Bez COOKIEs je omezený přístup!

N o e l 

Když je v noci tma

(Katastrofy 5)

 

Science fiction

Jerry Worker

© 2020-2020 Jerry Worker


Obsah

Noel(14k) 1

Selhávání(15k) 1

Ohrožení(19k) 1

Vlna(18k) 1

Greenpeace(15k)

Blackout(14k) 1

No electronics(12k)

Život plyne dál(11k)

Pád civilizace(15k)

Český zázrak(17k)(22k)

(...pokračování příště...)

Seznam knih Komentáře

11.05.2020 23:33 Errata!

Na hlavní stránku


Kočka Šklíba se na Alenku v říši divů nejprve
šklebila, pak se začala dělat neviditelnou,
až z ní zbyl jen škleb... až i ten zmizel...

Označení střídání obsahu

Identifikace:


Titul: Noel

Podtitul: Když je v noci tma

Autor: Jerry Worker


© 2020-2020 Jerry Worker

Skupina: Katastrofy 5

Žánr: Science fiction

Téma: Noel

Anotace


Výpadek elektřiny. Chvilku nejede nic, pak to kdosi opraví a svítí se dál, chladničky chladí, počítač už zase jede. Co se stane s civilizací, když je výpadek celosvětový a trvalý?

Další díly skupiny


01) Test přežití

02) Multimind

03) Měsíční vejce - Legenda o Stříbrné paní

04) Nákaza - Když onemocní celá Země

Poznámky pod čarou


1 Petaflop vyjadřuje biliardu početních úkonů za vteřinu.

2 Všechny elementární částice jsou tvořeny kvarky, které drží u sebe subčástice gluony

3 Studený spánek za nízké teploty při zpomalení tělesných pochodů

4 Umělá inteligence (anglicky artificial intelligence, AI)

5 Atacama je nejmodernější radioteleskop ALMA (Atacama Large Millimeter / submillimeter Array), který slouží ke studiu záření z nejchladnějších objektů ve vesmíru.

6 Je to oblast, ve které hvězda přestává být průhledná.

7 Ngl‘hles je organosilikátový omezeně inteligentní organizmus, žijící prakticky kdekoliv, kde není horko nad 1000 C. Živí se energií a občas potřebuje něco málo biologického materiálu. Snad právě proto vyhledává osamělé samce jakéhokoliv druhu, dokonale se mu sexuálně přizpůsobí a poslouží mu jako sexuální náhrada.

8 U nás známá jako Dysonova skořápka. Neplést si to s Dysonovou sférou!

9 Nadsvětelná komunikace, z angličtiny Faster Than Light - rychlejší než světlo

10 Hysterektomie je chirurgické odstranění dělohy, obvykle prováděné gynekologem

11 Metastázy jsou druhotná ložiska nádoru tvořená buňkami oddělenými od primárního nádoru

12 Protuberance je velký jasný oblak chladného plazmatu vybíhající z povrchu hvězdy.

13 Postava z hry Magic The Gathering: Anje Falkenrath je zvláště starý potomek upírské rodiny Falkenrath z Innistradu . Je vytrvalá, nemilosrdná a krutá i podle standardů své rodiny.

14 Česká republika 1. listopadu 2007 hlasovala spolu s pěti dalšími zeměmi tak, aby zabránila v OSN diskusi o škodlivosti zbraní, obsahujících ochuzený uran. Pro rezoluci hlasovalo 122 členských zemí OSN a 35 se hlasování zdrželo.

15 Hubbleův vesmírný dalekohled (zkratka HST z Hubble Space Telescope, někdy také jen krátce Hubble) je dalekohled na oběžné dráze Země ve výši 600 kilometrů

16 Vynálezce Josef Ressel, Chrudim

17 Rowdies a ultras je označení násilnických fanoušků sportovních klubů

Připomínky


Nápověda: V pravém horním rohu každé kapitoly je drobná ikonka bílého ducha ( - na bílé stránce jsou vidět jen oči a černě blikající pusa - co chcete od ducha, že?). Kliknutím na něho se zbarví červeně a současně se podbarví všechny řádky, ve kterých došlo k nějaké změně proti minulé verzi. V další verzi se červené podbarvení postupně mění na: červené - žluté - lila - zelené - modravé - normální. Je tak zřejmé, jak se kniha měnila. Duch v levém horním okraji slouží podobným způsobem ke zvýraznění přímé řeči. Druhým kliknutím se podbarvení textů i duchů zruší.

Hodinky před jménem kapitoly v obsahu obsahují (po najetí myší!) čas poslední změny kapitoly, aby se dal vysledovat průběh změn. Značka místo nich znamená: v této kapitole se změnil text právě dnes.

Kliknutím na obrázek autobusu (v levém horním rohu - pod myší se mění) přeskočíte na konec textu (u obsahu tam je slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

Errata:

11.05.2020 23:33


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od VlastimilČech: 1/6 v 22:27 na téma: Blízká-setkání : naprosto strašidelné!!!   =*=   02.06 SW : A víte, co je na tom nejstrašidelnější? Že by se z toho mohla snadno stát realita!   =*=   02.06 knihomol : Přesně tak. Velký bratr jen čeká na svůj čas. ;

Domů
Statistiky

"Noel Když je v noci tma" (komentáře)

Téma=Noel

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

Nepřihlášení (roboti) nemohou přispívat!

2. Jméno: jaxx

 

Info: pro změnu správce sítě

08.05.2020 v 05:22 id: 1335611

Tak nevím... Neměla by být celá poslední kapitola pod nějakým filtrem? Třeba B = proti Velkému Bratru, § = protistátní... Co vy na to?


SW: Možná by pod "B" mohlo být pár odstavečků. Paragraf je pro vyloženě nebezpečné myšlenky. (08.05.2020 08:55)


3. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

02.05.2020 v 08:07 id: 1335551

Nu, páni spisovatelé, katastrof předpověditelé...... Nechci vám fušovat do řemesla, ale myslím, že si ty katastrofy malujete hodně růžově. Co myslíte, že udělá obyvatelstvo měst, které zůstane bez elektriky, vody, tepla a potravin???Schválně, co byste udělali na jejich místě vy?

Správně! Vyraziliu byste i s manželkou a dětičkami na venkov. Řekněme zásobovat se, jinak RABOVAT! Ono ve skutečnosti na venkově až tak tolik potravin není. Obilí je kdesi v silu, zemáky odvezli do bramborárny. Ve sklepě zůstala sice bečka zelí a zemáky pro rodinu, ale tu kozu, bravka, ani slípky nedám! Takže domobrana, zachraňme životy našich dětí. Vy měšťáci, napaste se třeba té řepky! Krmnou mrkev nechte být, a jestli chcete maso, co ti vaši hafíci? Ti nejsou z masa?

Lidičky, dovedete si představit ten zápach z měst, kde se zastavily všechny ledničky, zastavila se čerpadla v ČOV? Nejpozději po týdnu vyrazí měšťáci na venkov... Představte si, že už dneska se francouzské vesnice bouří, když si měšťáci chtějí odbýt svou COVID karanténu (pozor!!!) VE SVÝCH venkovských sídlech...

Tady vám, páni katastrofici, spisovatelská představivost selhala. Rozpad organisace, rozpad státu, policisté v čele loupeživých band...

Asi tak pětapadesátou odmocninu toho vidíme i dnes v LDN, které opustil personál ze strachu před COVID....

Měl jsem známé, kteří zažili města se zhroucenou správou. Docela mne dostaly ty tlupy zoufalců, které například navrtávaly řad vodovodu, aby zůstaly výhradními dodavateli vody... tu potřebovaly na výměnu za potraviny. Jejich rodiny potřebují jíst, děti hladoví...Ve městě studny nebývají... Tlupy hladovců jsou všeho schopny: co dělají vetřelci v Řecku? Co dělali ti připrchlíci v okolí táborů na Moravě?

Ne, ne, ne... tohle jste, katastrofici, ve svých dílech nevystihli.


jaxx: Pane Čechu, předbíháte událostem! Nelze vše nahrnout hned na začátek, něco musí zbýt i na zbytek knihy. Jak se to dělávalo ve školních referátech - nejdříve nástin, pak se rozepsat o podrobnostech... To jste ve škole neměli? I v diplomových pracích je na začátku abstrakt, o čem práce je a pak následuje samotná diplomka... Jste moc netrpělivý, což je na druhou stranu u mých čtenářů jen dobře... (02.05.2020 10:41)


SW: Pane Čechu, mýlíte se!

Přečtěte si znovu katastrofickou verzi "Vějířů"! Je tam dvojí katastrofa:

První: zmizely všechny elity, kulturní a hospodářské špičky. Co se děje? Nic, vše funguje dál, byť spíše setrvačností. Elektřina svítí, voda teče, obchody jsou (zatím) plné.

Druhá: Exploze hromadně zničí všechna velká města Země a radiace se začne rozlézat. Co se děje? Dříve, než lidičkové dojedí zásoby, začnou děsivou rychlostí umírat na nemoc ze záření (až na ty, které z té kaše víceméně nedobrovolně vytahají Chapežadé). Žádné rabování nenastane, neb nemoc ze záření skosí všechny, měšťáky i venkovany, dřív než by je nějaké rabování, natož obrana, vůbec napadlo.

Kontrolní otázka: Nebojíte se, že by šlo o reál? Tak, jak je popsaný, jenže bez spásy (aspoň pro někoho) od mimozemšťanů? Nejsme snad schopní zlikvidovat se rychle a důkladně sami? Co myslíte, že dává vědcům Izraele troufalost chlubit se, že mají dost hlavic na zničení všech hlavních měst Evropy, když nemají dálkové rachejtle? Není to tím, že všechny hlavice jsou už dnes tam, kam je naplánovali?

Takového proroctví se fakt bojím... (02.05.2020 10:43)


VlastimilČech: Jistě, tato moje poznámka se spíše týkala pana Jaxxe, než pana SW. Omlouvám se. S těmi atomovými náložemi uloženými na ambasádách máte nápad přímo ďábelský. Ovšem pokud by to mohli spáchat Židi, pak i ti ostatní, nemyslíte? Že by třeba Pákistanci chtěli ušetřit Indy? A Rusové by šetřili hlavní pákistanské město Londýn?

Jinak ovšem zmizení (J)-elit bych jako katastrofu neviděl... Jako bývalý voják určitě znáte, pane SW, tvrzení: "Bitvu nevyhrávají generálové, ale kaprálové"...

I panu Jaxxovi se omlouvbám, asi jsem se nechal zmást poměrně uvolněnou atmosférou, -rození dětí, roztáčení lokomotiv a tak... ten masakr bych čekal bezprostředně po katastrofě, problém jak získat parní lokomobilu, jak se naučit ji roztopit a obsluhovat, aby došlo k roztočení motoru dieselové lokomotivy až jako druhotné.

Opravdu jsem to nemyslel ve zlém, pane Jaxxi. Nepochopil jsem Váš autorský záměr. (02.05.2020 11:16)


SW: Víte, Rusové sveřepě budují své dalekonosné rakety a když už chtějí něčím hodně vyhrožovat, pak atomovou ponorkou, která se nečekaně vynoří, aby si ruští námořníci bezstarostně zblízka nafotili sochu Svobody. Ale jinak... bohužel, jinak jsou i u nich zdomácněné pronárody, jejichž náboženství nejenže dovoluje, ba přímo vyzývá obelhávat a zotročovat nevěřící... A Rusové to rozhodně nejsou... (02.05.2020 14:36)


4. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

21.04.2020 v 20:46 id: 1334451

No, tak to je mazec! Bez elektroniky to bude nejen zajímavý, ale ukrutný svět: ve městech přestane téci voda, zkolabuje kanalisace, komunikace, a taky veškerá doprava. Pacienti v nemocnicích umřou, nebo se rozlezou i se svými chorobami po městě. Tím, že nebude elektrika, se zkazí všechno, co je v mražácích a chladničkách. Veškeré služby včetně státní se zhroutí. Včetně armády, která je elektronisovaná excelentně.... MOC dobrý začátek, pane spisovateli... už se těším na pokračování, ukousnul jste si pořádné sousto...

--------------------

OVŠEM !! Spisovatelům se stává, že nějakou podivnou shodou občas trefí nadcházející události.... Bůh nás ochraňuj, jak říkáme my atheisti...


SW: ( SPOILER)Skoro se mi nechce dopsat Vějíře, protože ty v katastrofické verzi dopadnou ještě hůř... A bych byl opravdu nerad prorokem, právě protože by to bylo reálnější! Bez elektřiny by (snad!) přežil venkov, v mém konci Vějířů už by opravdu nebylo kam utéci. Nejvíc se obávám, že budu popisovat realitu - a z toho mě doopravdy mrazí! (/ SPOILER) (21.04.2020 21:09)


jaxx: Pro SW: Dopište je, budeme se trumfovat, kdo hůř... (spoiler) (22.04.2020 04:42)


jirkacbx: Jen chlapci dopisujte romány,dneska už ani většina vesnic nemůže fungovat bez elektřiny ze sítě.

Málokdo má vybavení pro nezávislost,ostrovní režim. (27.04.2020 22:01)


SW: Doporučuji číst ještě jednou. Ostrovní režim nebude fungovat taky. Takže - nezávislost - ale i ta jen pár dní - jedině s petrolejovou lampou. (27.04.2020 22:10)


5. Jméno: jaxx

 

Info: pro změnu správce sítě

21.04.2020 v 16:37 id: 1334425

Pozor! Pokračování je drsné!


6. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

19.04.2020 v 13:16 id: 1334150

Malá poznámka: Asi to nevíte, ale elektrárna Zwentendorf v Rakousku se spustit nedá. Je to prázdná budova, Rakušané všechno rozkradli (a "výhodně" rozprodali). Jednu dobu uvažovali, že by ji mohli využít jako "atomový skanzen", jenže když tam už nic není, nic by tam turisty netáhlo. Plány zmizely, takže by se to ani obnovit nedalo, i kdyby to chtěl někdo postavit - až na budovu - znovu. Navíc by to bylo proklatě zastaralé. Dnes je to jen pomník rakouské blbosti. Zapomeňte na to!


jaxx: Hmm, nepotěšil jste mě. Nevíte o nějaké známé rozestavěné JE? Já se poptám strejdy Googla, uvidíme... (19.04.2020 20:40)


jaxx: Tak ne strejda Gůgl, ale Wiki...

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cancelled_nuclear_reactors_in_the_United_States (19.04.2020 21:19)


7. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

17.04.2020 v 08:19 id: 1333896

Navrhuji zvážit slovo družice v případě stroje poslaného k té katastrofě. Družice je podle mne "oběžnice". Něco přidruženého k něčemu. Satelit. Vyslán do hlubokého vesmiru by mohl být nějaký bezpilotník (moderně nazývaný bůhvíproč "dron"), nebo sonda, automatické kosmické letadlo...Průzkumná střela...

Mimochodem, proč se kosmické letadlo nazývá lodí, nebo korábem? Loď či koráb je něco, co je neseno vztlakem prostředí. Takže asi by i vzducholoď mohla být nazvána vzdušným korábem. Ale nikoho nenapadne nazvat např. Mig 21 lodí, či korábem. Nechci býti nazván jazykovým puristou, ale měli bychom se alespoň snažit vyjadřovati se technicky správně, výstižně a podle možnosti přesně.


robsonm: Vědci měli nejspíš v plánu, že bude družice obíhat podtrpaslíka a sbírat data. (17.04.2020 10:17)


SW: Teoreticky mohlo jít skutečně o družici, původně poklidně obíhající kolem Země, ale v případě potřeby vržené s využitím veškerých (asi hodně dlouhodobých) zásob manévrovacího paliva na cestu bez návratu... (17.04.2020 13:13)


jaxx: Pane Čech, upravím to na vysokorychlostní sondu...

Pane robsonm, jste poněkud vedle. Přečtěte si o tom ještě jednou... (17.04.2020 13:17)


8. Jméno: jaxx

 

Info: pro změnu správce sítě

15.04.2020 v 10:52 id: 1333551

Pro SW: Budu potřebovat rady odborníka, jak je to vlastně s radioaktivitou použitých článků. Kdesi jsem četl, že 98% radioaktivity se vyzáří během 30 let…


SW: Je to tak. Platí, že co září silně, brzy se vysvítí, naopak co září dlouho, září málo. A to, co září dlouho a silně, toho je tak mizivě, že to skoro nemá vliv.

Držel jsem v holé ruce odpad z jednoho z prvních ruských reaktorů. Taková nahnědlá skleněná šiška (barvy hnědých pivních lahví), jedna z prvních, takže byla jednovrstvá (neměla neaktivní povlak). Trochu ještě "svítila" (nebylo to samozřejmě vidět), akorát mi pak trochu svítily ruce (taky to jen trochu rachotilo na detektoru). Po umytí rukou mýdlem už to jen trochu praskalo a po dalším, pečlivějším mytí (mýdlo + kartáček) mi ruce přestaly na detektoru rachotit úplně. Ale je jasné, že jsem rukou něco setřel (to se rozumí, že jsem přitom nejedl).

Ta šiška, než ji vložili do sudu (krátce po odseparování z palivového článku) svítila tak, že by zabíjela na pět metrů (ujistili mě a nemám důvod nevěřit). To s ní zacházeli se zdravým respektem pomocí mechanických rukou, koukali na to periskopem (kamery, které by to vydržely, tenkrát neměli). Já ji měl v ruce po 12 letech skladování. Během té doby se vyzářila natolik, že se dala vzít do ruky (ale rozhodně bych ji neolizoval!). To bylo po 12 letech, Rusové tvrdili, že po 30 letech už bude těžké odlišit ji od pozadí. I tomu bych věřil...

V Hirošimě je dneska víc živo než před válkou. Nic tam už nesvítí (a že svítilo!). Říká se, že nejhorší je první půlrok, to z toho jde největší síla. Po 30 letech s tím můžete dláždit silnice...

Existuje pár výjimek - izotopy, které svítí hodně a dlouho. Například kobalt-60. Jenže kobaltu je v přírodě poměrně málo. A do článků se nedává, něco snad vznikne štěpením a následnými přeměnami.

Problém je, že tímhle plní střely s ochuzeným uranem, aniž by počkali, až se to vysvítí (tzv. "dirty-DU"). Pak se dá tvrdit, že se do lidí střílí svítícím odpadem z jaderných reaktorů. A zabíjí to i skladníky (15.04.2020 15:21)


jaxx: Výborně, děkuju, hned to použiju... <3 (15.04.2020 15:27)


jaxx: Jen malý dodatek - znaky <3 se mají přeměnit na obrázek srdíčka... Všude to tak je, (15.04.2020 15:29)


SW: Tohle? Ale to je v tabulce ikon (tlačítko "Ikony") pod jinou kombinací! (15.04.2020 15:31)


9. Jméno: jirkacbx

 

Info: cestář z°vesnice

06.04.2020 v 22:17 id: 1331761

Ngl‘hles : To je živočišný druh,nějakej velkej hmyz nebo to bude dál vysvětleno?


jaxx: Popis dodán. Spokojen? (07.04.2020 10:10)


jirkacbx: Ani moc ne

Pod "jedinec druhu ..." se nechá schovat cokoliv.

Uvidíme,jak autor se dál s tím popere (07.04.2020 21:15)


jaxx: Je o tom rozsáhlá poznámka pod čarou. Tím to vše končí, žádné další pokračování nebude... (08.04.2020 12:21)


jirkacbx: Hluboká omluva,sem debil.

Nějak jsem úplně vypustil tu červenou 7čku nad jménem druhu.

Vůbec mně netrklo,že by to číslo mohlo něco obsahovat (08.04.2020 20:59)


jaxx: Nic se neděje, to se stává i v těch nejlepších rodinách... (09.04.2020 12:04)


10. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

02.04.2020 v 08:19 id: 1331190

he,he,he... ten "žbrinc" se povedl, hezké jméno. skoro si tu potvůrku dovedu představit.


jaxx: Už je tam, jak se líbí? (02.04.2020 15:28)


VlastimilČech: žbrinc je PERFEKTNÍ! (02.04.2020 17:28)


SW: Pro autora: Doporučuji změnit jméno obrázku. Místo zbrinc.jpg dát zbrinc.gif. Liší se to tím, že v GIFu je pozadí nastavené jako průhledné a neruší. (04.04.2020 09:23)


jaxx: Bohužel, pozadí není čistě bílé, je to všelijak flekaté, to jsou ale očím neviditelné rozdíly. Kdyby to šlo, dal bych to do png formátu, ten má také možnost průhledného pozadí. (04.04.2020 12:27)


SW: Nechápeš! Ten obrázek v GIF jsem tam už dodal! Stačí přeměnit jméno! Podívej se na předposlední kapitolu na rozdíl (vložil jsem do textu oba!). (04.04.2020 15:14)


jaxx: Jo, už to vidím. Tak tam nech ten gif a smaž ten jpg. Díky předem. (04.04.2020 16:42)


jaxx: Tak jsem tam dal ten gif, přeci jenom. Při tom jsem zjistil drobnou chybičku - ač mám v textu v odkazu na obrázek nastavenu šířku 25%, do html pronikne šířka 100%:

Text: zobak img align=right width=25% src="zbrinc.gif" zobak

html: zobak img width=100% src="zbrinc.gif" id="obr2" onclick="setsizeobr("obr2")" zobak (04.04.2020 17:50)


SW: Jo, ale to je v pořádku. Je tam totiž kolem obrázku obálka (tabulka) a ta má width=33%, takže obrázek uvnitř musí mít width=100% (z té tabulky!). Horší je, že v obrázku GIF není pokec. Zkus to upravit: na zobak img align=right width=25% src="zbrinc.gif" pokec="Malý žbrinc" zobak - tento nestandardní parametr se nevloží do IMG, ale do tabulky na střed pod obrázek. (04.04.2020 19:08)Komentáře

Začátek


Přílepky včera: Blízká-setkání