Bez COOKIEs je omezený přístup!

Skok na slovník Skok na diskusi

Srdce Reortie


Srdce-reortie

 

(Safari 6)

Fantasy

Mojmír Kříž

© 1976 Mojmír Kříž

Nakladatelství: Autobus


Skok na slovník Skok na diskusi Obsah

1. Mys Dobré Naděje

2. Buď ke mně něžný jako hyena

3. Gonkoré

4. Kdo potřebuje jednorukou holku?

5. Jezero Gammarr

6. Stany z tmavé kůže

7. Vzory

8. Konec cesty

9. Nepoužitelná konfigurace

10. Brány

Tím končí šestý díl knihy Safari

Seznam knih Komentáře

25.08.2020 12:06

Na hlavní stránku

Šklíba
Kočka Šklíba se na Alenku v říši divů jen
šklebila. Pak se začala dělat neviditelnou,
až z ní zbyl jen škleb... a i ten zmizel...

Následuje:

Rytíři dalekých cest

Knihy skupiny

Safari


01) Oděný sluncem

02) Středomoří

03) Sněmování

04) Afrika!

05) Dojít do Simbabwe

06) Srdce Reortie

07) Rytíři dalekých cest

08) Planina supího smíchu

Titul:  Srdce Reortie 

Autor: Mojmír Kříž


© 1976 Mojmír Kříž

Skupina: Safari - (6)

Nakladatel: Autobus

Žánr: Fantasy

Téma: Srdce-Reortie

Next: Rytíři dalekých cest

(Safari 7)

Errata:

Slovník:

Připomínky


Kliknutím na obrázek autobusu (v levém horním rohu - pod myší se mění) přeskočíte na konec textu (u obsahu tam je slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

Slovník

FF = free fighter, volný bojovník, člen kšatrijské varny

WF = wizz-fighter, všechno a nic, kombinace obojího

WZ  = wizzard, čaroděj, příslušník bráhmanské varny

25.08.2020 12:06


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od VlastimilČech: 25/1 v 08:30 na téma: Raxdinka : Aby to nebylo tak jednostranné, paní Věrko: "Ať se spolu s těmi ženami, které vyjmenoval s takovou důkladností pan Semerád, ve stejném kotli smaží také směs všech těch mužských násilníků, tlučhubů, samopropagujících se deviantů všeho druhu, mužských lenochů, parasitů, škůdců a jim na roveň postavených! Amen!"Spravedlnost musí být. Ono se mi zdá, že těch mužských zlounů je o dost víc, než ženských. Ovšem u žen to zlounství víc štve a vyniká protože je nečekané a nepředpokládáné. U Žen se očekává vlídnost, něžnost, laskavost, vstřícnost a tak podobně. O to větší zklamání a odpor, když tomu tak není a když je to někdy dokonce naopak.   =*=   25.01 SW : Souhlasím. Nakonec - feministické hnutí je mnohem starší než LGBT (řádily už v předminulém století!). Přitom všechny prasárny za LGBT v poslední době prosadili spíš muži (gayové), lesby se držely v pozadí a jen se nakonec na tom přiživily. Teď začínají "bojovat za svá práva" i pedofilové, to bude taky prasárniček! Nakonec - kdo dělá nejvíc škod na pozadí toho pofidérního hnutí Black Lies Matter (to není překlep!)? Kdo s gustem rozbíjí výlohy a rabuje? Zatím jsem viděl rabovat jedině chlapy. Ale v průvodech je naopak nejvíc vidět ženy. Ženy křičí o nespravedlnostech, muži zatím vesele kradou... Ovšem celé to hnutí stojí za... (dosaďte si, co chcete, já volím psí exkrement). ;

Domů
Statistiky

"Srdce Reortie" (komentáře)

Téma=Srdce-reortie

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

Nepřihlášení (roboti) nemohou přispívat!

2. Jméno: Robo-mailek

 

Info: hláška sama zmizí

Téma: Admin

26.01.2021  id: 1336261

Robotek Emailek hlásí: rozeslal jsem za Autobus 380 e-mailu 26.01.2021 00:00 :

Změněn Raxdinka 25.01.2021 1255   (Příspěvek dnes v poledne zmizí!)


3. Jméno: Q-1904072

 

 

Téma: Safari

(7260)

08.09.2020 v 09:05 id: 1335931

Taj jsem sežvejkal ságu Safari a docela jsem zíral, čím vším se autor nechal inspirovat. Nechci kritizovat, je to každého věc, jen sepíšu čeho jsem si všimnul v textu - část témat určitě přechází ještě z předchozí Arminské ságy o Charry de Guyrlayowe a jeho eskapádách, ale v Safari to nabývá výraznosti. Minimálně jsem identifikoval jednu knižní ságu a k ní dva TV seriály - další možná poznají víc. Zcela určitě tam ale všude vykukuje Frank Herbert (a pak v průběhu let jeho syn Brian Herbert spolu s Kevinem J. Andersonem) a jeho slavná planeta koření Duna - kasta čarodějnic s vlastní školou je jako Bene Geserit včetně telepatie a schopnosti vciťovat se do dalších lidí, Baarfeltovské genetické pokusy jako hledání Kwisatze Haderacha (který je tam dokonce jednou přímo zmíněn jako bytost z jiných vesmírů) - až tedy na to, že Baarfeltové ponechávají mísení a selekci genů náhodě, na rozdíl od Ctihodných Matek a jim podřízených čarodějek z Bene Geseritské školy, které mají genetiku tvrdě pod kontrolou včetně samostatného rozhodování o pohlaví počatého potomka. Ale postavy na začátku nedospělého a během děje dospívajícího čaroděje = syna čarodějky a čarodějek v pozadí tajně ovládajících společnost včetně "vtiskování se" a nonverbální myšlenkové komunikace během sexuálního aktu, nemůžu si pomoct, to je Duna a svět jejích vládců "jak vyšitej".

No a ty další inspirace? Bojovníci barbarského vzhledu s kostěným hřebenem na čele, bojující nikoliv rovným mečem, ale zaobleným čímsi s mnoha čepelemi jménem "bat´lech" = nikdo jiný než Klingoni z Roddenberyho světa Start Treku, stejně tak podivní filozofující bojovníci se špičatýma ušima = nikoliv elfové, ale Vulkánci z téhož zdroje ... i když teda nevím, jestli náhodou Gene Roddenbery neopisoval svoje Vulkánce od severských elfů ... - a následně "supohlavové" = šedě oblečení bojovníci s podivně trčící holou hlavou, metající na nepřátele energetické výboje ze zbraní ve tvaru dlouhé tyče ... - EJHLE, seriál Star Gate a Goauld´ští bojovníci a strážci Jaffové, kteří po odklopení svých přileb skutečně připomínají holokrké supy - včetně "tyčových zbraní" ...

 

Opakuju, Mojmíra Kříže nehodlám za tyhle inspirace kritizovat, jen hledám, jestli v jeho tvorbě "nepotkám někoho, koho už znám". Kdo najde další???


jaxx: Obávám se, že je to jinak. Pan Kříž je ročník 1949 a psát začal jako -náctiletý. Nevím přesně jak StarTrek, ale Duna vyšla česky v roce 1983, kdy měl už Safari dávno napsané. Totéž StarGate, tam byl film uveden až v roku 1994. Tou dobou už psal Zetu... A jako všechno, psal do šuplete, vyjít s tím ven jsem ho donutil až já, s velikou pomocí pana Semeráda. Asi tak. (08.09.2020 16:37)


jaxx: Sorry, překlep. Pan Kříž je ročník 1947. Přesněji: narodil se 9.9.1947. Dnes má 73 let... (09.09.2020 09:21)


SW: Jen je otázkou, zda se oba (Kříž i Herbert) neinspirovali u ještě starších autorů. Mně se u Duny hodně vnucuje Karel May se svými cestopisy po Arabii (Duna mi to kdysi hodně připomínala). Případně ještě jiných - vždyť tajemný Orient byl kdysi hodně častým námětem. A čarodějové i čarodějky jsou vděčnou inspirací už od středověku. (09.09.2020 12:24)


jaxx: Herbert se k inspiraci Arábií přiznává, jak Mojek nevím. Zeptej se ho... (09.09.2020 12:28)


SW: Inspirace není plagiát! To by nemohl psát už nikdo. Takže na podobné a dokonce i shodné inspiraci nevidím nic špatného a když se dva autoři (namátkou: Mloci: Čapek i Semerád inspirují podobnou nebo i stejnou věcí, nic se neděje. Může jít i o inspiraci příběhem (opět viz Mloci), ale když je i příběh diametrálně odlišný, pak nelze proti tomu říci ani "popel". Dnešní právnickou džungli, kdy se může nějaký křivák soudit o čtyři slova a druhý křivák v taláru mu to uzná jako oprávněné, považuji za příšernou nemravnost. (09.09.2020 13:02)


Q-1904072: I proto jsem psal o inspiraci, ne o kopírování čili plagiátorství ... (09.09.2020 21:37)


SW: No jo, ale Mojek se nemusel (snad ani nemohl, když nebyla) inspirovat Dunou, ale ani Star Trekem, ani Stargatem, ale když už, tak se oba (Kříž i Herbert) shodně inspirovali něčím ještě starším. I kdyby to mělo být "Ve stínu padišaha" Karla Máje nebo "Smolnou knihou" z čarodějnických procesů. Spíš (hádám - ještě pravděpodobněji) něčím úplně jiným. Čerti vědí! Podotýkám, že špičaté uši neměli jen elfové od Vikingů, i takových bylo víc. (09.09.2020 22:06)


Q-1904072: Tak se prochroupávám Terezkou - a EJHLE, v kapitolce "Smrt ze všech stran" na mne rovnou a na férovku "vystartuje" nejdřív Goauldská tyčová zbraň, aby byla vzápětí následovaná jedovatou směsí Matek představených (Bene Geserit), vytvořenou z melanže - odkud odjinud, než z planety Arrakis ... Vypadá to, že pan Kříž buď umí cestovat časem a při psaní dílek označených copyrightem s datem 1976 už měl možnost si přečíst případně vidět knížky a TV seriály z dob "poněkud" posunutejch do budoucna, nebo já jsem kněžna Libuše ...

Ne, nic ve zlým, ale prostě kde nějaká inspirace vysloveně trčí jak Roxor ze zdi, nemá cenu se snažit situaci zamlžovat - já teď ještě čekám, ze kterýho ramena Galaxie se vynoří s bat´lechama v pazourách Klingoni a za kterou mlhovinou se schovávají ti křiváci Romulani ... (15.09.2020 02:08)


SW: S tímhle jsem měl taky problém. Mám napsaný román "Vaspidy" z GSMB, jenže jen na stroji, takže bych ho musel přepsat (ze značně salátového vydání). (BTW: v románu Giweruz se pod nadpisem "Známé bytosti mimo GSMB" nacházejí pod jménem "Zuveiové" - to jen na okraj). Už jsem se k tomu chystal (čtenáři GSMB by mohli nadskočit), jenže jsem to stornoval a nebudu to opisovat. Proč? Protože by mi mohl kdekdo vytknout, že ty inteligentní vosy jsou vlastně Gouauldi ze StarGate. Přitom to úplně stejné není. Šlo o metrové vosy, které kladou vejce do lidí, z nich se líhnou larvy, které pak dotyčného člověka psychicky ovládají a využívají jeho vědomostí. V tomto jediném bodě se, bohužel trochu shodují s Gouauldy. Na rozdíl od nich ale člověka pomalu zevnitř vyžírají (tak aby jim co nejdéle vydržel), až se nakonec v jeho mrtvole zakuklí. Po vylíhnutí z kukly ještě chvíli rostou (nejprve se nafouknou vzduchem, až ztuhne chitin, doplňují se zevnitř a v dospělosti mají všechny vědomosti svého rodu (genetická paměť) i sežraného člověka (včetně znalosti jeho dosavadních úkrytů apod.). Lidi si zčásti pěstují, zčásti loví v přírodě. Rozdíly proti Gouauldům jsou tedy dost podstatné, ale přece jen jsem to radši odpískal. Zápletka byla v tom, že se do této civilizace nakonec (neúspěšně!) vmontuje Gurroa. Nabídne jim místo lidských bytostí podobné tvory - naše pozemské vepře. Že jsou zhruba stejně velcí atd... jenže Zuveiové to rozhořčeně odmítnou. Ze sežraných vepřů přece nezískají potřebné vědomosti, jako z lidí... No, nebudu to rozvíjet, už je to pasé... A docela jsem rád, že do Čech přišlo StarGate ještě dříve než jsem to začal pracně překlofávat (mít to skoro hotové, určitě bych nadával jako špaček víc!) BTW: byla by to druhá civilizace, kde by Bardžané zabíjeli jiné myslící bytosti... Přesněji - museli by! (15.09.2020 17:32)


4. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

Téma: Oděný-sluncem,safari

23.08.2020 v 10:38 id: 1335898

Zkusil jsem trochu učesat další díl z klávesnice Mojmíra Kříže - je to první kniha z osmi dílů ságy "Safari", navazující na předchozí díly "Arminská sága".

Protože nemám čas na důkladnější korekturu, jen jsem zrušil původní formátování (autor tam má - bůhvíproč - fialové a zelené písmo), doplnil bookmarky u kapitol (jinak by je to nerozdělilo) a prohnal jsem to automatickým "učesáním" (což odstranilo nadbytečné mezery, změnilo uvozovky na ty správné apod.) a výsledek si můžete přečíst. Komu budou vadit překlepy apod., má k dispozici "errata" a bude-li zájem, sednu si na to a udělám pořádnou korekturu. Číst se to dá už takto.


SW: Dokončil jsem učesání všech osmi knih Safari. Je to bez korektury, ale snad to půjde číst. Říkejte tomu "maratón"... (25.08.2020 12:10)Komentáře

Víc komentářů tu není.

Začátek


Přílepky včera: Raxdinka