Malíř sci-fi Teodor Rotrekl


Tento příjemný pán patřil s malířem Burianem k legendám české sci-fi. Kdo ho nezná? Zvedněte ruku - a styďte se! To přece není možné! Strašně rád bych mu poděkoval, neboť namaloval několik obrázků k mým sci-fi, obrázků, které možná vyjdou s knížkou, ale kdovíkdy, případně nevyjdou vůbec (viz hned ten první). Přesto si myslím, že by neměly zapadnout. Pořídil jsem si proto pár fotografií (přiznám se, HROZNÝCH, odráží se v nich blesk a zkrátka, zmršil jsem je příšerně, ale jako vzdálený náhled jsou snad použitelné). Při takto pokažených fotkách snad nejde o porušení autorského práva, ani o reklamu (Rotrekl ji rozhodně nepotřebuje), beru to spíše jako tu nejmenší, neumělou poctu malíři, kterého si velice vážím. A který už není mezi námi, protože 1.září 2004 zemřel.


Obálka ke knize Kerré, bohyně z hvězd

Tato obálka na knize nebyla. Rotrekl tehdy namaloval dvě, vybrali jsme si tu druhou, zdála se nám lepší. Tahle by se tedy do podvědomí scifistů nedostala snad nikdy. Tak aspoň takhle...

Tato obálka na knize byla...


Obálka ke knize Čikea a Čivi

Pozemšťan Renon zde zachraňuje dvě ptakopyskovité bytosti z planety Ťanů. Později bude mít příležitost zachraňovat všechny najednou...


Obálka ke knize Omíor, válka světů

Pozemšťan Honza na pokusném stole Omíorů. Vpředu nejvyšší Omíor Madgéš, přihlížejí jeho asistenti a malý opičkovitý sluha Džataši, později Honzův nejvěrnější kamarád.


Havarie lodi Omíoru

Tento obrázek namaloval Rotrekl už dávno, ještě než četl Omíor. Že by náhoda? Ne tak docela. Jde o to, že jsem si vzezření Omíorů vymyslel tak nepřesně (popis tvrdil něco neurčitého o zelených bytostech se třema očima), že to Rotreklovi připomnělo jeho starší kreace a tak to také namaloval. No a když to bylo namalované, sedl jsem k editoru a přizpůsobil text románu, aby to odpovídalo úplně.


Setkání s Omíory v pralesích Amazonky

Honza k indiánce Monice: "Počkej tady, jdu si pro ně. Moc nevykukuj, ať si tě nevšimnou. Za pět vteřin jsem zpátky." (A stihl to...) Tady se za kvalitu omlouvám nejvíc. Například tu vůbec není vidět had vlevo u stromu, létající talíře v údolí jsou jen bledé skvrny... ten obrázek je ale v reálu strašně krásný!


Návrat Honzy domů.

Civilizace je zničená, lidé žijí v jeskyních a úkrytech. Málem ho zastřelí, když zpozorují zbytek posádky jeho letadla. Není divu, někteří připomínají hmyz, jiní všechno možné, jen ne lidi.


Návrat Omíorů na hvězdnou loď.

Honza se pokouší jednoho zajmout, Džataši likviduje ostatní.

Obrázek je opět fotograficky dosti znehodnocený, líp se mi to zkrátka nepovedlo, ale aspoň vidíte dvě věci: Rotrekl byl MALÍŘ (píšu to velkými písmeny) a Semerád je nešika (nejen jako fotograf). To je holt život...