Bez přihlášení je omezený přístup

Možnost nastavení je Zde.

Zpět Obsah

Krátká kapitola o jazyku jezinek

Jako promovaný pedagog jsem se samozřejmě o jazyk jezinek velice zajímal. Už ve městě jsem se něco dozvěděl. Od Ulriky, od knihovnice, od paní doktorové. Ovšem nejvíc jsem se dozvěděl až tady, za Kejvalkou. Musím říct, že některé dosavadní a ve městě stále živé poznatky jsou dosti zkreslené, neúplné, ano i zcela mylné. Příčinou je to, že pendleři, kteří se s živým jazykem jezinek sami setkali, nebyli nikdy správně odborně vybaveni. Teprve já, tedy Ludvík, mám jakési vzdělání, které umožňuje správně uspořádat dosavadní - a dosti rozptýlené - poznatky, navíc zatížené subjektivními pocity lidových kvazibadatelů. Sami pendleři se snad někdy v minulosti pokusili dešifrovat jazyk jezinek, snad i nějaké poznatky získali. Nebyli však schopni vzájemně spolupracovat, vzájemně si kusé poznatky předat a poznané syntetisovat. Mnozí pendleři se dokonce nedokázali se svými znalostmi vrátit. Lidé ve městě - tady mám na mysli VMV a obecně Družinu - se zřejmě pokoušejí po dlouhou dobu - navrátivšími se pendlery - získané jazykové poznatky shromažďovat. Jejich poznatky jsou však velice kusé, víceméně náhodné, omezující se na nesouvisející jednotlivosti, troufám si říct, že jsou doslova bezcenné. Jediný známý případ - i když naprosto nepoužitelný v pendlerské praxi - nepotvrzeného porozumění tohoto jazyka, je onen nerozluštěný Woinichův rukopis.

Se své praxe vysokoškolského vzdělance a intuitivního empatika mohu tvrdit s dosti vysokou mírou pravděpodobnosti, že:

Jezinky pro tvorbu zvuků své řeči nepoužívají hlasivky. Snad jich ani nemají. Uvažte, jak omezené možnosti tím mají. Veškeré zvuky své řeči, jak se ukazuje, tvoří výhradně ve svých ústech a i to je ovlivněno - od lidí odlišnou - stavbou jejich ústní dutiny.

Z jejich jazyka jsou tak vyloučeny nejen všechny samohlásky, ale i takové souhlásky jako „G“, „H“, etc. Hlásky „P“„B“ znění v jejich výslovnosti velice podobně. Na druhé straně je patrné, že používají více druhů sykavek a různých druhů „R“„Ř“. Zdá se, že obzvláště důležitou úlohu v jejich jazyku tvoří mlaskavky. Tedy hlásky, které by snad připomínaly něco jako „mňň“, „mčö“, „ňè“, etc... Málokdy, ale nikoliv ojediněle, se používají i hlásky, které znějí jako jakési klapání. Není jasné, zda jsou tvořeny na zubech, či oněch plochách, které jezinkám nahrazují naše moláry. V afrických jazycích se tyto hlásky vyskytují také, a to nejen u Hotentotů, Křováků, ale i v jazycích kmenů černošských. Při vzájemné konversaci jezinek je nápadné kolísání tónu řeči, snad toto kolísání má i vztah k obsahu projevu a není jen odrazem citového zaujetí mluvčí. Celkový dojem ze zvukového projevu jezinek je velmi nepodobný jakékoliv mně známé pozemské řeči. Opravdu to zní jako jakési „drnčení“, nebo jak jsem to nazval „brebentění“. Tolik o zvucích.

O jazykové stavbě, gramatice, nebo větné skladbě nemohu říct naprosto vůbec ničeho. Všiml jsem si jen, že některé zvuky během řeči opakují, někdy v jiné výšce hlasu, avšak neporozuměl jsem, zda se jedná opakování významotvorné, nebo o opakování, které má jen zdůraznit význam, tedy důležitost, řečeného. Další komplikací pro eventuální porozumění jejich řeči, je veliká rychlost, se kterou hlásky tvoří a střídají.

Grafický záznam zvuků, které používají ve své řeči, by byl velmi obtížný. Pro příklad se uchyluji k prostému zápisu jména jedné z jezinek. Zapisuji ji jako Mrkt. Ovšem asi by byl o něco málo výstižnější zápis „Mrrkt...“

Pokud se týká pískané varianty jejich řeči, jedná se buď o dvojtónovou signalizaci - něco jako morseovku. Uvažte, že pro Morseův signál vyjadřující zjednodušenou abecedu je třeba i 5 znaků (teček a čárek) bereme-li i mezeru jako znak. V jezinčím dvojtónovém provedení pak při použití čárky a tečky ve dvou tónech a jejich kombinací postačily dva znaky pro ohromný počet písmen. Není ale jisté, zda se jedná o jezinčí signalisaci - něco jako morseovku - anebo zda se nejedná o specifickou úpravu jejich mluveného jazyka - něco jako africké „mluvící bubny“, tamtamy, pískající guančové...

Stálo by za pokus zapisovat nikoliv zvuky jejich řeči, ale přímo pojmy. K tomuto pokusu ale nemám ani znalosti, vzdělání a materiální vybavení. Prozatím jsem měl v oblasti dorozumění nejlepší výsledek s tím loutkovým divadélkem. Pro praktické použití mám v úmyslu vyzkoušet postupy grafické, něco jako komiks, odborně „strip cartoons“...


Konec

Zpět Obsah

© 2017 Vlastimil Čech

23.06.2017 23:49


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od SW: 14/8 v 22:33 na téma: §Jupd : Tak mám celého Jupiterského ducha předělaného! Při té příležitosti jsem všechny díly nejen upravil, aby nemusely být diskriminované dětskou pojistkou jako celek, ale spravil jsem i pár překlepů a na několika místech jsem předělal i text. Namátkou - Adélka v původní verzi jen fotila a přeplnila paměť foťáku, teď jí paměť dojde až při snímání několikátého videa... a pár dalších. Podařilo se mi i použít ve 4.díle velice...

Domů
Statistiky

"Kejvalka - svět za Kejvalkou" (komentáře)

Téma=§Kejv Hlasovalo 6, celkem 30 hvězd, průměr=5.00.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

   

Jméno(nick):  

 

Emailová adresa:

 

Další informace:

  Vetřelec

 
 

Text příspěvku:

(   povinná pole  )     Napiš číslicemi: sedumsetdvášedesát = (nejsi robot?)    (110 příspěvků).  

! Včera 1 !příspěvky s přílepky  (barva pozadí)  Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:

2. Jméno: Q-norbert

 

Info: dědek

 Přidat přílepek!?

03.08.2017 v 00:19 id: 1287169

Nejsem fysik ani Wikipedie, ale cosi jsem zaslechl o optických kabelech, že prý se tam odraz světla dosahuje různě odrazivým sklem. Proč tedy neudělat zrcadlo z dvou různých vrstev skla?


jiho: Nejsem si 100% jistý, ale v optických kabelech se jedná o různé indexy lomu a velmi malé úhly dopadu a odrazu. Za takových podmínek zrcadlí i asfaltová silnice. (03.08.2017 12:47)


3. Jméno: jaxx

 

Info: pro změnu správce sítě

 Přidat přílepek!?

01.07.2017 v 16:10 id: 1286905

Pane Čech, v drsnější verzi máte mezi přehledem, co by stálo za to dodávat do Zakejvalčí i skleněná zrcadla. To by nešlo, každé skleněné zrcadlo je založeno na odrazu světla na rozhraní sklo - kov. A kov je v Zakejvalčí problém... Viz SW:" target="_blank">https://cs.wikipedia.org/wiki/Zrcadlo


SW: Kov na zrcadlech se přece pokrývá ochrannou vrstvou, jinak by nevydržel ani na Zemi. Takže je to otázka ochranné vrstvy... (02.07.2017 07:52)


jaxx: Ochranná vrstva je narušená v okamžiku, kdy se velký plát rozřeže na malinká zrcadélka, pak je kov odhalený z boku. A to nemluvím o poškození vrstvy... Je to vidět i na starých zrcadlech, že se kazí od hran/rohů: http://img.thrfun.com/img/025/117/black_spots_on_mirrors_l7.jpg V Zakejvalčí otázka týdně... (02.07.2017 12:22)


SW: Opakuji - je to otázka ochranné vrstvy. A důvtipu občanů města, jak se s tím popasují. (02.07.2017 14:29)


jaxx: V tom případě bych navrhoval, aby se dokonale čisté zrcadlo namočilo do nějaké čiré vytvrzované pryskyřice, která na něm vytvoří další půlmilimetrovou nepropustnou vrstvu. Tím by získalo i částečnou nerozbitnost... Uvidíme, jak se s tím pan Čech popasuje... (02.07.2017 15:03)


SW: Pan Čech už se pasovat se zrcátky nebude. Drsnější verze je přece finito a v nové, jemnější verzi se zrcátka neobjevila (a řekl bych, že už se neobjeví). (03.07.2017 10:07)


4. Jméno: Q-norbert

 

Info: dědek

 Přidat přílepek!?

14.06.2017 v 22:33 id: 1286842

Bylo to řácké počteníčko.


5. Jméno: vgj

 

Info: Václav Jansa

 Přidat přílepek!?

25.05.2017 v 17:54 id: 1259973

Pane Čech, nerad bych aby jste zpychl, ale musím to říct.. je to báječné a čím dál tím lepší. Anatomie Jezinek potěšila. Za tuto knížku bych zaplatil stejně jako za páně Semerádovy (i když jsem si je jen prolistoval a čtu stále dokola v elektronické podobě).

Díky a pište dál, kam až Vás Vaše fantazie dovede.


VlastimilČech: Děkuju! Moc děkuju! (26.05.2017 08:04)Komentáře

Začátek