Bez COOKIEs je omezený přístup!

Obsah Dále

Návod pro autory

(jak psát ve formátu SW)

(Drobnosti 1)

 

Manuál

Václav Semerád

© 2018 Václav Semerád, Praha

Nakladatelství: Autobus


Konvence

(napůl příručka)

Kvůli dalšímu zpracování textových souborů konverzními programy je třeba dodržovat jisté konvence.

Toto není kniha, ale návod, jak psát na tomto webu, aby sem mohl autor vkládat vlastní díla. Jsou tu poměrně podrobně sepsané zásady, které je radno dodržovat, aby vkládání nové knihy proběhlo automaticky a úspěšně. Návod je určen především zdejším »hostujícím autorům«, ale popisuji zde i »chuťovky«, jako psaní románů, kde si může čtenář sám určit jméno hlavního hrdiny a hrdinky. Uznejte, kde jinde máte podobnou možnost? Nebo psaní více verzí do jedné knihy! Mám to automatizované až tak, že po dokončení románu jej převedu do formátu pro čtečky ve více variantách: »učesané« pro školní mládež a »rozcuchané« pro dospělé. Už tohle je zajímavé!

Bohužel mám špatné zkušenosti s textovými editory, které obvykle text prošpikují neužitečným balastem. Vystřídal jsem více editorů (pro starý Sharp-MZ-821 jsem si dokonce editor sám napsal), ale nejhorší je podle mě Mrtvosoftí Word. Psát se na něm jistě dá, ale není kompatibilní ani sám se sebou, takže starší verze nepřečte, co vypadne z novější. Je to sprostý marketingový trik - podnik, který koupí nové počítače s novou verzí Wordu, je nucen nakoupit i nové balíky Office pro všechny starší počítače, jinak to po těch novějších prostě nepřečtou.

Používal jsem OpenOffice, dokud to bylo Open Source. Pak ale tuto značku zakoupila jakási firma, ohlásila, že OpenOffice již nebude Open Source (a nebude zdarma!), proto jsem přešel na LibreOffice. Umí téměř totéž, jen ještě lépe. LibreOffice je pořád zdarma, čte nejen všechno po OpenOffice, ale i po Mrtvosoftím Wordu a především, nedělá takové prasečinky, jako změna fontů uprostřed slova tam a zpátky. Proto je vhodnější i k převodu do formátu HTML, kde proti Wordu vytváří soubory až poloviční, ale především, snadno převoditelné.

Důležité je to zejména u programu „Calibre“, který převádí textové soubory do formátů pro čtečky (EPUB,MOBI,PDB). Pro ten je nejvhodnějším formátem právě ODT z LibreOffice.

Můj konverzní program to nejenže přeformátuje, ale navíc rozdělí soubor po kapitolách a každou opatří jednotnou hlavičkou i ukončením. Další konverzní program vytváří e-knihy pro čtečky ve formátu EPUB a troufám si říci, že lépe než „Calibre“. Umí totiž i chuťovky jako obrázky, střídající se dotykem. Kdo to umí?

 


 

Formáty

Známé heslo říká: »V jednoduchosti je síla.« Proto je dobré extravagancí šetřit. Snažte se nepoužívat barvu písma »černou«! Používejte zásadně »automatická«, má to rozumný důvod. Po přechodu na noční provoz čtečky mění barvu pozadí na černou, automatické písmo naopak zbělá, zatímco černé písmo zmizí. To snad nechcete! Barevná písma jsou jakž takž... Pokud má váš text vypadat podobně na webu i na tiskárně, používejte tyto formáty (barvu to dosadí samo).

Základním textem je:

Normal - (nebo MyText) font 11-14, zarovnat »do bloku«, první řádek odsazení 1cm (to je rozpoznávací znak, dodržujte přesně 1 cm!).

Stred - dtto, bez odsazení a zarovnaný na střed.

Motto - dtto, zarovnaný vpravo.

Vlevo - jako Normal, jenže bez odsazení 1. řádku,

 Kapitola  

Font 22pt, zarovnání na střed, font Times New Roman, vždy na nové stránce. Používá se pouze na začátku další kapitoly. (Na webu i u čteček má barvu Modrá #000090). Formát se vytvoří automaticky (viz dále).

Podkapitola - jako Kapitola, jenže bez přechodu na další stránku. Používá se na všechny ostatní nápisy.

Uvnitř textu se dá používat písmo normální, tučné, kurzívatučná kurzíva. Podtržené písmo ponechte pro slovníková slova (viz dále). Prosím, nepoužívat kudrlinky jako švabach, azbuku, japonské, arabské a čínské! Výstup bude ve Windows-1250 a co se do toho nevejde, má smůlu. (V nouzi je lépe vložit to jako obrázek.)

--->Pro básně je určen formát „Basen“, od obyčejného textu se liší tím, že má odsazení 1. řádku o 1,3 cm (to se dodrží i ve výsledném textu, na webu i u čteček to má navíc hnědou barvu).

Ke zvýraznění můžete použít ještě formáty

------->Miniblue, odsazení 1. řádku přesně 2 cm, navíc tučným modrým písmem. Je to takový oddělovací podnadpis.

Mininadpis

Mininadpis má odsazení nad odstavcem 0,1 cm, umístí se doprostřed s barvou Modrá (#000070 - #000090).

Ještě je tu možnost celého odstavce „Gray“. Má podbarvení šedou barvou hodnoty Šedá 20%“ (#cccccc). 

Gray je rozhodně čitelnější než celý odstavec kurzívou! 

 


 

Ručně vyhlížející písmo

V textech se občas vyskytují ručně psané dopisy.

První možností je takový dopis prostě ručně napsat, strčit pod scanner, vytvořit z něho obrázek a ten vložit.

Jde to, ale té práce!

Proto jsem vymyslel další formáty, které ručně psané písmo vytvoří prostou změnou fontu. Můžete je používat, nevypadají špatně. Jsou odvozené ze standardních formátů Normal, Stred, Vlevo, Motto, Mininadpis a Notice, jenže se vypisují fontem, který napodobuje ruční písmo.

Mypaper odvodíte z Mytext přidáním barvy podkladu (oblasti) Oranžová4 (#ffcc99) nebo #fff2a0.

Stredpaper stejně odvozený ze Stred,

 Mottopaper vznikne z Motto

Vlevopaper odvodíte z Vlevo,

Mikropaper vznikne z Notice

Minipaper vznikne z Mininadpis.  

Je to poměrně snadné.

Otevřete „Styly a formátování“ (F11), najdete „rodičovský“ formát, ťuknete na něj pravým myšítkem, zvolíte nabízenou možnost „Nový“, přidělíte jméno a ve vlastnostech si najdete záložku „oblast“ nebo „pozadí“, kde nastavíte potřebnou barvu.

Je to ale trochu pracné pro začátek (alespoň na začátku musíte manipulovat se styly). Proto mám ještě jeden, jednodušší fígl (volně k použití).

Uzavřete takový »ručně psaný dopis« (odstavec i celý blok) mezi značky »volitelné dělení slov« (»CTRL+minus«, normálně jsou neviditelné, LibreOffice je zobrazuje jako šedé mínus přes znaky!). Značky musí být jako první znak počátečního odstavce a poslední znak posledního odstavce. Celá oblast se pak obalí tabulkou s tlustým okrajem a písmo se převede na ručně psané. (Občas to využívám, zejména u posledních románů.) Pozor, ručně psaný text je určen pro úplné odstavce, nejde prokládat přímá řeč s obyčejným textem (neumí střídat fonty na řádku).


Pro slovníky jsem vytvořil formát „Slovnik“ (ale dá se použít i v textu). Je trochu složitější: odsazení před textem 1 cm, odsazení 1. řádku -1 cm. Znamená to, že první řádek je úplně od kraje a teprve následující text je odsazený (obráceně než normální text). Navíc je zarovnaný vlevo, ne do bloku.

Škoda, že LibreOffice (ani Word) nepoužívají „třídy“, jako weby a čtečky! Bylo by to jednodušší. Raději dělají eskamotérská kouzla s formáty odstavců a písma, což umožňuje kombinovat skoro cokoliv, jenže - kdo to má dešifrovat! Navíc LibreOffice (a ještě více Word) prosluly neodůvodněnými »změnami« písma kdekoliv, i uprostřed slov (obvyklé jsou změny písma z černého na černé, což se sice viditelně neprojeví, jen to patřičně zesložití výstup). Pak se není čemu divit, když má román v HTML 5MB, ale ve čtečce se totéž vejde do 0,5MB a ani na webu nepřesahuje včetně spousty doprovodného kódu, umožňujícího změny textu za chodu, celkový rozsah 1MB.

Menší potíž je ovšem s tabulkami. Ty to snese jen prosté, mohou mít vybarvená pole, ale žádná další cingrlátka. I tak je to problém, jak je převést, aby to aspoň nějak vypadalo. Používám ke zkoušení několik různých programů a musím potvrdit, tatáž tabulka vypadá v každém programu jinak. (Ale podobné rozdíly jsou mezi Firefoxem, Chromem a Operou, jednotnost se tvůrcům zkrátka nepovedla).

 


Obsah Dále

22.04.2019 16:55