Bez COOKIEs je omezený přístup!

Byl jednou jeden...dort

Zpět Obsah Dále

Byla – nebyla veliká recepce, velicí potentáti, plno lesku a oficiálnosti.

S pokračujícími hodinami hladina alkoholu stoupala do vysoko postavených hlav.

Mezi hosty seděl známý a slavný muž. Méně slavný tím, že za ním všude krouží a bdí nad ním jeho sedmá svátost. Velice dbá na jeho – ale myslí hlavně na svou -důstojnost a prestiž.

Na hodovní stůl přinesli ohromný, bohatě zdobený dort. Čokoláda, mandlový krém, smělé věže z marcipánu a vše pod závějemi sněhobílé a hnědé pařížské šlehačky.

Oko slavného muže blesklo po ženě, dmoucí se vznešeností a pohoršeným pohledem sledující jeho stále dolévaný a stále prázdný pohár. Namáhavě se zdvihl z křesla, přidržel se opěradla a pomalu, opatrně, nejprve jednou nohou, pak druhou vystoupil na purpurové měkce čalouněné sedadlo.

Síň ztichla. Stříbrné příbory přestaly cinkat o čínský porcelán. Všechny zraky se upřely na zavalitého muže – i když některé už s potížemi hledaly přesnou mušku. Trochu se zvědavostí, trochu s obavami sledovali, jak se komíhá na krátkých nožkách na vratkém povrchu židle. Nikdo nebyl na pochybách, že bude v příštích okamžicích svědkem mimořádného přípitku. Tak velkolepého, tak slavného, tak historického, že jej nestačí pronést z tlustého ručně vázaného perského koberce, že si to žádá vystoupit s ním až nad mísy huspeniny s majonézou, nad kytice gladiol a pleše dějinných postav.

Muž konečně vybalancoval rovnováhu, pustil se opěradla křesla, upažil a - vystoupil na atlasový sněhobílý ubrus, mezi broušené české křišťálové sklo. Sálem to zahučelo. Zčásti údivem, zčásti úžasem, drobátko i mezi obdivem a pohoršením.

Muž se rozběhl drobnými krůčky mezi šunkou v rosolu, stříbrnými mísami s kaviárem, mezi bramboříky a asparágusem. Pod nohami mu křupal porcelán a čvachtal vlašský salát. Zamžený pohled upíral na jediný předmět – dort. Dokymácel se k němu, otočil se a z výšky se do něj posadil. Nepříliš prudce, spíš opatrně a pečlivě, aby se neminul. Dost energicky, aby se zabořil hluboko. Šlehačka explodovala a jako ohňostroj se rozprskla po stolovnících.

Z cukrářského díla vyhlížela spokojená tvář. Muž si hověl jak v sedací vaně. Místo mýdlové pěny kolem něho bublala směs čokoládové pasty, pudingu a broskví. Metodicky se vrtěl ze strany na stranu. Těsto vyluzovalo do vzrušeného ticha mlaskavé zvuky.

Zrak podsaditého muže se s rozkoší vpíjel do fialové vyjevené tváře manželky. A máš to...

 


Zpět Obsah Dále

06.07.2020 11:24

Errata: