Ptáci, komáři a vembloudi

 

Ptačí chřipka!

 
 

 
 

Přemílá se ve všech pádech ve všech mediích a ouřadové z EU se mohou přetrhnout vymýšlením dalších zákazů, příkazů a hlavně, což jim jde zřejmě nejlépe, sliby mastných pokut při jejich nedodržení! Jen dodavatelé Tamiflu si potěšením mnou ruce. To je ale kšeft! Hysterický humbuk s ptačí chřipkou už dávno přesáhl hranice zdravého selského rozumu. Skoro to vypadá jako velice vydařený marketinkový trik farmaceutických firem. (Pokud to není skutečnost.)

Proboha, novináři, přestaňte už konečně chlastat a podívejte se na to střízlivě!

Co je to ptačí chřipka? Nepříliš rozšířená nemoc ptáků (i v poměrně rozsáhlých populacích divoce žijících ptáků se jedná o zcela ojedinělé výskyty!), částečně též přenosná na člověka. Ano, jen částečně, protože necelých 200 případů úmrtí na ptačí chřipku v průběhu dvou posledních let je, nebojím se to tak nazvat, prkotina. To není cynismus! Tím nezpochybňuji utrpení obětí i pozůstalých, to ne! Ale srovnejte si to s celosvětovým průměrem úmrtí za dva poslední roky na obyčejnou chřipku a zjistíte, že obyčejná chřipka je řádově (aspoň 100x) nebezpečnější, tedy smrtelnější. A to i v zemích, kde lidé z hladu nepojídají chcíplé ptáky, jak se vysvětluje jisté procento těch případů.

Proč se tedy s ptačí chřipkou dělá taková hysterie? To nemáme horší strašáky? Vždyť ta prkotina už zastínila skutečné problémy, jakými je mnohamilionové rozšíření nemoci AIDS (jen v Africe se uvažuje o desítkách milionů nakažených!). Argumentace, používající ono pochybné "co kdyby virus zmutoval" je naprosto nesmyslná. On docela jistě zmutuje, to přece dělají všechny bakterie a viry, jinak by neměly šanci proti protilátkám, které si proti nim vyšší organismy časem nacházejí. A tak hystericky zabíjíme ptáky včetně těch vzácných (viz čápi) a nakupujeme jako křečci do zásoby léky, které pomohou jedině bossům farmaceutických firem namastit si kapsy. Protože:

Kdyby virus skutečně zmutoval tak, aby vznikla lidská pandemie, může vám být "co kdyby" Tamiflu se stejnou pravděpodobností k ničemu, protože na zmutovaný vir nemusí účinkovat.

Neříkám, že bude úplně pro kočku. Ale pravděpodobnost jeho selhání je podle mě větší než pravděpodobnost mutace viru.

Na panice vydělávají jen větší i menší hyeny. Pomůže vám proti ptačí chřipce "zdravá" minerální voda? Možná, když budete zdravější, se vás virus nechytí. Jisté to ale není. Voda vám pomůže asi stejně jako vyhrát v Sazce.

Nejsem proti veterinárním opatřením, která mají zamezit šíření nemoci. Ano, karantény mají smysl, oddělení velkochovů od volně žijících ptáků může (ale opět - bez velké jistoty) ledacos zachránit. Majitelé drůbežáren se jistě správně snaží zabezpečit si je. A právem. Jenže... nemůžete-li uvalit karanténu na volně žijící ptáky, bude každá karanténa s velkou pravděpodobností děravá jako cedník - a vodu z rybníka cedníkem vylejete jedině s pomocí kouzla či zázraku. Zajímavé je, že u mnohem horší AIDS se karantény nevyhlašují, ačkoliv právě karanténa (oddělení nakažených od zdravých) by právě v případě AIDS měla podstatně lepší výsledky než předražené medikamenty.

Má tedy cenu hystericky nakupovat Tamiflu? Nebo je to pouhé vyhazování peněz?

Obávám se, že to druhé. Kdyby skutečně došlo ke zmutování viru, bude nutné urychleně najít něco účinného na zmutovaný, ne na současný virus a zásoby Tamiflu si můžete klidně strčit za klobouk (nebo jinam, podle gusta).

Chápu jen jedno: novinářům je v okurkové sezóně dobrá kdejaká chcíplá myš.

("Co kdyby" chcípla na mor!!!).

Podle mě by ale měli za každou takovou kachnu dostat přes chobot. Proč, proboha, lidi tak drze balamutí?

 

Jděte už raději i s tou ptačí chřipkou do háje!

(Nebo jinam - opět podle gusta!)

Kliknutím na pravé myšítko můžete obrázek (v plné velikosti bez
dalšího načítání!) uložit jako...