Bez COOKIEs je omezený přístup!

Reality z kosmu

 

Právníci požadují za obrázky z Wikipedie tučné výpalné. Proto bylo nutné obrázky zrušit (kromě ilustrace Dany Tenzler, která nevyšiluje).

Populárně naučné

Dana a Rudolf Mentzlovi

© 2016-2017 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha


Obsah

Gravitační vlny
Gravitační pasti
Požáry v kosmu
Vzdálenosti hvězd
Zmrzlý kouř
Kosmická onemocnění
Newtonovy paradoxy
Raketová křesla a jejich rodina
S Newtonem na kolotoči
Gravitační manévry
Problémy s umělou gravitací
Kvaziměsíc Cruithne
Plazmoidy
Pistole pro kosmonauty
Atomový plamen
Japetus - měsíc dvou tváří
Led, který hoří
O ledových měsících a bruslení
Cesta do středu Saturnu

Seznam knih Komentáře

03.03.2018 10:31

Na hlavní stránku


Kočka Šklíba udělala na Alenku v říši divů velký dojem
- a nejen šklebením. Občas se začala dělat neviditelnou,
až z ní zbyl jen škleb... A pak - zmizela...

Jak funguje kvantová teleportace
Jak fungují kvantové počítače
Saturnovy měsíce s límcem
Hvězdné Městečko
Prameny:
Mikrosvět 1 - Jak atom na svět přišel
Mikrosvět 2 - Do nitra atomu
Mikrosvět 3 - Fotony a vlnová povaha částic
Mikrosvět 4 - Je svět poznatelný?
O temné hmotě a sférických bastardech
Jak vznikla měsíční moře
Proč to nespadne - magnetická levitace 1.díl
Jak funguje supravodivost - magnetická levitace 2.díl
Nemagnetická levitace - lifter
Kosmická strava
Laserové ochlazování
Přitažlivé světlo
Radioaktivní blesky
Boj o Měsíc
Maxwellovo světlo

© 2016-2017 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

Identifikace:


Titul: Reality z kosmu

Autor: Dana a Rudolf Mentzlovi


Žánr: Populárně naučné

© 2016-2017 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

Veškeré připomínky jsou vítané:

dana.mentzlova@gmail.com

rudolfmentzl@gmail.com

Obrázek autobusu v levém horním rohu (přejetím myší se mění) při kliknutí skočí na konec textu (u obsahu tam bude slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

03.03.2018 10:31


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od SW: 23/6 na téma: §Sego : Kronika Segorru je celá trochu pozměněná (našel jsem si čas na korekturu)
23.06 SW : Doplňuji - "Sogot - Tsuki no kokoro" je také po korektuře. (a mohu se vrátit k Pážatům)

Domů
Statistiky

"Reality z kosmu" (komentáře)

Téma=§Realkosmu Hlasovali 3, celkem 15 hvězd, průměr=5.00.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

   

Jméno(nick):  

 

Emailová adresa:

 

Další informace:

 

 

Text příspěvku:

(   povinná pole  )     Napiš číslicemi: kolik-nohou-má-kůň = (nejsi robot?)    (94 příspěvků).  

! Včera: 1 !příspěvky s přílepky  (barva pozadí)  Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:

Přílepky včera: §Rusa


2. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

Téma: §Admin

 Přidat přílepek!?

25.06.2019  id: 1314974

Slovní hodnocení jsou teď viditelná i v "Seznamu knih" a u každé knihy u Fóra. (Příspěvek pozítří zmizí!)


3. Jméno: knihomol

 

 

 Přidat přílepek!?

07.03.2018 v 18:55 id: 1292686

Pokusně jsem si stáhl Zoidée ve formátu E-pub. Po vložení do čtečky se ukázala titulní stránka a to bylo vše. Zbytek knižky moje čtečka prostě "nevidí". Takže zaplať pámbu za staré verze. Nebo se to zlepší?


SW: Udělal jsem právě totéž a můj čtecí program zobrazuje všechno správně. Asi záleží na čtecích programech. Někde jsem zahlédl, že existuje verifikátor EPUB-knih, budu ho muset objevit a použít. (08.03.2018 00:34)


ESc: Dobrý večer, chyba je ve formátu html, v novém epub je v html souborech např. class=Normal, ale Normal musí být v uvozovkách. Je to tak ve starších verzích epub a co jsem se díval do kupovaných e-knih, tak tam je to také tak.

Jinak na formátování je dobrý program Sigil - https://sigil-ebook.com/ - ten tu chybu hned odhalil (08.03.2018 01:11)


SW: Velice díky za námět k přemýšlení! Zkoušel jsem stáhnout onen "Sigil", ale vybafla na mě hláška "This program does not support your version of Windows" - a šmytec. Takže to nemohu použít a ještě jednou díky za popostrčení. Hleďme, uvozovky! Podle regulí HTML to má jít i bez nich, můj windowsí prohlížeč EPUB je nevyžaduje a BlueFire čtečka v tabletu také ne. Takže chyba je spíš na straně tamté čtečky. Nevadí, přizpůsobím se, uvozovky nejsou problém, jen vědět, co vlastně vadilo! Akorát to těžko otestuji, když moje programy chodily i tak... Nicméně ještě jednou díky! (08.03.2018 08:59)


SW: Dal jsem se do oprav konverzního programu, ale nebude to hned. Není až tak jednoduchý... (Mimochodem konstrukt class=Normal je regulérní i bez uvozovek!) (08.03.2018 18:53)


Mirajz: Dopadl jsem taky tak. Po stažení do čtečky mi to neukázalo nic, přestože v prg Calibre bylo vše v pořádku (až na titulní obrázek byl nějak zmršený). Čtečka - PocketBook odmítla cokoliv ukazovat, jen čísla stran, Tudíž v Calibre jsem převedl z Epub na Epub (je v češtině a je tam spousta vstupních i výstupních formátů) a ono se to spravilo a můžu si číst. Nebude-li nějaký zádrhel ve stylech. Já to nijak nezkoumal. ani jem nezkoumal co převod udělá s dalšími obrázky. (08.03.2018 20:42)


ata: To SW: Ohledně toho Sigilu - zkuste se mrknout na https://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=247156 - tam by měla být verze pro WXP s SP3. (09.03.2018 17:04)


SW: Díky, ata! Zkusil jsem to jinak: Převodem pomocí Calibre EPUB-EPUB jsem dostal (snad) korektnější výstup (ověřit to nemohu, zobrazují se mi obě verze stejně) a snažím se najít rozdíly, které by za to odmítání mohly. No, bylo jich dost! Je ale zajímavé, že většina těch rozdílů teď nechala Sigil netečným (asi mu nevadily) a v celém souboru našel relativně mnohem méně chyb než vytvořil Calibre odlišností. Zato našel jiné chyby než Calibre, například se mu nelíbí sekvence (b)(i)text(/b)(/i), což je v HTML běžně povolené, ani (p class="x")(b)text(/p) (p class="X")(/b).... což je také v HTML povolené (a LibreOffice to tak v HTML výstupu taky klidně mastí). Asi to bude ale lepší Sigilem. Ještě jednou díky! (09.03.2018 23:55)


Mirajz: Ten EPUB-EPUB je v pořádku, ale akorát obrázky jsou někdy neúplné (aspoň na mé čtečce s tím mám věčné problémy). Já totiž čtu na šířku (lépe se mi drží čtečka ). Tak to řeším to ve stylech sekvencí .obrkon { height: auto; width: auto; max-height: 100%; max-width: 100%; padding: 0; margin: 0 } a v textu

(img src="obrázek.jpg" alt="obrázek" class="obrkon"/) místo slova obrázek je název příslušného obrázku. Potom se mi jakýkoliv obrázek zobrazuje celý, ale vždy na nové straně. Pro mne je vždy dilema mít či nemít a jaký. Sekvence *-B*-Itext*/-I*/-B ovšem funguje bez chyby. Problém asi bude, že na české klávesnici nejsou příslušné ostré závorky a je to nutné v případě naléhavosti řešit pomocí entit viz viz https://www.jakpsatweb.cz/html/entity-ciselne-vypis.html Calibre má ovšem na jedné liště nástroje, které automaticky označený text upraví do příslušného - tučné, přeškrtnuté, horní/dolní index a pod a jejich kombinace. (10.03.2018 12:24)


Mirajz: Sakra, zapoměl jsem na fci otrých závorek. Takže (img alt="Obrázek" src="obrázek.jpg" class="obrkon"/) atd Ještě jednu add entit https://www.jakpsatweb.cz/html/entity.html (10.03.2018 12:51)


SW: Obrázky jsem upravil včetně scriptu "obrkon", uvidíme, jak to půjde. (10.03.2018 23:46)


4. Jméno: Rudolf_Mentzl

 

Info: crui

 Přidat přílepek!?

04.03.2018 v 09:24 id: 1292679

Pro pana Čecha:

To jste si položil dobrou otázku. Bohužel však musíme konstatovat, že jste si na ni i správně odpověděl. Síla působí a basta. Fyzika dává totiž dobré odpovědi na otázky "jak?", ale na otázku "proč?" odpovědět nedokáže. Asi bychom to měli trochu upřesnit. Když fyzika odpoví na jakékoli proč, dokážete ji dalšími několika málo doplňujícími otázkami dohnat do úzkých. Tohle je právě jedna z nich. Dokážeme zcela přesně vyčíslit, jak velkou gravitační silou na sebe působí dvě hmotná tělesa. Proč to dělají nevíme. Nenechte se odbýt třeba tvrzením, že gravitace zakřivuje prostor, což způsobuje dojem jakési síly. Musíme se pak ptát, proč ten prostor zakřivuje...

Na druhou stranu, zmínil jste magnet. Tady se odpovědět dá. Magnetismus není elementární síla. Je to jen relativistický důsledek pohybu elektrického náboje. Magnetickou sílu popisuje Ampérův zákon, elektrickou zákon Coulombův. Když přiberete vzorec pro relativistickou kontrakci délky, zjistíte, že Ampérův zákon odvodíte z Coulombova i za použití středoškolské matematiky. Nicméně jsme opět v koncích. Vysvětlili jsme magnetismus, ale nikdo už neví, proč se elektricky nabitá tělesa přitahují. Také nikdo neví, proč se vzdálenosti relativisticky zkracují.


5. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

03.03.2018 v 14:26 id: 1292675

Magnet... to by mne zajímalo, jakým způsobem se přenáší síla magnetu, elektromagnetu, nebo třeba elektrického náboje... ve škole řeknou siločarami, že... jnže siločáry jsou jen nějaké myšlené útvary, opravdu něco jako vrstevnice... Když chci do něčeho zatlačit, tož musí být nějaký prostředník, stlačený plan, nějaká tyčka... ale co ten magnet? působí i přes prázdnotu... a ten elektronáboj ten taky... a navíc obě síly působí tak nějak výběrově... jen na něco...

No, vlastně ani neumím pořádně otázku zformulovat... Jasně síla působí a basta...


6. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

03.01.2018 v 22:15 id: 1290817

Těm Armádním novinám bych moc nevěřil, pane Jiho. pletou si fysikální jednotky... miliNewton je sice jednotka síly, ale Nm je jednotkou momentu...(točivého) no a poměr mezi vloženým elektrickým příkonem a tažnou silou je doslova tragický... sedm deka .-)

 

I kydž Armádní noviny by cigánit snad neměly.... asi redaktor bambula


7. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

03.01.2018 v 16:51 id: 1290816

pane jiho!

Vy jste mne předběhl o MINUTU!


8. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

03.01.2018 v 16:50 id: 1290815

nechci obtěžovat, ale co říkáte na tohle?

 

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-5043937/Have-physicists-solved-NASA-s-impossible-EmDrive.html

Nikdy neříkej, že něco nejde, nebo se najde iniciativní blbec, který to provede


9. Jméno: jiho

 

Info: www.jitrnizeme.cz

 Přidat přílepek!?

03.01.2018 v 16:49 id: 1290814

Vzhledem k debatě o lifterech a podobných exotech by mne zajímal názor zdejších odborníků: O EmDrive se píše již několik roků, NASA to snad vzdala, ale v poslední době se jej snad chystají otestovat ve vesmíru číňané.

https://cz.sputniknews.com/svet/201709125960404-cinsti-vedci-vynalez-motor-fyziske-zakony/

http://www.armadninoviny.cz/technologie-vesmirneho-pohonu-em-drive.html

http://www.hybrid.cz/vesmirny-pohon-emdrive-funguje-nikdo-nevi-stale-proc


10. Jméno: Rudolf_Mentzl

 

Info: crui

 Přidat přílepek!?

01.01.2018 v 17:08 id: 1290808

Pro pana Čecha:

Než jsem se sem opět dostal, vidím, že už Vám pan 14 odpověděl, velice fundovaně, přesně a mnohem důkladněji, než bych to udělal sám. Tak se vyjádřím k jediné věci, na kterou nereagoval, k dotazu na lifter. Co nevidět vyjde druhá část magnetické levitace a týden po ní článek k nemagnetické levitaci, kde podrobně rozebereme právě ten lifter. Snad Vás článek zaujme a uspokojí. Hodně štěstí a zdraví v nadcházejícím roce přejí, Vám i všem čtenářům tohoto bohulibého serveru, Dana a Ruda Mentzlovi.Komentáře

Začátek


Přílepky včera: §Rusa