Bez COOKIEs je omezený přístup!

Zpět Obsah

Epilog

A proč nejsem znova učitelem? No dopadlo to všechno, jak to dopadlo. Špaček byl samozřejmě radostí bez sebe, že jsem se na modrém zeppelinu vrátil zpátky. Vypůjčenou vzducholoď jsem poslal domů hned, jak jsme si přelezli k modrovlasé velitelce. Kdo my? No přece Mrkt, Paganelka, pět jezínků a ovšem i sám Ludvík. Oškubané jezinky z poražené armády se konečně mohly vrátit domů. Na cestu domů jsem jim daroval jednoho jezínka. Snad je to pro jejich šéfové cena útěchy...

Špačkovo hnízdo přetékalo zbožím, ale další nepřicházelo, protože Špaček dlouho neměl co nabídnout a jezinky přinášely a pomalu vracely jen nějaké staré dloužky. Tři jezínky jsem poslal s modrovlasýma, jednak z radosti nad setkáním, ale hlavně jako odměnu za dopravu k Špačkovi. Podle radosti obdarovaných je to odměna náramná! A dva nejhezčí jezínci zůstanou zatím tady. Prodám je, jako Baník prodal Spartě své nejlepší hráče! Ať žije obchod, musím se do toho vpravit.

Protože učitelem už nebudu. Nemůžu.

Jen si to představte! Ludvík se vrátil do města s ohromnou dávkou prvotřídního materiálku! A se Špačkem! A taky se dvěma třeskutě zvědavými jezinkami! No, vlastně s jednou zvědavostí se třesoucí Paganelkou a s jednou žárlivou Mrkt. Když Mrkt viděla, jak Paganelka leze do vaku, vnutila se k ní.

„Toho bohdá nebude, abych ti, ty Paganelko jedna, svého Ludvíka přenechala! Ani ti ho nepůjčím!“ nějak tak si holky asi povídaly. Požďuchovaly se a hádavě brebentily ještě na schodech Kejvalky v jejich »pytlovitém pullmanu«.

Krásné uvítání nás čekalo v museu. Maminka, Schubertovi, Vrchní Matriarchální Velitelství ...a taky trochu rozpačitá Ulrika. Proč rozpačitá? No protože je už vdaná a evidentně taky těhotná. Čekala prý na mě, ale dlouho to nevydržela. Ale chlapeček se prý bude jmenovat Ludvík. To je útěcha, že?

Jezinky se vypravily na noční prohlídku města v půjčených košilkách a velikých tmavých brýlích. Doktor jim dal na pusy takové ty lékařské masky a já jsem nesl za návštěvnicemi láhev s kyslíkem. Obě se totiž začaly v našem světě dusit, nejsou zvyklé na náš nízký tlak vzduchu, dostaly horskou nemoc, jako by byly někde v Himalájích, nebo aspoň Visalájích... A za malou chvilku ze sebe strhaly košile, jak byly celé promrzlé. Košilky i jezinky... No, ještě že to bylo v noci. Bylo znát, že je jim náš svět ještě více nepřátelský než nám Zakejvalčí. Ale spokojené byly nakonec obě. Paganelka nadšením, že se podívala do úplně cizího světa, Mrkt, když se zase vrátila. Jistě si říkala »Všude dobře, doma nejlíp!«

V pokračování pedagogické kariéry mi ovšem brání ještě jedna věc, bohužel důležitá. Může být učitelem člověk, jehož vlasy, obočí, řasy, knírek a vůbec všechny drobné »broskvičkové« chloupky po celém těle září staniolově jasnou zlatou barvou? S touhle parádou po světě chodit nemůžu... A abych si hlavu, vousy a obočí břitvou holil? To po mně nemůže nikdo žádat. To by vypadalo ještě hůř! Ať si radši město zvyká! Všichni tu o tom vědí, všichni to chápou, ale za hranicemi města bych byl exot.

A navíc, to naše město pendlera potřebuje. A když se něco udělat musí a jsem jediný, kdo to dělat může, pak to prostě udělat musím! Nikdo to za mě neudělá!

Zkrátka jsem pendlerem. Velkým pendlerem. Žiju takovým životem, jakým žijí třeba námořníci, nebo tiráci. Nějaký čas tady, nějaký čas tam, na druhé straně, na Špačkárně. Dobré je, že si mě na obou stranách Kejvalky považují. Ludvík je Pan Někdo! Tam i tady. A naopak.

Už jsem do obchodů docela proniknul. Velice mi pomáhá Paganelka i oddaná Mrkt. Myslím, že jsou všichni spokojeni. Obchod mezi světy běží jak má, podle potřeby tiše a nenápadně... Ve městě jsou spokojeni. Pagenelka je pochopitelně celá bez sebe badatelským nadšením, při každé cestě jí dovezu pozemské ovoce nebo zeleninu. A Paganelka bádá... Nechápu to.

Jak může někdo žít v pralese, přetékajícím úžasnými plody, a nadšeně vzdychat nad ubohou zeleninou naší chudé Evropy!

Ale když obě ochutnaly obyčejné zahradní jahody, musím jim pokaždé, když to jde, přivézt aspoň košíček. Pochopitelně každé jeden, aby se holky nepopraly.

Z Mrkt je teď naprosto dokonalá hokynářka, vyjednavačka a provozovatelka koloniálu, zbožíznalkyně a tak... Očividně si to užívá. Špaček je taky spokojen, myslím, že si zasluhuje trochu klidu a něčeho, co bych nazval důchodem. Má se docela dobře tam i tady, ale raději pobývá v Zakejvalčí.

Já se naopak vracím do města rád. Na faře jsem si nechal namontovat úžasnou vanu, vířivku. Po každém návratu, hned jak předám materiál Vrchnímu Matriarchálnímu Velitelství, se aspoň na půl hodiny naložím do vany a pustím si víření! Paráda!

A samozřejmě chodím dál plavat do Štěrkovny. Je tam voda krásně čistá a plave se tam báječně. Koupaliště mi v Zakejvalčí hodně chybělo! A lidi si už zvykli, že zářím do dálky... škoda, že i tady není léto po celý rok!

A Hedvice moje zlatá paráda ani tak moc nevadí...

Uvidím...

 


 

Konec

  

Konec

Zpět Obsah

© 2016-2018 Vlastimil Čech, ves u Frýdku-Místku

Knihu koupíte na Nová Forma

Anotace


Vejít do neznámého, úplně cizího světa s holýma rukama, to nevypadá pro mladého učitele Ludvíka dobře. A kdyby s holýma rukama! On tam vhupsne úplně nahý! A teď ukaž, inteligente, nač ti je vysokoškolské vzdělání! Šero, horko, mokro a dusno, takové je prostředí cizího světa. Ani lidský hlas tam nezní lidsky! Přežít se tam snad dá, ale když se v šeru nedokážeš ani zorientovat, dá to pěknou fušku!

Science fiction Kejvalka zaujme hned zpočátku. Ne tím, jak se hrdina do toho cizího světa dostane. V science fiction najdete paralelní světy od „Alenky v říši divů a za zrcadlem“ a Wellsova románu „Lidé jako bozi“. Je to už klasika, vchází se tam obvykle tunelem-do-cizího-světa, případně něčím-jako-hvězdná-brána.

Co ale čtenáře zaujme, to je opravdu zajímavý popis cizího světa. Cizí světy bývají ve science fiction často nápadně podobné exotickým místům světa našeho. Pralesům, horským oblastem, pouštím (Duna), ostrovům. Ale tady jsou opravdu velice odlišné životní podmínky! Od složení atmosféry, přes neznámou flóru a faunu, po nemožnost orientace v prostoru a čase. Navíc nikde nebývají hrdinové z našeho světa úplně bez prostředků. S holýma rukama není ani uchování holého života samozřejmé. Lidé sem ale přicházejí nejen s holýma rukama, ale úplně nazí a bezbranní. Přežívají jen díky místním bytostem, žijícím v nezvykle rozvinuté době kamenné. Což může být kupodivu užitečné pro obě strany...

24.03.2019 20:09


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od jirkacbx: 16/7 v 21:51 na téma: §Paza : SW : Na nějaký odkazy a prkotiny prdim :-)Kráááásný pokračování :-)

Domů
Statistiky

"Kejvalka (svět za Kejvalkou)" (komentáře)

Téma=§Kejv Hlasovalo 9, celkem 45 hvězd, průměr=5.00.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

   

Jméno(nick):  

 

Emailová adresa:

 

Další informace:

 

   

Text příspěvku:

(   povinná pole  )     Napiš číslicemi: vosum = (nejsi robot?)    (122 příspěvků).  

 (barva pozadí)  Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:


Komentář 1295019 neexistuje.

2. Jméno: Robo-mailek

 

Info: hláška sama zmizí

Téma: §Admin

 Přidat přílepek!?

18.07.2019  id: 1315494

Robotek Emailek hlásí: rozeslal jsem za Autobus 285 e-mailu 18.07.2019 00:00 :

Změna v "Pážata" 17.07.2019 1309---2320   (Příspěvek dnes v poledne zmizí!)


3. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

 Přidat přílepek!?

14.12.2018 v 14:45 id: 1296056

Zajímavé, doteď mě to nenapadlo! Je sice znát, že ta lebka nesedí s tím obličejem, ale má několik velice podobných rysů!


VlastimilČech: No jo! To mne nenapadlo...fakticky.... Takže že by to nebyla jezinka, která tu ve Frísku své kosti složila, ale ufonek? (17.12.2018 09:28)


SW: A není to ufonek, ale jezinka? (..a obr s hanbou odchází... a není to obr, je to princ Jasoň!) (17.12.2018 10:41)


VlastimilČech: he,he, he... No jo! Kdyby ufonkovi narostly vlasy, aby měl na čem případně nosit své minimimi, tak je to úplně zřejmě jezinka v modrém osvětlení Zakejvačí!

Anebo to fakticky jezinka je, ale něco provedla a byla potrestána nejen ostříháním, ale přímo vyholením! Možná, že jezinky a ufonci jsou příbuzné druhy? Nebo dokonce jenom různé rasy jdnoho druhu? Nevíte někdo? (18.12.2018 08:31)


SW: Taky mě napadlo: mají jezinkové vlasy? Že by to mohl být jezínek... (18.12.2018 14:00)


VlastimilČech: Bingo! Jasně, vždyť je to jezínek! Že mne to nenapadlo... ) (18.12.2018 16:07)


4. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

 Přidat přílepek!?

11.10.2018 v 21:53 id: 1295018

Kejvalka v knižní podobě obsahuje pouze "Verzi 2". Nebylo by lepší tomu přizpůsobit i webovou variantu? Připomínám, verze 1 je z doby, kdy se autorovi do dalšího psaní moc nechtělo, takže se nakonec jednalo o koprodukci. Jenže ta se moc nepovedla (je na ní trochu znát míchání stylů a je příliš drsná), což nakonec autora přinutilo napsat jinou, delší verzi, která nakonec v knize zůstala jako jediná.

Teď jde o to, co s tím. Můj názor je tu první verzi (s Ulrikou v Zakejvalčí a s leteckou bitvou) prostě zrušit. Druhou možností je prohodit obě verze, aby tedy současná druhá verze se nabízela jako první. Třetí možností je nedělat nic.

Chce se Vám jako čtenářům ještě hlasovat? http://sw.gurroa.cz/kyva/kyvalka.php#ANKETA (Jak je vidět, nechce. Škoda.)


5. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

 Přidat přílepek!?

01.10.2018 v 12:55 id: 1294996

Dobrá zpráva: Kejvalka je na papíře a dá se koupit. A povedla se!

http://www.stahuj-knihy.cz/stahujknihy/eshop/18-1-SCI-FI/0/5/1286-Cech-Vlastimil-Kejvalka (04.10.2018 20:29)


6. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

 Přidat přílepek!?

24.09.2018 v 17:05 id: 1294989

Kejvalka dostala Prolog a Epilog. A taky novější anotaci (popis v seznamu knih). A je odeslaná do tiskárny, takže bude k sehnání v papírové verzi! (V papírové verzi je ovšem jen verze 2, kde se třetí cesta nazývá "Bloudění". A nezkrátím ji tady na pouhou "ukázku", necháme ji celou.) Myslím, že si Kejvalka tiskárnu zasloužila! Můžete se těšit!


7. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

04.04.2018 v 18:06 id: 1293975

Napsal jsem své čtenářce Věrce a moje odpověď se ztratila... kde může být?...


SW: Otázkou je, zda jste ji skutečně odeslal. Možná to bude výzva pro mě, abych prohodil tlačítka "Ukázka" (které příspěvek neodešle) a "Připoj k příspěvku". (04.04.2018 18:53)


SW: Prohodil jsem tlačítka (snad to někomu pomůže) a přidal jsem protokolování každého odeslání (případně aby se z toho dal rekonstruovat text). Předtím tam žádný protokol nebyl, takže - nevím. (04.04.2018 20:11)


8. Jméno: Věrka

 

Info: zklamaná čtenářka

 Přidat přílepek!?

02.04.2018 v 00:40 id: 1293961

Jak měl učitýlek Ludvík mé sympatie, tak o ně pozvolna přichází. Nechal klidně v našem světě maminku i Ulriku, ani po nich nevzdechne a stává se z něho cynický, hrabivý loupežník, který okrádá nevinné jezinky. Ludvíčku, Ludvíčku, ty ses nám ale vybarvil!


VlastimilČech: Milá moje Čtenářko Věrko.

Ludvík je všechno, jenom ne cynický. Vždyť brečí po mamince až ho jezinka utěšuje. Zkuste si to přečíst ještě jednou, velmi prosím. Jak má chudák najít kdesi v tom cizím světě jednu malou věžičku? Představte si, kdybyste se ocitla sama (ROZHODNĚ VÁM TO NEPŘEJU) tady na Zemi v krajině někde blízko polárního kruhu. A měla najít v celem širém světě jedno nenápadné údolíčko. Navíc, když nevíte, kde to vlastně to údolí s věžičkou je. Je někde v severní Africe? Nebo v jižní? Někde na americkém kontinentu? V té ohromné Asii? A na kterém místě se vlastně nalézáte Vy?Jak byste to místečko hledala? A to věřím, že alespoň zhruba zeměpis našeho světa znáte... A Ludvík nezná vůbec zeměpis Zakejvalčí... "Ludvíčka pacholíčka jezinky pryč nesou" ...Ale kam ho odnesly?

A je Ludvík hrabivý? Co si nahrabal, padouch jeden? Co má z jezinčího harampádí? Jaký prospěch mu přinášejí jezinčí kluci? Vždyť je chudák! Nahatý a bosý dočista ztracený v tmavém cizím světě, ohrožovaný tamějšími tvory a potvory. Už mu i začíná harašit v hlavě, mluví sám se sebou...nechal se zmást a teď na to doplácí. Nebuďte na mého Ludvíka tak přísná, moje milá Čtenářko Věrko... Ten chudák mládenec nedomrlý zkouší, podle mého skromného mínění, víc než co se do něj vejde... a jeho smrduté zážitky s O-beronem a ostatními Vám asi nepoví... Ten človíček Ludvík není hrdina... někdy se po klučičím způsobu vytahuje, ale víte sama, že občas se mu "potí oči"-pláče. (03.04.2018 07:51)


Věrka: Milý pane spisovateli, to všechno možná platí, ALE! Že nic z toho nemá? Je tam přece jasně napsáno, že si docela dobře žije z OBCHODU. Cynik! Lupičské živnosti říká obchod? To jen tak obelhává své vlastní svědomí! Možná i nějakou tou charitou... z naloupeného krmí hladové... Jistěže platí, že toho bylo na něho moc, ale loupežnictví poctivé zaměstnání není a výběr mýta je takové "státem provozované lupičství", viz Karel Čapek, pohádka loupežnická! Měl by si sám říct DOST! (03.04.2018 22:15)


9. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

21.03.2018 v 19:14 id: 1292715

Vlastík je Vám vděčný, že to může udělat... prostě dvě verse...

 

Konec konců, i životní příběh často závisí na jedné události: Když se podaří, tak jde život jedním směrem, když ne, tak druhým. A na té jedné události záleží i životní příběhy jiných lidí... Prostě : "kdybych si vzala Pištu Hufnágla..." tak by Smolíkovic rodina žila jinak, stejně tak by žil jiný životní příběh i ten slavný Pišta.

Je to jakoby byly na naší životní trati občas výhybky.... přehození jedné nás může zavést na krásné rovné lesklé kojele, nebo se náš vláček bude kodrcet po kolejích křivých, rezatých a na kdekteré stanici nebo rozjezdu bude jen stát a čekat Nebo ho některá kolej zavede "do brambor"... Nikdo nemá plán všech tratí, nikdo neví, jak je která výhybka nastavena... A tak nevíme kde je zborcený most, ani kolik vlastně ještě máme páry....

 

Proč bychom si nemohli zahrát na to, že některé výhybka příběhu byla postavena jinak?


10. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

20.03.2018 v 09:52 id: 1292708

Nikdo nemá žádnou připomínku? Námitku? Komentář?Otázku? Nic? Vůbec nic?Komentáře

Začátek