Kdyby chtěl Ferda sibirjakům pomoci, mohl pro ně vyprosit, aby je a jejich zvířata nechali na pokoji KOMÁŘI! To je tam pohroma úplná. Na váhu ta oblaka těch komářích potvor váží dozajista víc, než všechna ostatní zvířata sibiřská dohromady... a včetně lidí.
SW: Díky za nápad! (05.03.2021 09:54)
Q-1904072: Akorát bacha na potravní řetězec - když nebudou komáři, nebudou ani jejich larvy. Když nebudou komáří larvy, nebude tolik ryb, kterým se živí potěr těma larvama. Stejně ve vzduchu nebude tolik drobnýho ptactva, co se tím hmyzem taky živí. Když nebudou drobný rybky a drobný ptactvo, začnou mít větší druhy brzo hlad - a bude se to posouvat až na vrcholný predátory ... Prostě bacha na efekty motýlích křídel! (05.03.2021 12:05)
SW: To tam přece mám. Na Vušigdy není hmyz - nejsou červi - nejsou ryby v řekách - není ptactvo - nejsou přírodní predátoři - ze všech živočichů je tam jen býložravý dobytek. V moři jsou řasy a plankton + mořské ryby, ale bez dravců. (Rovnováha se udržuje potravou a trochu odlovem ryb, jediným predátorem je tam člověk a ten si to uhlídá.) Bez obav, to už tam přece je. (05.03.2021 12:31)
Q-1904072: Vušigdy je jasná - syntetickej biotop regulovanej zvenčí. Já myslel spíš na tu Sibiř, aby se vnější pomoc s nejlepším úmyslem ve finále nezvrhla na něco, co by nikdo nechtěl - jak známo, cesta do pekla je vydlážděná nejlepšíma úmyslama ... (05.03.2021 19:11)
SW: Poděkoval jsem za nápad - ale ne že by se Vušigďané angažovali do záhuby komárů na Sibiři. Honza má jen pěkný argument pro Sibirjaky, aby utekli na Vušigdy. Nevidím jediný důvod, proč by se měli Vušigďané angažovat víc, když je na Zemi nechtějí a chovají se k nim nepřátelsky. Budete obětavě pomáhat nepříteli? S riziky že napácháte víc "dobra" než jste chtěli? A ke všemu ilegálně proti jeho vůli, čímž nepříteli dodáte další munici proti sobě? Ani kdyby si to pozemšťané vyžádali a všemožně přitom spolupracovali! Vušigďané mohou říci jen jedno: "Éto váše děélo!" (05.03.2021 19:42)
VlastimilČech: Máte pravdu ovšem! Ale nenavrhoval jsem, aby Ferda komáry VYHUBIL... Navrhoval jsem, aby hmyzouni dali lidem a JEJICH zvířatům pokoj... Pro mě za mě, ať klidně nadále koušou divoká zvířata! Ale pokud vím, tak píchají jen komáří samičky, kateré chtějí snášet vejce. No, anebo snad by se dalo vysokobiotechnologicky zařídit, aby se bez té kapky krve ta tvorba komářích vajíček obešla....
Kdo chce vidět létat zvířata o váze slonů, ať si zajede na Sibiř v létě. Nebo do Kanady... to jsou mračna! Tuny masa ve vzduchu!!! Co ty chuděry žerou, když tam nejsem? V tom komářím prostředí je třeba problém -zvláště pro holky- konat své tělesné potřeby...
Kdo nezažil -neuvěří. (05.03.2021 19:58)
|
Autor by tolik neměl podlíhat vlivu dalších přispěvatelů,aby to bylo politicky a funkčně korektní Je to vlastně jeho představa,co a jak,tak mu to nekažte,když se to tak pěkně čte. Spíš by mně zajímalo,kam zmizela poslední kapitola ze včerejška.
SW: Napsal jsem přece, že se nebudu hádat a přepíšu to (viz ID=1336377). (03.03.2021 23:10)
Q-1904072: Takhle je to cajk, na politickou korektnost stačí oprávněně kálet, ta si nic jinýho nezaslouží, ale bezdůvodně ojebávat fyziku by se nemělo ani ve sci-fi, pokud to vysloveně není předmětem toho "fiction" (warpový pohony nebo tachyonový komunikačně-transportní pole, například...) - i když se ho dopouštějí i takový klasici jako George Lucas naprosto běžně - zvuk letících kosmickejch lodí ve vakuu ve Star Wars je naprosto klasickej "přešlap jak hrom", ale i když ho kritika tolikrát zdrbala, Lucasfilm si v něm doslova rochní ... (04.03.2021 17:51)
|
Z hlediska terminální balistiky máte ovšem pravdu, pane Q1904072. Ovšem náš hrdina byl jaksi "přestavěn" pro jiný svět a mohlo se to nějak projevit. U běžného pozemšťana popisujete učinek zásahu naprosto bezchybně! Dovoluji si jakési pochybnosti o střele s excentrickým těžištěm. Vzhledem k rotaci střely už v hlavni (drážkování) -rotace podle geometrické osy- by už při opuštění hlavně střela rotovala podle osy těžiště a nikoliv podle své osy geometrické. Pak by přechodová balistika byla poněkud nevypočitatelná a ovšem dráha střely ba byla komplikovanější, než prostá vnější křivka balistická. Neprojevil by se pohyb rotujícího výstředníku v době výstřelu i pohyby hlavně (resp. zbraně)? Zdá se, že jste problematiky znalý, takže se opovažuji zeptat, tak jako jsem se s tak exotickou municí nesetkal: Je-li projektil plněn Hg, nebo dokonce uranem pak je hmotnější. O 22% v případě Hg a o 73% v případě U. Zvyšuje se ve střelivu dotace střeliviny pro tyto projektily? Nevím, prosím o osvětu. P.S. Kulky má pes. To co opouští hlaveň je střela, projektil...
Q-1904072: Kulka je obecný název pro projektil, i když nemá kulovej tvar. V běžný řeči se to používá i v soudní a kriminální praxi. Střela se potom obvykle definuje jako šípovej tvar. Norma nezakazuje ani jedno označení, slovo "projektil" se dokonce vztahuje i na předměty vymrštěné při poruchovým nebo nehodovým ději. Děj po zásahu do cíle u kulky/střely je univerzální, pokud je cíl z hmoty blízký masu a kostem ±30%, prostě ta kule narazí, deformuje se a předává svoji energii cíli - přitom se do něj víc nebo míň zareje. Identickej průběh je i při nárazu do kapaliny, jen hloubka průniku závisí na hustotě kapaliny. Jediný co by se mohlo u Vušigdy lišit je chemická interakce mezi materiálem cíle a projektilu - a na to musí mít ten materiál dostatečnou dobu. A munice s posunutým těžištěm - to je běžná munice ráže 5,45mm x 39 do modifikovanýho Kalašnikova AKM-74. "Kule" má tvar tyčinky asi 4cm dlouhý s jádrem posunutým tak, že těžiště se nachází ne v 50% dýlky, ale přibližně v jejích 75%. V hlavni roztočená kule letí na cíl normálně jako homogenní těleso a gyroskopicky si zachovává orientaci špičkou k cíli. V okamžiku, kdy během letu o cokoliv "štrejchne" (a na to stačí stýblo trávy!!!), těžiště uložený vzadu ji vychýlí a i když samotná "tyčinka" se dál točí kolem podélný osy, tak brzdnej moment na špičce působící v podstatě do strany ji roztočí jako cirkulárku. Samozřejmě se na to spotřebuje část kinetický energie, kterou letící kulka v ten moment má, ale pokud ten "štrejchanec" je až o cíl, je to autorem žádoucí přeměna - taková kulka rotující doslova bokem má ještě drastičtější účinky na cíl, než pouhá deformující se, ale napříč jen asi zdvojnásobující se "dum-dum". (03.03.2021 18:47)
Q-1904072: A co se týče rtuti a uranu - rtuť se používá jako trhavá dilatační náplň, uran pro zvýšení váhy - místo dřív používanýho wolframu. Běžně se používá geometricky menší jádro obalený lehčím často i plastovým pláštěm, kule má stejnou vnitřní balistiku, po opuštění hlavně buď letí vcelku dál a až při nárazu se odděluje, jádro proráží do větší hloubky cíle, nebo se rozpadá hned před ústím hlavně a dál letí jen podkaliberní jádro (nejčastější je protitankový použití), který má zlomek čelní plochy odpovídající střely, ale prakticky celou její energii = znásobuje se plošný zatížení a tím i pronikavost do cíle. U pěchotního střeliva se větší plošný zatížení uplatňuje jen na tom těžším jádru. Laborace se mění jen u dělostřelecký munice větší ráže, kde se během palby mění i další palebný prvky, u munice do ráže 30mm se obvykle laborace dělá stejná kvůli tlaku v hlavni a kvůli okamžitý záměně munice v pásovým podávání během střelby - prostě aby bez ohledu na to co cpe mechanika nabíjení do hlavně to venku lítalo pokud možno pořád stejně - samozřejmě s různým účinkem v cíli, ale hlavní je potřeba minimální změny zaměřování. Dtto platí i pro munici do pěchotních zbraní. (03.03.2021 18:58)
SW: Víte co? Nebudeme se hádat. Prostě to přepíšu jinak. (03.03.2021 20:24)
SW: A když už bazírujeme na odborných pojmech, musím taky něco dodat. Uran (původně dražší wolfram) se do střel nedávají jen kvůli váze, na to by plně stačilo olovo. Potíž je v tom, že olovo je měkké, to se na pancíři neškodně rozpleskne, zatímco wolfram i jeho levnější náhražka uran jsou velice tvrdé a pevné a pancíř probijí. Problém nastal, když došel "levný" ochuzený uran z procesu obohacování. Munice se vyrobily tisíce tun a uran i wolfram nejsou tak hojně v zemské kůře zastoupené. A tak nějaký khaki-mozek napadlo, že máme i jiný druh ochuzeného uranu - ten z vyčerpaného paliva z atomových reaktorů, kde je izotop U235 již vypálený a zbývá také ochuzený uran, ne? A tak začali dávat do munice i odpad z jaderných reaktorů. Jednak tam tvoří úderné jádro, jednak máme po starostech, co s vyhořelým palivem. Nač to draze hlubinně uchovávat, když se s tím dá levně střílet do lidí? Tomuhle uranu se říká "dirty DU" neboli "špinavý ochuzený uran", protože navzdory hala-bala čištění obsahuje bratru 160 různých, vesměs silně radioaktivních izotopů. Proto se k němu nesmí dostat novináři (těm se předvádí radiačně téměř neškodná munice s "čistým DU"). Výsledkem ale je, že v místě, kde se tímhle střílí, může dosáhnout úroveň radiace hodnot typických pro epicentrum jaderného výbuchu (Falúdža, Kosovo, Srbsko), takže se tam musí zakázat přístup novinářům (nějaký štoural může mít u sebe radiometr), případně se to prohlásí za konspirační teorii (Srbsko). Jenže to účinkuje nejen v místě, kde se to vystřílí, ale i tam, kde se to skladuje a kde na to vojáčci holýma rukama sahají. Pak jsou z toho rakoviny a leukemie a Američané to u svých válečných lodí začali pokrytecky svádět i na Fukušimu (aby odškodné platili Japonci). A cenzura jede na plné pecky... (04.03.2021 08:35)
Q-1904072: Potom to ovšem není munice s uranem "ochuzeným", ale s uranem "vyhořelým" (bez další argumentace, prostě je to fakt). Co si budem povídat, zase jednou platí "účel světí prostředky" i když to nakonec odserou nejvíc ti nevinní kolem ("collateral damages" ...) ... (04.03.2021 17:25)
SW: Oboje se důsledně označuje jako "ochuzený uran" ("DU" = depleted uranium). Přece nepřiznají, že se do lidí střílí odpadem z jaderných reaktorů! Pikantní je ale ještě něco jiného. Když se v roce 2007 v OSN jednalo o zákazu střeliva s DU (dokonce je dávali za roveň yperitu), bylo pro zákaz 190 států a proti jen 6. USA, Rusko, Izrael, Francie, Česká republika a Mauretánie. Rezoluce bohužel neprošla díky vetu, které uplatnily svorně USA a Rusko (asi aby si to nemohly později vyčítat - na darebáctví se sígrové vždycky spojí). Ale podívejte se schválně na Wiki (heslo: ochuzený uran), jak uhlazeně až nevinně o tom dnes píší! Za Českou republiku hlasoval proti rezoluci náš tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzemberk (Nezapomeneme - neodpustíme!) - a teď se podržte - za Zelené . (Od těch dob nevěřím pokrytcům Zeleným (ani Greenpeace a jiným aktivistům, mlčeli všichni!) ani pozdrav, když proti tomu mega-grázlovství ani nekvikli!) (04.03.2021 17:42)
Q-1904072: Tak copak grýnpýč neboli MELOUNI - navrchu zelený, uvnitř rudý ... fašisti. Že se k nim přidal i KŇÝŽE OSPALEC? Dyť je sám financuje, včetně jejich "kapitána" Martina Kysličníka Bursičitýho a jeho předražený polovičky Kačenky Biomasy Žákvesový ... (05.03.2021 18:43)
|