Bez COOKIEs je omezený přístup!

Měsíční tvář

 

Science fiction

Dana a Rudolf Mentzlovi

© 2017-2018 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

© 2017 Dana Tenzler


Obsah

Kapitola 1
Kapitola 2
Kapitola 3
Kapitola 4
Kapitola 5
Kapitola 6
Kapitola 7
Kapitola 8
Kapitola 9
Kapitola 10

Seznam knih Komentáře

27.02.2018 14:12

Na hlavní stránku

Kapitola 11
Kapitola 12
Kapitola 13
Kapitola 14
Kapitola 15
Kapitola 16
Kapitola 17
Kapitola 18
Kapitola 19
Kapitola 20
Epilog

© 2017-2018 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

Identifikace:


Titul: Měsíční tvář

Autor: Dana a Rudolf Mentzlovi


Žánr: Science fiction

© 2017-2018 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

Ilustrace: © 2017 Dana Tenzler

Veškeré připomínky jsou vítané:

dana.mentzlova@gmail.com

rudolfmentzl@gmail.com

havlicek@aldebaran.cz

Obrázek autobusu v levém horním rohu (přejetím myší se mění) při kliknutí skočí na konec textu (u obsahu tam bude slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

27.02.2018 14:12


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od SW: 21/7 na téma: §Paza : Dnes přibylo málo, ale udělal jsem hodně oprav vpředu. Něco byly překlepy, něco proházený slovosled, něco úplně jiná stylistika... chyb bylo dost. Ale musel jsem udělat ty opravy teď, jinak si většina čtenářů po dokončení stáhne celou knihu i s chybami :-)
22.07 SW : Konec knihy se totiž kvapem blíží... €::laugh€:6

Domů
Statistiky

"Měsíční tvář" (komentáře)

Téma=§Mesi Hlasovali 4, celkem 20 hvězd, průměr=5.00.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

   

Jméno(nick):  

 

Emailová adresa:

 

Další informace:

 

   

Text příspěvku:

(   povinná pole  )     Napiš číslicemi: kolik-nohou-má-kůň = (nejsi robot?)    (8 příspěvků).  

! Dnes 1, včera: 1 !příspěvky s přílepky  (barva pozadí)  Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:

Přílepky dnes: §Paza včera:


2. Jméno: Rudolf_Mentzl

 

Info: crui

 Přidat přílepek!?

17.02.2018 v 09:14 id: 1292632

Pro pana Čecha:

Ten náš minulý příspěvek se nevešel celý. Dávali jsme čtenáři ještě jednu možnost, skafandr nemusí být těsný. Ve vakuu by se odpařily tělesné tekutiny a vyschlá mumie by měla šanci lépe odolat. K tomu však třeba dodat, že by to vyžadovalo ještě vycpání ústní dutiny, aby se nezhroutily tváře a makeup, který by zakryl scvrkávání obličeje. Upustili jsme raději od detailního popisování, jak moc dobře nebo špatně obličejík vypadá. Také hrajeme na to, že mumie není na Měsíci ještě dlouho, její rozklad nemusel postoupit tak moc. Souhlasíme s tím, že velké rozdíly teplot mumii časem zničí. Za jak dlouho nezbývá, než spekulovat, tak jsme to riskli.


SW: Vysvětlení: po zkrácení Vašeho "přílepku" jsem zrušil omezení délky "přílepků", takže se to snad už nestane. Problémem je, že délka položek v databázi není nekonečná, takže se to omezit musí ("Přílepek" není samostatný, ale připojí se k položce). Proto jsem místo omezení jeho délky zavedl zrušení přidávání dalších přílepků, když délka položky i s přílepky přesáhne určitou mez. Jakmile zmizí "svorka", je položka uzavřená. (17.02.2018 10:47)


3. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

16.02.2018 v 10:34 id: 1292627

Valentina je ve skafandru, ale není opravdový, je to jen čedičový odlitek. ...

Víte myslel jsem to tak, že nabalsamovaná mrtvolka je vždy držena v nějakém stabilním prostředí. Mnichové v Brně jsou vysušeni v chladném sklepě. Mrtvoly Lenina, Gottwalda, jsou (byly) nejen pravidelně ošetřovány, ale i chlazeny a drženy v STABILNÍM prostředí. Konec konců i katakomby jsou stabilním prostředím. Nu, nevím jak se na to dívají vědcové dneska, ale učil jsem se, že právě na povrchu měsíčním, se například teploty mění velice třeskutě... Může to pomoci balzamované mrtvole? Ono možná nejde jen o bakterielní rozklad, ale i o rozpad fysikální a ovšem chemický... při jaké teplotě se rozpadá třeba kolagen, který tak hezky vyplňuje například líčka dětské mrtvolky? Při jaké teplotě se uvolňuje z tkání tuk, byť by byl napuštěn nějakou chemikálií? A co voda, nebo vodné roztoky? Nejde jen o extrémní zvraty teplot uvnitř kamenné slupky, kdy může docházet k odpařování, kondensaci, krystalisaci atd., atp. Při teplotách nad 60 C se degraduje už i bílkovina, vlákna svaloviny se zkracují... (vidíme třeba při kuchyňské přípravě masa)...Obal mrtvolky má být tvořen čedičovým odlitkem. Technologicky musí být obal z mnoha dílů. Budou spoje trvale hermetické? Nebude tedy docházet k úniku par, plynů, tekutin z dutiny? Nezhroutí se původní tvar a tedy podoba umrlého děcka? Myslím si, že porovnání mrtvolky v stálých podmínkách katakomb a měsíčním povrchu je odvážné až příliš... Nicméně toto jsou jen poznámky člověka, který své jen středoškolské vzdělání ukončil už před mnoha desetiletími... dnešní poznatky jsou zcela jinde... Pokud mi bude poskytnuta osvěta, poučení budu jen rád a slušně poděkuju...


4. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

27.01.2018 v 12:40 id: 1291525

No... tak to dost dobré! Ten Zamjatinův deníček, to bude počteníčko! Super!


5. Jméno: VPJVM

 

Info: z PC

 Přidat přílepek!?

23.01.2018 v 12:25 id: 1291049

Tyto knihy jsou velmi zajímavé a autorům se daří vykreslovat realisticky národnostní rozložení. Mnozí autoři mají ve svých knihách nadměrně zastoupené své krajany, ale zde nic takového nepozoruji. Jinak i v GSMB jsou asi nejběžnější mezi hlavnímmi hrdiny Češi, i když je tam i dost hrdinů z jiných zemí.


Dana_Mentzlová: Děkuji. Někdy mi tane na mysli postava s určitou národností a někdy je mi to jedno a snažíme se „zapojit” různé národnosti. Leckterý čtenář si asi nevšiml, že otec Lucie z Pirátů na Marsu je Estonec. Chtěla bych někdy také mít jako hlavního hrdinu Čecha, ale zatím se mi nedaří takovou postavu „uvidět”. Snad proto, že my Češi jsme spíš takový nehrdinský národ. (26.01.2018 20:50)


VlastimilČech: Češi jsou nehrdinský národ? Znáte JEDEN příklad, kdy české vojsko se zachovalo zbaběle? Uteklo před málo početným slabším nepřítelem, bezdůvodně se vzdalo? Čechové jsou národem "umírněným". Divoké ideologie okolních národů nás od 15. století nějak neberou.

Španělé a Němci pořádali velkolepé čarodějnické procesy, upálili stovky a snad tisíce žen.. A Češi? V těch jesenických procesech se jednalo o tam usazené Němce... Krvavá balkánská povstání se nám vyhnula... Šílení fašistů německých a italských, rasistická jatka německá a pobaltská se u nás setkala -kromě skoro legračního odrazu ((R.Gajda)- spíše s posměchem... "Smějící se bestie".... A komunismus? Řádění komunistů v CCCP je nesrovnatelné s chováním komunistů našich... osobně jsem se za celý svůj život nesetkal s opravdouvou obětí čs.komunistů... a že jsem lidí poznal...

Víte, paní Dano, jsem docela hrdý na to, že jsem Čech. Můžeme být hrdí na to, že se nás obecně nějaké extrémy netýkají. Vysmíváme se s chutí ideologům všeho typu. Náboženským fanatikům, zarytým nacionalistům, politickým zuřivcům, urputníkům všech barev.

Nemám obavy, že bychom my, Čechové zklouzli do JAKÉKOLIV KRAJNOSTI... To není špatný národní rys... nemyslíte? (16.02.2018 15:15)


SW: 1620 na Bílé Hoře. I když to byli taky spíš němečtí žoldnéři.

1938 vydání pohraničí včetně poměrně kvalitních pevností. (oba příklady následovala kratší či delší doba Temna). (16.02.2018 17:57)


6. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

17.01.2018 v 08:04 id: 1290885

Řekl bych, že skafandr, který má držet nějaké stabilní vnitřní prostředí musí být nějak napájen... tedy například vyhříván, nebo v případě, že je vystaven sálavému teplu chlazen. Nechci se hádat, ale řekl bych, že podmínky uvnitř skafandru mrtvolky nebudou tuze výhodné pro nějaký druh mumifikace...

Například v Bojnici je kapli uložena rakev a sarkofág feudála Pálfiho...nepere na slunce, vlastně je víceméně ve stabilních podmínkách tepelných. Přesto se gróf nějak rozčvachknul a průzkum ukázal, že dno sarkofágu je zalito tekutými hnilobnými zbytky mrtvoly. Tož nevím. Snad by se mrtvolka dala uchovat bez skafandru... ve vakuu by asi krásně vyschnula.... tomu procesu schnutí ve vakuu se myslím říká lyofisace (nebo tak nějak)... Jsem zvědav a těším se, co autoři vymyslí


Rudolf_Mentzl: Děkujeme za dotaz. Mumie Valentiny v našem příběhu je inspirována skutečnou, dnes již 98 let starou, mumií Rosalie Lombardo z katakomb v Palermu (viz obrázek). Vidíte, jak se podobá děvčátku na obálce naší knížky? Máme opravdu dobrou ilustrátorku. Zvláštností této mumie je, že má všechny vnitřní orgány a přesto se nekazí. Teprve v r. 2009 se podařilo určit složení balzamačního roztoku, kterým tělo napustil balzamista Alfredo Salafia.

V příběhu jsme nechtěli příliš rozmazávat detaily balzamačních technik, protože by odváděly pozornost od příběhu a také by to někomu mohlo připadat nechutné. Valentina je ve skafandru, ale není opravdový, je to jen čedičový odlitek. Rozhodli jsme se nechat na čtenáři, zda bude Valentin dcerku balzamovat nebo se spolehne na sterilizační účinky slunečního větru a kosmického záření nebo udělá skafandřík schvál (17.01.2018 18:31)


SW: (K ilustrátorce Vám gratuluji! Obrázek jsem přesunul do textu a zvýšil max.délku přílepku, aby to zbytečně nezkracovalo. Ale aby to bylo únosné, pokud příspěvek s přílepky překročí kritickou délku 8000b, zmizí sponka a další přílepky už nebudou možné. To by snad mohlo stačit... ) (17.01.2018 18:52)


jaxx: VČ: Lyofilizace neboli vymražení: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lyofilizace (17.01.2018 20:06)


7. Jméno: Dana_Mentzlová

 

 

 Přidat přílepek!?

14.01.2018 v 13:23 id: 1290877

Dobrý den, to měla být taková trochu legrace. Hlavní hrdina tomu zkrátka vůbec nerozumí. Azbuka je písmo.


8. Jméno: jiho

 

Info: www.jitrnizeme.cz

 Přidat přílepek!?

13.01.2018 v 19:09 id: 1290873

Nechci to zpochybňovat, třeba je to nějaký autorův záměr:

„Kdo jim to dovolil!“ vybuchl Kirilenko a dodal několik slov v azbuce.

ale já od dětství žiji v přesvědčení, že azbuka je písmo. Řeč by to snad mohla být v kresleném komixu.


SW: ...několik slov v azbuce... to mi připomíná známé "čajové písmo" nebo "papír s rozsypaným čajem". Jako paralela je to snad čitelné, ne? I když jsem se setkal s člověkem, který ruštinu nerozezná od čínštiny... (to se mně, vlastěncě, němože prihodiť! (Grossmann)) (14.01.2018 14:36)


9. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

 Přidat přílepek!?

13.12.2017 v 22:14 id: 1290742

Nová scifi od Mentzlových!Komentáře

Víc komentářů tu není.

Začátek


Přílepky dnes: §Paza včera: