Bez COOKIEs je omezený přístup!

KomentářeSlovník

Pravidla neslušné diskuse!

(aneb - diskusní fauly a jak na ně)

Rozčiluje vás také člověk, který přijde do diskuse a začne místo slušného diskutování napadat diskutující? Pak se nejspíš jedná o trolla. Tak se totiž na internetu těmto věčně hádavým jedincům říká. Dělají to ze sportu, někdy jen z čiré radosti, že někoho krásvě vytočili, ale pro obsah diskuse samotné jsou nejen zbyteční, ale přímo škodliví. Diskuse, v níž se takovým zvráceným způsobem vyžívá troll, ztrácí smysl, on sám si v ní přisuzuje roli moudrého guru (ačkoliv většinou ničemu nerozumí) a všichni ostatní mu samozřejmě (podle něho) nesahají ani po kotníky. Pravda, trollové v severských legendách takoví byli. Velcí, silní - ale nejpitomější široko daleko.

A co když už se vám takový troll míchá do diskuse? Jedno české přísloví říká:

Neperte se s vepři v bahně! Vepřům se to líbí!

Zkusme si ukázat jejich nejčastější logické fauly, ať víme, jak se jich dopouštět, jak je odhalit, ale neraději - jak se jich sami vyvarovat. Některé fauly totiž přímo lákají k použití a i když to nevíme, můžeme je použít v domnění, že tím protivníka patřičně zdeptáme.

Není tomu tak. Kdo tyto finty používá často, přestává být slušným diskutujícím a mění se v trolla, nebo též v diskusního kašpara. Chcete se jím stát? Tak do toho - následuje návod, jak se jím stát snadno a rychle.

 

Faul

Popis

Příklad

Fauly k odvedení pozornosti

Falešné dilemaVyvolávání dojmu, že víc než uvedené možnosti neexistují, ačkoliv jich je víc.Kdo nejde s námi, jde proti nám.
Kdo nevolí ODS, volí komunisty!
Ad ignorantiam
(oslovující nevědomost)
Tvrzení, že nedokazatelnost jednoho výroku je důkazem výroku opačného.Nikdo nedokázal neexistenci Boha, tudíž Bůh existuje.
Nikdo nedokázal existenci Boha, tudíž Bůh neexistuje.
Ad absurdum
(nesmyslné stupňování)
Tvrzení, že opatření (nebo chybějící opatření) povede stupňovitě k dalším, byť nepravděpodobným efektům, až ke konečné katastrofě.Povolíme-li pobíhání psů po parku, nechá někdo psa pobíhat i po letadle, ten pokouše pilota a způsobí tak pád letadla!
Pokud nezavedeme těžké daně na uhlík, poroste dál koncentrace CO2 v atmosféře, vzroste skleníkový efekt, vznikne navíc kladná zpětná vazba a upečeme se jako na Venuši!
Sloučená otázka.Jedna otázka, obsahující ve skutečnosti otázky dvě, aby jakákoliv odpověď znamenala nežádoucí situaci.

(Velice nebezpečný faul, oblíbený zejména u právníků.)

Přestal jste už bít svoji ženu? (Obsahuje dvě otázky:
Bil jste svoji ženu? a Přestal jste s tím už?)

Z odpovědi "Ano" pak vyvodí, že jste svoji ženu bil, z odpovědi "Ne", že jste nepřestal.

Úhybný manévr
("red herring")
Odvedení pozornosti úplně jinam.

"Red herring" (uzenáč) je finta při anglických lovech na lišku, kdy se šikmo přes liščí stopu přetáhne za koněm na špagátě uzenáč, což část psů svede úplně jinam (cílem honu je liška, ne herinek).

Kennedy: "Kolik už jste tajně vyrobili atomových bomb?"
Chruščov: "A vy zase mlátíte černochy!"

(za totality velice oblíbený vtip!)

Fauly oslovující emoce

Argument klackuMísto zdůvodnění se oponentovi ukáže klacek.Jistě přispějete naší Nadaci. Vypadá to u vás docela hořlavě. Stačil by kanystr s benzínem, celé by to tu lehlo popelem.
Argument soucituCity místo argumentuKdyž mě odmítnete, moje děti umřou hlady!
Falešný důsledekTvrzení, že z jednoho argumentu plynou (údajně!) nepřijatelné důsledky, takže musí být mylný a škodlivý.Jaderný odpad bude 100.000 let ozařovat nás i naše potomky, proto je nutné ihned opustit jadernou energii.
Kvalifikující jazykSpojuje žádoucí výrok s pozitivní skupinou k vyvolání dojmu, že odmítnutím se řadíte do opačné skupiny.Každá slušná rodina chodí do kostela.
Každá rozumná hospodyně ví, že bez "MegaČistidla4000" je kuchyně k ničemu.
Společenský apel
(ad populum)
Zdůvodňuje myšlenku tvrzením, že s ní ostatní souhlasí. Přitom to na její správnost nemá žádný vliv.Odtržení Sudet bylo správné, neboť s tím souhlasilo 98% Henleinovců!
Záměna předmětu
(ad hominem)
Místo argumentace napadne protivníkaS takovým idiotem nemá cenu diskutovat!
To se dalo od takového grázla čekat!
Dovolávání se autorit
(ad verecundiam)
Odvolání se na autoritu nemusí být nutně klamem. Vrchní soud vydává judikáty opravdu závazné pro nižší soudy.
Klamem to je, když celé tvrzení spočívá na tom, co autorita řekla, zejména když je autoritou v jiném oboru, když je zde ve střetu zájmů nebo když tvrdí nesmysly.

Těžko se například argumentuje proti odkazu na Bibli (kde věřící pochyby prostě nepřipustí), nebo za komunistů odkaz na Marxe a Lenina, ať už samotné tvrzení říkalo cokoli.

Policejní zásah proti CzechTeku byl správný, říkal to i Karel Gott.
Jak zjistil MUDr. SlavnáAutoritaPlacenáTabákovouSpolečností, kouření cigaret může prodloužit život až o dvacet let.

V Bibli stojí, že...


Jak pravil Marx i Stalin...

Anonymní autoritaOdvolání se na nejmenovanou autoritu.

(Ideální způsob šíření úplných smyšlenek!)

Jak uvedl dobře informovaný zdroj, mimistr vnitra se v noci bojí a zalézá pod postel.
Vědci v poslední době zjistili, že číslo čtyři nemusí být celé.
Naši zpravodajcové tvrdí, že Irák již má jaderné zbraně a hodlá je použít proti Evropě.
Jistý francouzský úředník prohlásil, že má důkazy o použití sarinu syrskou vládou.

(Velice časté jsou odkazy na jakési nejmenované (a neexistující) vědce!)

Zdání klameVzhled řečníka a správný záběr ovlivňuje jeho důvěryhodnost.

(Velmi obvyklé v televizi.)

Lenina i Stalina fotografovali a malovali vždy z pohledu mírně zdola, aby vypadali jako vysocí a silní. Lenin by z davu nevyčníval, proto zásadně řečnil na tribuně, nebo aspoň na obrněném autě.
Oba to byli skrčci pod 170cm.
Neoblíbené politiky naši novináři zásadně zobrazují co nejodpudivěji.
Klaus se vždy mračí, na Paroubkovi vždy dominuje bradavice, na Zemanovi typická tlustá brada.

Induktivní fauly

(Spočívají v nepřípustném odhadu vlastností celku na základě zkušeností s nějakou částí.)

Unáhlené zobecněníUsuzování vlastností celku na základě příliš malého vzorku Doktoři neumí psát na stroji. Znám jednoho, ten si přitom pokaždé málem zláme ruce.
Hudebníci jsou teplouši. Znám jednoho a ten je gay.
Většina diskusí na internetu začne urážkami.
Nedostatečně významný vzorekVzorek může být dost velký, ale neodpovídá celku Bleskový průzkum veřejného mínění v Poslanecké sněmovně potvrdil, že jsou lidé s naší vládou většinou velmi spokojeni.
Bleskový průzkum veřejného mínění v Lidovém domě potvrdil, že by vláda měla být ihned uvězněna.
Diskutující na internetu jsou sprostí jako dlaždiči - jen se podívejte na diskuse na iDnes!
Klamná analogieKlamná analogie porovnává dva nesouvisející jevy a tvrdí, má-li jeden nějakou vlastnost, musí ji mít i druhý.Správa státních podniků je jako bonboniéra ve skříni. Musíte urvat, co se dá, nebo na vás nic nezbude.
Sociální reformy jsou jako prase. Je přirozené, když chcete prase zreformovat do uzeného, nejprve musí téci krev.
Lenivá indukceZávěr induktivního úsudku je odmítnut, ačkoliv je dost důkazů na jeho podporu Pan F. byl dnes ráno zadržen policií celý od krve, když se pokoušel hodit do přehrady velký barel se zatím nezjištěným obsahem.
Jak tisku řekl ředitel policie, shodou okolností bratr zadrženého, zatím nebyly nalezeny žádné stopy naznačující, že by celá záležitost mohla souviset se včerejším zmizením jeho tchyně.
Klam daný vyloučením
(polopravda)
Abychom dosáhli žádoucího účinku, vyloučíme nevyhovující skutečnosti a úvahy, nejlépe zamlčením.Odsun Sudetských Němců byl válečným zločinem, za který by měli být Češi včetně prezidenta Beneše stíháni před soudem pro válečné zločiny v Haagu.

(Zamlčuje se celá Druhá světová válka, kdy se Sudetští Němci vzdali občanství ČSR, aby získali občanství Říše, takže pak šlo o odsun příslušníků okupační mocnosti.)


Kdykoliv sem přijdu diskutovat, narazím tu jen na hulváty!

(Zamlčuje, že zde hádky vyvolává při každé své návštěvě on sám. Kombinace s faulem "ad hominem", kdy místo argumentů zásadně napadá diskutující protistranu.)

Statistické sylogismyKlamy vyplývající ze záměny platnosti obecných pravidel a jejich výjimek. Ubližovat zvířatům je špatné. Zastřelit psa, který právě trhá dítě, je tedy neomluvitelné barbarství.
Můj děda pracoval šestnáct hodin denně v kamenolomu a dožil se sta let. Kdo se tedy chce dožít sta let, musí pracovat šestnáct hodin denně v kamenolomu.

Kauzální klamy

Chybná časová následnost
(post hoc ergo propter hoc)
Z toho, že dva jevy následují po sobě, se mylně usuzuje, že mezi nimi existuje příčinná souvislost.

O příčinné souvislosti se hovoří, pokud první jev nutně vyvolá druhý, i když druhý jev může být vyvolán i jinak.

Turbulence začaly hned po podávání kávy. Podávání kávy v letadle tedy vyvolává turbulence.
Týden jsem ležel s chřipkou. Pak jsem začal pít kočičí džus a chřipka mě přešla. Kočičí džus je tedy účinným lékem proti chřipce.
Společný efekt.Dva zdánlivě nezávislé jevy mají nepozorovatelnou společnou příčinu. Chybou je dávat je do vzájemné souvislosti.Venku nám led roztrhl sklenici. Automatické topení topilo celou noc. Topení tedy roztrhlo venku sklenici.

(Společnou příčinou obou jevů byl mráz.)

Nevýznamná příčinaPrvní jev může souviset s druhým, ale v porovnání s ostatními příčinami je souvislost nevýznamná.Nedojedl jsi oběd. Děti v Kamerunu kvůli tobě hladovějí.
Chybný směrZáměna příčiny a následku.AIDS způsobuje promiskuitu.
Podívejte se na dnešní strašlivý chaos v Iráku. Z toho je jasné, že vojenský zásah tam byl plně opodstatněný.
Větší počet příčinJev má větší počet příčin, ale zdůrazňuje se jediná z nich. Druhou světovou válku zavinila politika appeasementu.
Neexistující příčinaKlam zvaný "Omyl hazardního hráče" aneb hledání příčiny tam, kde není. Už dvacetkrát po sobě mi nepadla šestka, takže teď už musí padnout!

(pravděpodobnost šestky je pořád stejná).

Genetický omyl
(chybné odvození z minulosti)
Přesvědčení, že se dá povaha jevu odvodit z jeho původu, zdroje nebo počátku a to i odvozování podstaty věcí pitváním slovních kořenů. Motýlek je anglicky butterfly. Butter znamená máslo, fly je moucha, motýlek je tedy moucha živící se máslem.
Argumentace kruhem
(kruhový důkaz)
Výrok, který dokazujeme, zahrneme do počátečních podmínek. Předpokládejme, že Adam nikdy nelže. Pokud tedy Adam něco řekne, nutně říká pravdu a musíte mu věřit.
Irrelevantní závěrDůkaz dokazuje něco úplně jiného než předmětné tvrzení. Jak jsem dokázal, měl obžalovaný těžké dětství. Žádám proto o jeho zproštění obžaloby.
Kandidáti na posledních místech kandidátní listiny jsou nezkorumpovatelní, protože nemají zkušenosti v politice. Proto byste jim měli dát preferenční hlasy.

(Že neměli možnost ukázat, jsou-li korumpovatelní, ještě neznamená, zda toho jsou či nejsou schopni.)

Klam irrelevantního cíleNěco se zpochybňuje tvrzením, že to nedosáhlo cíle, o který ve skutečnosti nikdy nešlo.K čemu je NASA, když dodnes nedokázala postavit stálou základnu na Měsíci?
Zastánci jaderné energie tvrdí, že elektřina z jádra je levnější, což je nesmysl, protože musíte do ceny elektřiny z jádra započítat i pojistné, kryjící veškeré ohrožení všech občanů i jejich majetku, pak ale bude elektřina z jádra naopak nejdražší.
Podsunutý argument
(straw man - slaměný panák)
Podstatou faulu je najít velmi slabý, až hloupý argument, přiřadit jej protistraně, ačkoliv jej nezastává, ten demonstrativně rozcupovat na cucky a tvrdit, že všechny argumenty protistrany jsou stejně hloupé. Obhájce bude dokazovat, že bratr obžalovaného je bezúhonný člověk, takže obžalovaný musí být nutně také bezúhonný. To však naprosto nic neznamená, bratři přece mohou být zcela rozdílní. Takové nic neříkající argumenty je třeba zavrhnout a obžalovaného odsoudit!

(Obhajoba přitom argumentuje naprosto nezpochybnitelným alibi)

To nevyplývá!
(non sequitur)
Předpoklad, že z implikace platí i opačná implikace. Každý policista je státní zaměstnanec. Jsem státní zaměstnanec, tudíž musím být policista.
Každý gay je na kluky. Lenka je na kluky, tudíž musí být gay.
Zamítnutí předpokladuZ neplatnosti předpokladu vyvozuje, že neplatí ani závěr. Řekl mi: "když mi nedáš bonbon, kopnu tě". Takže když mu bonbon dám, nemůže mě kopnout.
InkonzistenceFaul založený na tvrzení, že jsou pravdivé dva naprosto si odporující výroky. Nikdy neublížím živé bytosti. Toho psa jsem zastřelil, protože neměl na mém pozemku co dělat. Jsem známý jako ochránce přírody.

Další druhy logických klamů:

Klamy založené na dvojznačnosti (slovní hříčky)


Omyly v kategorii (vztah části k celku - když je mozek chytrý, je chytrý každý neuron)
... a dalšíPoslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od jirkacbx: 22/8 v 22:04 na téma: §Imp3 : Ohledně Imperia 3 nějak někde něco blbne,při posílání upozornění přes Emailka.Přes Emailka přijde upozornění a otevření obsahu na Imperium 2,na změny či pokračování v Imperium 3 nutno trochu složitě překlikávat.
22.08 SW : Nevím, co má blbnout. Impérium-2 má status "dokončen", tj v MENU je skok na obsah. Impérium-3 má status "nedokončen", v MENU je skok na poslední (asi měněnou) kapitolu. Ze seznamu je vždy odkaz na obsah,...atd...

Domů
Statistiky

"Diskusní fauly" (komentáře)

Téma= Hlasovalo 10, celkem 47 hvězd, průměr=4.70.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

   

Jméno(nick):  

 

Emailová adresa:

 

Další informace:

 

   

Text příspěvku:

(   povinná pole  )     Napiš číslicemi: stoštrnáct = (nejsi robot?)    (18672 příspěvků).  

! Včera: 3 !příspěvky s přílepky  (barva pozadí)  Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:

Přílepky včera: §Paza §Imp3


2. Jméno: Robo-mailek

 

Info: hláška sama zmizí

Téma: §Admin

 Přidat přílepek!?

23.08.2019  id: 1317870

Robotek Emailek hlásí: rozeslal jsem za Autobus 286 e-mailu 23.08.2019 00:02 :

Změna v "Imperium 2" 22.08.2019 1541

Změna v "Pážata" 22.08.2019 2138-2143   (Příspěvek dnes v poledne zmizí!)


3. Jméno: jirkacbx

 

Info: cestář z°vesnice

Téma: §Imp3

?Přidat přílepek!?

22.08.2019 v 22:04 id: 1317859

Ohledně Imperia 3 nějak někde něco blbne,při posílání upozornění přes Emailka.

Přes Emailka přijde upozornění a otevření obsahu na Imperium 2,na změny či pokračování v Imperium 3 nutno trochu složitě překlikávat.


SW: Nevím, co má blbnout. Impérium-2 má status "dokončen", tj v MENU je skok na obsah. Impérium-3 má status "nedokončen", v MENU je skok na poslední (asi měněnou) kapitolu. Ze seznamu je vždy odkaz na obsah, u "Následuje" je skok na první kapitolu. Co je na tom špatně?

2 jaxx: Bylo by dobré do tiráže Impéria 1 + 2 doplnit číslo ve skupině (v tiráži na 1.stránce), aby se řadily podle pořadí. Nestačí "Skupina: Imperium", ale "Skupina: Imperium 1". "i3" je správně. Není-li tam číslo, řadí se náhodně. (22.08.2019 22:57)


4. Jméno: knihomol

 

 

Téma: §Paza

?Přidat přílepek!?

22.08.2019 v 19:48 id: 1317848

Pážata stoprocentní, a jakou další pecku na nás chystáte pane Semeráde? Poodhalíte tajemství alespoň náznakem?


SW: Teď si dám oddych, možná ještě opravím pár nesrovnalostí, možná to trochu vyšperkuji. Teď jsem to prošel, změnil jsem rozdělení knihy na 2 díly místo 4 a místy jsem opravil nějaké drobnosti. Například když exekutoři zabavují majetek firmy Miller, nevšímají si fary, kde je ve sklepě vězení. Proč? (Merani: Nerada to dělám, ale lépe občas udělat z lidí na čas loutky, než natrvalo mrtvoly). A zatím nic nechystám. Měl jsem něco rozmýšlené (naznačím: jako Giweruz, ale naruby - Země místo planety Giweruz a mimozemšťan místo pozemšťana), ale usoudil jsem, že to není to pravé, musím vymyslet něco jiného (ještě nevím co). (22.08.2019 22:02)


5. Jméno: jaxx

 

Info: pro změnu správce sítě

Téma: §Imp2

?Přidat přílepek!?

20.08.2019 v 21:44 id: 1317710

Sem tam přibude opravená verze Imperia 2, čtu to občas znovu a furt nacházím chyby a nejasnosti. Pokud by mi s těmi korekturami pomohl, byl bych rád...


SW: Opravy jsou v "ERRATA", v jednom okně si je otevři, v druhém opravuj, tak to jde nejlépe. Zatím do kapitoly 4. (21.08.2019 21:01)


6. Jméno: jirkacbx

 

Info: cestář z°vesnice

Téma: §Paza

?Přidat přílepek!?

20.08.2019 v 00:04 id: 1317614

Za mně pro SW vřelé poděkování za trochu rozsáhlejší konec románu a ne obligátní rychlé ukončení.

Rád se budu těšit na jiný další čtení.

Romány od SW mají prostě "něco do sebe" a i proto jsou tak povedený a čtivý.

Děkuji za Pážata.


7. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

Téma: §Paza

?Přidat přílepek!?

19.08.2019 v 23:36 id: 1317607

Přidal jsem tam ještě dva výstřely (neb pušky už někde vpředu visely na stěně) Jednak rozhovor s dočasným vlastníkem Knihy ve vězení (aby se vysvětlilo, proč nebyl úspěšný, předtím to bylo jen letmo nakousnuté) a doplnění rozhovoru se Saúdským princem (Jistě, pane Rotschilde, pane Bushi, nekopejte pana Clintona...)


8. Jméno: Norbert

 

Info: dědek

Téma: §Paza

?Přidat přílepek!?

19.08.2019 v 22:47 id: 1317606

Ta novější díla jsou snad ještě čtivější, než ta starší. Usilovně doufám, že otec zakladatel napíše ješě další a další, neb se ze mne stáva závislák na Semerádovďe díle.


9. Jméno: honbri

 

Info: Hltač Semeráda

Téma: §Paza

?Přidat přílepek!?

19.08.2019 v 20:44 id: 1317595

Je to sice "dětská sci-fi", ale zřejmě už se vracím do dětských let (mám 73), protože se mi právě takové příběhy líbí i víc, než některé "dospělé sci-fi". Od pana Semeráda mám ale rád skoro všechno (výjimek se najde opravdu velmi málo) ...


10. Jméno: knihomol

 

 

Téma: §Paza

?Přidat přílepek!?

19.08.2019 v 19:39 id: 1317589

No, pane Semeráde, zase pecka!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Komentáře

Začátek


Přílepky včera: §Paza §Imp3