Bez přihlášení je omezený přístup

Možnost nastavení je Zde.

Zpět Obsah

Epilog

Pia zdvihla prázdnou láhev Carské Golden Snow vodky s nenápadně provrtanou zátkou.

„Vážně je to pěkná láhev, vezmeme si ji domů, co říkáš? Mně už se nevejde. Máš ještě místo?“

„Samozřejmě, že ji nevyhodíme,“ usmál jsem se. „Jednou ji budeme ukazovat dětem. Škoda, že nemůžeme mít tu plechovku.“

„Bude se mi stýskat.“

Také jsem povzdechl a rozhlédl se po pokoji. Pozítří klesne Slunce dostatečně hluboko, jdeme na odvykačku, až na pár hygienických potřeb vše sbaleno. Půl roku úžasného života. Vše vyřízeno, vše doděláno, měření odevzdána i s návrhy na zlepšení. Jen jeden dluh zůstal.

„Pojedeme?“

„Já spíš ne. Ještě bych si chtěl zkusit něco v laboratoři,“ řekl Michele. „Jeden, dva nápady. Vy se beze mě dobře obejdete.“

Odpověděl jsem na jeho úsměv taky úsměvem. „Allora, ciao.“

Pohlédl jsem na Piu. Věděla, co ten pohled znamená, nebylo třeba nic dodávat. Promluvili jsme až u George, když jsme chtěli půjčit šerpu na projížďku.

„Měsíční vozidla nejsou v žádném případě určena pro soukromé a neodůvodněné výlety,“ pravil vážně a podal nám přístupovou kartu. „Vím, že vám to dlužím.“

Vydali jsme se podél pobřeží Mare Novum na sever. Naposledy jsem tu byl za tmy, ale místo jsem si na fotografických mapách našel tolikrát, že jsem mohl jet i poslepu. Zabrzdil jsem u skály s nápadným převisem ve tvaru kšiltu vojenské čepice.

„Tady to je,“ ukázala Pia na zem na malý, asi půlmetrový válcovitý předmět.

Vylezl jsem na střechu šerpy a přistrčil teleskopický žebřík ke skalnímu převisu ve tvaru kšiltu. Chvíli jsem se bál, že bude krátký, ale nakonec dosáhl, kam jsem potřeboval.

„Podej mi ji,“ zavolal jsem na Piu.

Ta se sehnula pro malý, asi půlmetrový válcovitý předmět, přistoupila k vozidlu a předmět zdvihla nad hlavu.

Opatrně jsem vynesl nápadně lehký balíček nahoru a otočil směrem k sobě. Přísahal bych, že na mne dětský obličejík pohlédl se zájmem. Usadil jsem mumii tak, aby hleděla na jih.

Na jih se rozkládalo Mare Novum se srpkem Země nad obzorem. Díky vázané rotaci to tak bude navěky, pouze velikost srpku se bude pravidelně měnit.

Tady Valentinu nebude nikdo nikdy hledat. Bude se dívat na místo posledního odpočinku svého otce a tam, kde jednou dodýchá její matka. Bude se dívat ještě dávno potom, co po ní na Zemi nezbude ani prach.

Ilustrace: Dana Tenzler

Ilustrace: Dana Tenzler
  

Konec

Zpět Obsah

© 2017-2018 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

27.02.2018 14:12


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od SW: 21/3 na téma: §Imp2 : V anketě chybí obrázky!Kvůli generování EPUB je nutné, aby obálka byla povinně ve formátu JPG, protože se nahrává jako JPEG! Kde to není (např. Manuscript je GIF), tam je nutné vložit kopii v JPG!)

Domů
Statistiky

"Měsíční tvář" (komentáře)

Téma=§Mesi Hlasovali 2, celkem 10 hvězd, průměr=5.00.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

   

Jméno(nick):  

 

Emailová adresa:

 

Další informace:

  Vetřelec

 
 

Text příspěvku:

(   povinná pole  )     Napiš číslicemi: dvášedesát = (nejsi robot?)    (10 příspěvků).  

 (barva pozadí)  Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:

2. Jméno: Robo-mailek

 

Info: hláška sama zmizí

Téma: Admin

 Přidat přílepek!?

22.03.2018  id: 1292720

Robotek Emailek hlásí: rozeslal jsem za Autobus 329 e-mailu 22.03.2018 00:00 :

Změna v "Orizemě" 21.03.2018 1206

Editován "Imperium 2" 21.03.2018 1937

Anketa pro "Imperium 2" = uzavřena 21.03.2018 1941

Změna v "Imperium 2" 21.03.2018 1941

Kapitola 40 dodána k "Kejvalka". 21.03.2018 2336

Změna v "Kejvalka" 21.03.2018 2336   (Příspěvek dnes v poledne zmizí!)


3. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

Téma: Admin

 Přidat přílepek!?

21.03.2018 v 11:50 id: 1292712

Předělání verzí je na webu (snad!) hotové. Účastnily se toho tři moduly: konverze pro EPUB (tam to vlastně začalo a kvůli EPUB jsem to vlastně měnil), konverze do HTML-PHP (to se týká snad jen mě a autorů, kteří tenhle modul používají) a modul "upravroman.php" pro online úpravu za chodu. Někdo už na to narazil, "Zuznelai" i "Kejvalka" mají u obsahu jiný způsob přepínání verzí (též Orizemě, kde se však verzemi nemění struktura obsahu). Ještě mi zbývá předělat takto i makra v LibreOffice, týkalo by se to hlavně vytváření PDF (proto zatím žádné PDF soubory nekonvertuji). Autorům mohu vzkázat, chcete-li si také rozvětvit román na více verzí (jako je např. Kejvalka nebo Zuznelai), podívejte se do návodu, jak se to dělá (je již opravený). Udělal jsem navíc možnost "vnořování tagů", takže je možné v jednom bloku střídaném pro verze mít i další tagy (je to v Zuznelai, kde je v jednom bloku zobrazovaném jen v "hanbaté verzi" navíc možnost zostřit/zjemnit úseky vulgárními/učesanějšími dialogy). Je to asi dost překombinované, leč možné.

Tak mě napadá, že bych mohl místo psaní úplně nového románu předělat některý starší do jiné podoby (a jiného konce), jako se teď děje s Kejvalkou. Když to může Vlastimil Čech, proč ne já?


4. Jméno: Rudolf_Mentzl

 

Info: crui

 Přidat přílepek!?

17.02.2018 v 09:14 id: 1292632

Pro pana Čecha:

Ten náš minulý příspěvek se nevešel celý. Dávali jsme čtenáři ještě jednu možnost, skafandr nemusí být těsný. Ve vakuu by se odpařily tělesné tekutiny a vyschlá mumie by měla šanci lépe odolat. K tomu však třeba dodat, že by to vyžadovalo ještě vycpání ústní dutiny, aby se nezhroutily tváře a makeup, který by zakryl scvrkávání obličeje. Upustili jsme raději od detailního popisování, jak moc dobře nebo špatně obličejík vypadá. Také hrajeme na to, že mumie není na Měsíci ještě dlouho, její rozklad nemusel postoupit tak moc. Souhlasíme s tím, že velké rozdíly teplot mumii časem zničí. Za jak dlouho nezbývá, než spekulovat, tak jsme to riskli.


SW: Vysvětlení: po zkrácení Vašeho "přílepku" jsem zrušil omezení délky "přílepků", takže se to snad už nestane. Problémem je, že délka položek v databázi není nekonečná, takže se to omezit musí ("Přílepek" není samostatný, ale připojí se k položce). Proto jsem místo omezení jeho délky zavedl zrušení přidávání dalších přílepků, když délka položky i s přílepky přesáhne určitou mez. Jakmile zmizí "svorka", je položka uzavřená. (17.02.2018 10:47)


5. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

16.02.2018 v 10:34 id: 1292627

Valentina je ve skafandru, ale není opravdový, je to jen čedičový odlitek. ...

Víte myslel jsem to tak, že nabalsamovaná mrtvolka je vždy držena v nějakém stabilním prostředí. Mnichové v Brně jsou vysušeni v chladném sklepě. Mrtvoly Lenina, Gottwalda, jsou (byly) nejen pravidelně ošetřovány, ale i chlazeny a drženy v STABILNÍM prostředí. Konec konců i katakomby jsou stabilním prostředím. Nu, nevím jak se na to dívají vědcové dneska, ale učil jsem se, že právě na povrchu měsíčním, se například teploty mění velice třeskutě... Může to pomoci balzamované mrtvole? Ono možná nejde jen o bakterielní rozklad, ale i o rozpad fysikální a ovšem chemický... při jaké teplotě se rozpadá třeba kolagen, který tak hezky vyplňuje například líčka dětské mrtvolky? Při jaké teplotě se uvolňuje z tkání tuk, byť by byl napuštěn nějakou chemikálií? A co voda, nebo vodné roztoky? Nejde jen o extrémní zvraty teplot uvnitř kamenné slupky, kdy může docházet k odpařování, kondensaci, krystalisaci atd., atp. Při teplotách nad 60 C se degraduje už i bílkovina, vlákna svaloviny se zkracují... (vidíme třeba při kuchyňské přípravě masa)...Obal mrtvolky má být tvořen čedičovým odlitkem. Technologicky musí být obal z mnoha dílů. Budou spoje trvale hermetické? Nebude tedy docházet k úniku par, plynů, tekutin z dutiny? Nezhroutí se původní tvar a tedy podoba umrlého děcka? Myslím si, že porovnání mrtvolky v stálých podmínkách katakomb a měsíčním povrchu je odvážné až příliš... Nicméně toto jsou jen poznámky člověka, který své jen středoškolské vzdělání ukončil už před mnoha desetiletími... dnešní poznatky jsou zcela jinde... Pokud mi bude poskytnuta osvěta, poučení budu jen rád a slušně poděkuju...Komentáře

Začátek