy, nejdéle vydržely auta čistě na elektřinu. Vlastně celé odvětví lidské činnosti, starající se o dopravu lidí i materiálů, dostalo mohutný impuls. Nejdříve se montovaly nové zdroje energie do klasických dopravních prostředků, tudy ale cesta nevedla. Musel přijít úplně nový koncept. Jeho výsledkem bylo osobní vznášedlo. To mělo vystřídat tramvaje, trolejbusy i autobusy. Základem byla jednotka, tvarem připomínající placatější prosklený kvádr. První prototypy měly ještě kola pro případ potřeby. Vstup uprostřed z boku. Pro přepravu větších skupin byl sestaven vláček z požadovaného počtu jednotek, hlavně na delší tratě. Novým sportem, hlavně mladých, bylo testování, kolik se do základní jednotky vleze lidí. Pravidelně vyhrávali Japonci, díky větší ukázněnosti i subtilnější postavy. V Evropě bylo nejdále konsorcium automobilek Mercedes, Volkswagen, Fiat a Opel. Jejich jednotky již jezdily ve zkušebním provozu v menších městech německé části Imperia.

Samostatnou kapitolou bylo ovládání těchto jednotek. Samozřejmě, pomocí jednoduchého panelu se dalo vozítko řídit i zevnitř, ale urychleně se řešilo centrální ovládání. Počítačový komplex byl obvykle v nejvyšší budově v centru, v posledním patře. Počítače, operační systémy a řídící software se budoval prakticky za běhu, jinak to ani nešlo, simulace neodhalí vše. Poněkud pikantní byla účast Microsoftu, ten nabízel specializovaný systém, Embed Windows, který jede v devadesáti procentech bankomatů. Mnohým z výběrové komise se před očima promítla situace, kdy člověk spěchá, trčí před bankomatem a najednou modrá smrt - modrá obrazovka s výpisem paměti a předpokládaná chyba, na které to vše zhavarovalo. Nejvíce to byla neošetřená výjimka, neboli chyba programátora, že nezabudoval do systému všechny možnosti. Spíše jen ze zvědavosti postoupil Microsoft do užšího výběru, kdy měl předvést svůj výtvor v praxi. Po týdnu, po třech hromadných haváriích a škodě pět milionů Solidů odstoupil z výběrového řízení raději sám, prakticky hodinu před doručením výpovědi ze strany zadavatelů. Navíc se ukázalo, že si pořádně neprostudoval zadávací podmínky a tudíž neplatí jeho licenční podmínky, kdy prakticky za nic nemůže. Když byl Microsoft po několika soudech donucen zaplatit, původní škoda pět miliónů Solidů plus smluvní pokuta jeden milion Solidů byla zvýšena úroky z prodlení na sto čtyřicet milionů.

Placení cestovného probíhalo jednoduše. Do otvoru k tomu určeného vložil cestující svůj identifikační doklad, na mapě nebo v seznamu si vybral cílovou stanici a počet cestujících. Platba a počet cestujících ve vozidle musel souhlasit, jinak se jednotka odmítala pohnout.

 

 

(pokračování příště...)

 

 

Pro online-čtenáře: nehlašte překlepy v poslední kapitole!

Obvykle na ně přijdu sám, poslední kapitolu si čtu víckrát.

Opravy překlepů v minulých kapitolách naopak vítám.

Konec

Zpět Obsah

© 2017 Jerry Worker, Plzeň

Slovník


atomový_parní = Do pracovní části atomového reaktoru se vstřikuje voda, ta se mění na páru, pak na plasmu a je tryskou vystřelována do prostoru.

furveil = obyvatel planety Furvea, ležící ve dvojslunečné soustavě rudého trpaslíka a žlutého slunce třídy K 

germicidní lampa = speciální lampa, která vyzařuje ultrafialovézáření ve spektru C (UVC)

halal =Nesmírně brutální způsob zabití jatečného zvířete. Zvířeti se zaživa, bez omráčení, podřeže krk, aby vykrvácelo. Vykrvácení musí být tak pomalé, aby zvíře zaslechlo celou muslimskou modlitbu.

The Hunt for Red October = Film režiséra Johna McTiernana, natočený podle bestselleru Toma Clancyho, je příběhem mužů, v jejichž rukou leží odpovědnost za soudný den. Zbrusu nová, supermoderní jaderná sovětská ponorka míří k pobřeží USA. Jejím velitelem je kapitán Marko Ramius (Sean Connery). Americká vláda se obává, že ponorka "Rudý říjen" zaútočí. Analytik CIA (Alec Baldwin) je jiného názoru. Myslí si, že kapitán Ramius chce emigrovat. Má však jen několik hodin, aby ho našel a svůj názor dokázal. Sovětské námořní a vzdušné síly po ponorce totiž pátrají také. Hon na ponorku začíná

kafír =člověk, který nevyznává víru v Alláha, a je jedno, jestli je to křesťan, budhista nebo ateista.

MHD generátor = technické zařízení umožňující přímou přeměnu energie ionizovaného plynu, ohřátého na vysokou teplotu, na elektrickou energii. Volné elektrony jsou zachytávány na elektrodách. MHD generátor má účinnost 60 až 65 % oproti tepelným elektrárnám s parními turbínami s účinností 35 až 36 %.

neoprén = nepropustný oblek pro potápěče v horších podmínkách. Většinou jen gumová slupka. Pro práci v chladných podmínkách se používá tzv teplý neoprén, kdy je neoprén oblečen na teplém prádle.

rezonanční zářič = Určitě znáte všelijaké figurky, které po vystavení světlu ve tmě svítí. Tomu jevu se říká luminiscence. Rezonanční zářič dokázal vybudit a detekovat více materiálů, které normálně luminiscenční nejsou, například hliník či zlato.

rusutur = zapadákov, díra, pr*del světa/galaxie...

sonar = obdoba radaru, ale pracující se zvukovými vlnami.

10.11.2018 18:36


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od MiHo: 15/11 na téma: §Duta : a) Pádu nedokázaly ani kvalitní důstojnické kanady. (Zabránit ?) b) V překryvné skalní desce byl v metrové výšce malý otvor, která procházel skrz desku. (otvordíra?) -) Ale jinak samozřejmě bomba jen tak dál, houšť a větší kapky prosím. :-D

Domů
Statistiky

"Imperium 2 část druhá - Svět" (komentáře)

Téma=§Imp2 Hlasovalo 7, celkem 35 hvězd, průměr=5.00.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

   

Jméno(nick):  

 

Emailová adresa:

 

Další informace:

  Vetřelec

 
 

Text příspěvku:

(   povinná pole  )     Napiš číslicemi: dvastadvádvacet = (nejsi robot?)    (48 příspěvků).  

! Včera 1 !příspěvky s přílepky  (barva pozadí)  Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:

Přílepky včera: §Duta

2. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

Téma: §Admin

 Přidat přílepek!?

11.11.2018 v 23:33 id: 1295602

Trochu jsem předělával konverzní program a logiku úprav. Nebavilo mě neustále opravovat databázi, musel jsem to trochu zautomatizovat. Už nějakou dobu tady nepíšu jen já, ale jsou tu i další autoři - externisté. Těm teď umožňuji měnit popisky u autorů i u skupin, při opravách ve skupinách se knihy samy třídí podle pořadí ve skupině (a ne aby poslední opravená kniha byla vložena na poslední místo, poslední opravená "Zoidée" je teď už zase první) a hlavně, zavedl jsem možnost vkládat další autory a skupiny na dálku bez přímých zásahů do databáze. Takže mě na tyhle úpravy nebudou autoři-externisté potřebovat. Mohou se tedy stát "patrony" dalších, kteří si možná sami netroufají. A kdo má zájem, může to zkusit také. Stačí napsat mi mail, vložím jeho nick do seznamu "privilegovaných", aby získal práva používat konverzní program a může začít. (Uvažoval jsem pár vteřin o tom, že to dám prostě všem, ale doskočilo mi, že by to byla pastva pro trolly). Tak a jedeme dál...


3. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

10.11.2018  id: 1295594

Nad Spojenými státy visela od té doby na středně vysoké orbitální dráze družice.... není to tak úplně opraveno...


jaxx: Tak snad už ano:

Nad Spojenými státy se od té doby pohybovala na středně vysoké orbitální dráze (10.11.2018 18:38)


jaxx: Jak pomocí přílepku nastavit dobu životnosti zprávy? Například tento příspěvek po opravě už jen překáží. (10.11.2018 18:40)


SW: Autor ho může smazat. Nebo já. Mazání je ale velice nebezpečné, těžko vyloučíte trolla, který začne zlomyslně mazat šmahem všechno. Ideální by bylo, kdyby si přispěvatelé oprav k překlepům sami rovnou dávali rozumnou dobu expirace, i kdyby maximální (9)... (10.11.2018 18:44)


SW: Ještě k věci samé. Stacionární družice visí vždy nad rovníkem, jenže jsou od Země tak daleko, že vidí (a tedy jsou vidět, resp. ovládají) skoro celou polokouli. Jediná družice nad Afrikou tak pokryje TV-signálem prostor od Mysu Dobré naděje až po Grónsko, družice nad Ekvádorem posílá signál od Mysu Horn po Aljašku. A tak podobně. Takže vlastně o nic nejde, že? (10.11.2018 19:00) (Příspěvek za 4 dny zmizí!)


4. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

05.11.2018 v 07:24 id: 1295579

Nad USA není žádná geostacionární poloha... Dokonce ani nad Havajskými ostrovy. I když tam by to bylo nejblíž.


vgj: Ono co by geostacionární družice dělaly mimo rovník. Na rovníku je pěkně plno. Přes obě polokoule si to sunou jen družice na nižší orbitě. Navigace, špionážní, meteorologické a specifické typy radiokomunikačních. (05.11.2018 09:39)


SW: Však už také rovníkové země požadují, aby se za "parkovací místa" na geostacionární dráze mastně platilo. Samozřejmě jim, je to přece "jejich území", že... (05.11.2018 12:16)


jaxx: Opraveno, přepsáno, doufám, že už je to lepší. (05.11.2018 17:08)


5. Jméno: knihomol

 

 

 Přidat přílepek!?

30.07.2018 v 14:56 id: 1294402

Jestliže ČT 1, TV NOVA, TV PRIMA, a další komerční TV vyzývají k pořádání sbírek na obědy pro děti které na něj nemají. zatímco poslanci, senátoři a ministři debužírují za snížené ceny, měli by si Češi vzpomenout, co znamená pojem DEFENESTRACE.


SW: Ovšem ani defenestrace se nesmí odfláknout. Když defenestrace, tak ta první (ne ta odfláknutá druhá)! (30.07.2018 16:07)Komentáře

Začátek


Přílepky včera: §Duta