Bez přihlášení je omezený přístup

Možnost nastavení je Zde.

Zpět Obsah

Epilog

A proč nejsem znova učitelem? No dopadlo to všechno, jak to dopadlo. Špaček byl samozřejmě radostí bez sebe, že jsem se na modrém zeppelinu vrátil zpátky. Vypůjčenou vzducholoď jsem poslal domů hned, jak jsme si přelezli k modrovlasé velitelce. Kdo my? No přece Mrkt, Paganelka, pět jezínků a ovšem i sám Ludvík. Oškubané jezinky z poražené armády se konečně mohly vrátit domů. Na cestu domů jsem jim daroval jednoho jezínka. Snad je to pro jejich šéfové cena útěchy...

Špačkovo hnízdo přetékalo zbožím, ale další nepřicházelo, protože Špaček dlouho neměl co nabídnout a jezinky přinášely a pomalu vracely jen nějaké staré dloužky. Tři jezínky jsem poslal s modrovlasýma, jednak z radosti nad setkáním, ale hlavně jako odměnu za dopravu k Špačkovi. Podle radosti obdarovaných je to odměna náramná! A dva nejhezčí jezínci zůstanou zatím tady. Prodám je, jako Baník prodal Spartě své nejlepší hráče! Ať žije obchod, musím se do toho vpravit.

Protože učitelem už nebudu. Nemůžu.

Jen si to představte! Ludvík se vrátil do města s ohromnou dávkou prvotřídního materiálku! A se Špačkem! A taky se dvěma třeskutě zvědavými jezinkami! No, vlastně s jednou zvědavostí se třesoucí Paganelkou a s jednou žárlivou Mrkt. Když Mrkt viděla, jak Paganelka leze do vaku, vnutila se k ní.

„Toho bohdá nebude, abych ti, ty Paganelko jedna, svého Ludvíka přenechala! Ani ti ho nepůjčím!“ nějak tak si holky asi povídaly. Požďuchovaly se a hádavě brebentily ještě na schodech Kejvalky v jejich »pytlovitém pullmanu«.

Krásné uvítání nás čekalo v museu. Maminka, Schubertovi, Vrchní Matriarchální Velitelství ...a taky trochu rozpačitá Ulrika. Proč rozpačitá? No protože je už vdaná a evidentně taky těhotná. Čekala prý na mě, ale dlouho to nevydržela. Ale chlapeček se prý bude jmenovat Ludvík. To je útěcha, že?

Jezinky se vypravily na noční prohlídku města v půjčených košilkách a velikých tmavých brýlích. Doktor jim dal na pusy takové ty lékařské masky a já jsem nesl za návštěvnicemi láhev s kyslíkem. Obě se totiž začaly v našem světě dusit, nejsou zvyklé na náš nízký tlak vzduchu, dostaly horskou nemoc, jako by byly někde v Himalájích, nebo aspoň Visalájích... A za malou chvilku ze sebe strhaly košile, jak byly celé promrzlé. Košilky i jezinky... No, ještě že to bylo v noci. Bylo znát, že je jim náš svět ještě více nepřátelský než nám Zakejvalčí. Ale spokojené byly nakonec obě. Paganelka nadšením, že se podívala do úplně cizího světa, Mrkt, když se zase vrátila. Jistě si říkala »Všude dobře, doma nejlíp!«

V pokračování pedagogické kariéry mi ovšem brání ještě jedna věc, bohužel důležitá. Může být učitelem člověk, jehož vlasy, obočí, řasy, knírek a vůbec všechny drobné »broskvičkové« chloupky po celém těle září staniolově jasnou zlatou barvou? S touhle parádou po světě chodit nemůžu... A abych si hlavu, vousy a obočí břitvou holil? To po mně nemůže nikdo žádat. To by vypadalo ještě hůř! Ať si radši město zvyká! Všichni tu o tom vědí, všichni to chápou, ale za hranicemi města bych byl exot.

A navíc, to naše město pendlera potřebuje. A když se něco udělat musí a jsem jediný, kdo to dělat může, pak to prostě udělat musím! Nikdo to za mě neudělá!

Zkrátka jsem pendlerem. Velkým pendlerem. Žiju takovým životem, jakým žijí třeba námořníci, nebo tiráci. Nějaký čas tady, nějaký čas tam, na druhé straně, na Špačkárně. Dobré je, že si mě na obou stranách Kejvalky považují. Ludvík je Pan Někdo! Tam i tady. A naopak.

Už jsem do obchodů docela proniknul. Velice mi pomáhá Paganelka i oddaná Mrkt. Myslím, že jsou všichni spokojeni. Obchod mezi světy běží jak má, podle potřeby tiše a nenápadně... Ve městě jsou spokojeni. Pagenelka je pochopitelně celá bez sebe badatelským nadšením, při každé cestě jí dovezu pozemské ovoce nebo zeleninu. A Paganelka bádá... Nechápu to.

Jak může někdo žít v pralese, přetékajícím úžasnými plody, a nadšeně vzdychat nad ubohou zeleninou naší chudé Evropy!

Ale když obě ochutnaly obyčejné zahradní jahody, musím jim pokaždé, když to jde, přivézt aspoň košíček. Pochopitelně každé jeden, aby se holky nepopraly.

Z Mrkt je teď naprosto dokonalá hokynářka, vyjednavačka a provozovatelka koloniálu, zbožíznalkyně a tak... Očividně si to užívá. Špaček je taky spokojen, myslím, že si zasluhuje trochu klidu a něčeho, co bych nazval důchodem. Má se docela dobře tam i tady, ale raději pobývá v Zakejvalčí.

Já se naopak vracím do města rád. Na faře jsem si nechal namontovat úžasnou vanu, vířivku. Po každém návratu, hned jak předám materiál Vrchnímu Matriarchálnímu Velitelství, se aspoň na půl hodiny naložím do vany a pustím si víření! Paráda!

A samozřejmě chodím dál plavat do Štěrkovny. Je tam voda krásně čistá a plave se tam báječně. Koupaliště mi v Zakejvalčí hodně chybělo! A lidi si už zvykli, že zářím do dálky... škoda, že i tady není léto po celý rok!

A Hedvice moje zlatá paráda ani tak moc nevadí...

Uvidím...

 


 

Konec

  

Konec

Zpět Obsah

© 2016-2018 Vlastimil Čech, ves u Frýdku-Místku

Knihu koupíte na Nová Forma

18.10.2018 09:15


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od jaxx: 21/10 na téma: §Moon : Ach jo, zase mě čekají korektury! Zase budu mít hlavu jako škopek. Kdo se hlásí dobrovolně ku pomoci? A to musím ještě opravit Studnu na nový formát rozcuchanosti...Pak se vrhnu na Imperium dokončit aspoň druhý díl a pak se uvidí. Klube se mi jeden nápad. Možná tím potěším pana jirkacbx, bude to to, co má rád...

Domů
Statistiky

"Kejvalka (svět za Kejvalkou)" (komentáře)

Téma=§Kejv Hlasovalo 9, celkem 45 hvězd, průměr=5.00.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

   

Jméno(nick):  

 

Emailová adresa:

 

Další informace:

  Vetřelec

 
 

Text příspěvku:

(   povinná pole  )     Napiš číslicemi: sedumasedumdesát = (nejsi robot?)    (120 příspěvků).  

 (barva pozadí)  Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:

2. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

 Přidat přílepek!?

11.10.2018 v 21:53 id: 1295018

Kejvalka v knižní podobě obsahuje pouze "Verzi 2". Nebylo by lepší tomu přizpůsobit i webovou variantu? Připomínám, verze 1 je z doby, kdy se autorovi do dalšího psaní moc nechtělo, takže se nakonec jednalo o koprodukci. Jenže ta se moc nepovedla (je na ní trochu znát míchání stylů a je příliš drsná), což nakonec autora přinutilo napsat jinou, delší verzi, která nakonec v knize zůstala jako jediná.

Teď jde o to, co s tím. Můj názor je tu první verzi (s Ulrikou v Zakejvalčí a s leteckou bitvou) prostě zrušit. Druhou možností je prohodit obě verze, aby tedy současná druhá verze se nabízela jako první. Třetí možností je nedělat nic.

Chce se Vám jako čtenářům ještě hlasovat? http://sw.gurroa.cz/kyva/kyvalka.php#ANKETA (Jak je vidět, nechce. Škoda.)


3. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

 Přidat přílepek!?

01.10.2018 v 12:55 id: 1294996

Dobrá zpráva: Kejvalka je na papíře a dá se koupit. A povedla se!

http://www.stahuj-knihy.cz/stahujknihy/eshop/18-1-SCI-FI/0/5/1286-Cech-Vlastimil-Kejvalka (04.10.2018 20:29)


4. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

 Přidat přílepek!?

24.09.2018 v 17:05 id: 1294989

Kejvalka dostala Prolog a Epilog. A taky novější anotaci (popis v seznamu knih). A je odeslaná do tiskárny, takže bude k sehnání v papírové verzi! (V papírové verzi je ovšem jen verze 2, kde se třetí cesta nazývá "Bloudění". A nezkrátím ji tady na pouhou "ukázku", necháme ji celou.) Myslím, že si Kejvalka tiskárnu zasloužila! Můžete se těšit!


5. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

04.04.2018 v 18:06 id: 1293975

Napsal jsem své čtenářce Věrce a moje odpověď se ztratila... kde může být?...


SW: Otázkou je, zda jste ji skutečně odeslal. Možná to bude výzva pro mě, abych prohodil tlačítka "Ukázka" (které příspěvek neodešle) a "Připoj k příspěvku". (04.04.2018 18:53)


SW: Prohodil jsem tlačítka (snad to někomu pomůže) a přidal jsem protokolování každého odeslání (případně aby se z toho dal rekonstruovat text). Předtím tam žádný protokol nebyl, takže - nevím. (04.04.2018 20:11)Komentáře

Začátek