Bez COOKIEs je omezený přístup!

Varování!Varování! Seznam knih  Download  Drobnosti  Scifi přednášky  Antologie  Úvahy a plky  Zamysli se!  Reality z kosmu  Aktuality  Politika a°jiné  Prkotiny  Volební systém  Matematický trestní  Labyrint  Norská justice  Ruský humor  Povlečení  Čert  Déja vu  Co dokáže  Pavel Kantorek  Karty kterým  DRM  Nehoda  Běhounek  Všehochuť  Pochyby  Minianketa  E shop  Nastavení 
Fórum:(věrka: 12/7-10:19)  
Naše logo

Fórum názorů

Nastav Down

Errata: zv

a vstup do Semerádovy stránky (autobusem...) Můžete tam měnit nastavení a filtry. (Dnes Robotek odmítl 31 SPAMů!)

Na této stránce se zabýváme především science fiction, milý . Chcete-li něco sdělit ostatním, napište to sem, ale ať to má úroveň: slušně a pokud možno k věci, na nesmysly opravdu nejsme zvědaví. Nejběžnější diskuzní fauly najdete v Pravidlech neslušné diskuse, snažte se jich vyvarovat! Nápověda k Fóru je zde: .

Pořádná Poradna

Toto Fórum není poradna k řešení školních úkolů z fyziky a nesmíte se proto divit, když na vážně míněný dotaz dostanete velice nevážnou scifistickou odpověď :-). Zkuste raději pravou Pořádnou Poradnu. 


Zde najdete stručný seznam románů ke čtení.

  

Nepřihlášení (roboti) nemohou přispívat!

Změněn Závodí 10.07.2020 0829-----2152
Kapitola 6 dodána k "Závodí". 10.07.2020 1416
Změněn Horákovi v akci 11.07.2020 0914
Změněn Závodí 11.07.2020 1316---2202
Kapitola 7 dodána k "Závodí". 12.07.2020 0956
Změněn Závodí 12.07.2020 0956---1800

1. Jméno: Robo-mailek

 

Info: hláška sama zmizí

Téma: Admin

13.07.2020  id: 1335779

Robotek Emailek hlásí: rozeslal jsem za Autobus 366 e-mailu 13.07.2020 00:00 :

Kapitola 7 dodána k "Závodí". 12.07.2020 0956

Změněn Závodí 12.07.2020 0956---1800   (Příspěvek dnes v poledne zmizí!)


2. Jméno: věrka

 

Info: Napnutá čtenářka

Téma: Závodí

Kniha

12.07.2020 v 10:19 id: 1335777

Takový renonc: V prvních kapitolách se píše o Jitce Novotné, ale dál je už Jitka Karasová. Je to renonc nebo proč?


SW: Jo, renonc... To je tak: potřeboval jsem nějaké jméno, že ano... moje babička se za svobodna jmenovala Novotná a strejček (vlastně prastrejček) se jmenoval Antonín Novotný (podobnost s jedním bývalým prezidentem je jen v tom, že Novotných je poměrně hodně). Jenže pak jsem si tak nějak uvědomil, že je kruté, aby se moje hrdinka jmenovala jako největší pitomec v Praze. Jiná moje příbuzenská větev jsou Karasovi. Vojta Karas je ostatně hrdina knížky Zoidée a dalších, ale to už je dost vzdálené, proč to tedy nepoužít znovu... (Saurus by zase štěkal, že se opičím od Eduarda Basse a jeho Humberta, ale čjort poběri takuju svoloč!). Mohlo se ale stát, že si někdo stáhl starší vydání s Novotnou a mixuje to s novější Karasovou. Snadná odpomoc - stáhnout si všechny díly znovu... (12.07.2020 12:13)


3. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

Téma: Závodí

Kniha(4041)

12.07.2020 v 09:23 id: 1335776

Ty fraktály mi z hlavy nejdou!

Takže vysokoletící stroj oblast přeletí jako nic. Geodetické zaměřovaní státní správou? Myslím standardní triangulací... Jak k tomu geodeti příjdou?... A co státní podnik České lesy? Vodohospodáři- je tam řeka ...Nízkoletící letadlo se ztratí..Ovšem kde by se ocitnul pilot zabloudivšího letadla, kdyby místo nouzového přistání vystoupal do výšky letu komerčních vnitrostátních linek? a jaký by byl rozdíl- byl-li by jaký, kdyby vystoupal u onoho moře, u řeky, uprostřed lesa? Měl by se ocitnout v normálním povětří a zemském prostoru? Nebo jaká výška by ho zachránila? Bezletová zóna nad atomovou elektrárnou sahá do výšky 1000m . Civilní doprava malými letadly (sportovními) může létat nad terénem ve výšce ve stovkách metrů. A co větroně? Balóny? Jak se podařilo zařídit bezletovou zónu pro civilní a sportovní letadla. Nikdy tam žádné letadlo neletělo s vyjímkou toho nešťastného Němce? Za dobu provozu určitě některý civilista s nízkoletícím aeroplánem do lesa spadnul, kde chudák skončil? Našel ho úřad pro leteckou bezpečnost? I jenom k takové události by se dal napsat román! Něco jako: Oblast s nečekanými, zázračnými, vlastnostmi plocha (a prostoru, protože aeroplány), KTERÁ JE PŘÍSTUPNÁ KAŽDÉMU (i státní správě).

...možná by bylo vhodné představit si oblast jako povrch rubikovy kostky, kteroužto kostkou vyšší moc porůznu průběžně manipuluje, ne?

Mimochodem tahle myšlenka kroutícího se prostoru je naprosto SUPER!!!.. GENIÁLNÍ!... Takových možností...těším se!!!


SW: Předběhl jsi, ale v té době už jsem to měl napsané, jen se to ještě nedostalo na web (Kapitola "Elektřina"). Stačí chvilku počkat! (12.07.2020 10:08)


SW: Dodám podrobnosti, které se do románu nevejdou.

Asi byla chybinka, že jsem Fraktálové skály přirovnával k Prachovským skalám, Tiským stěnám, Adršpachu a jiným rozsáhlým skalním městům. Fraktálové skály jsou spíš skalní vesnička, tak jako Vraní Hnízdo nelze srovnat s Prahou. Prostě skupinka skal, kam nelogicky vede silnice, která tam končí, o které OSS neví, protože na mapách speciálkách je zakreslená jako polní cesta. Je sice asfaltovaná, ale to je otázka "všimného" pro pracovníky, kteří ji kdysi narychlo položili (proto rozpraskaná, nicméně neblátivá). Pro správu lesů neexistuje, lesy tu byly odjakživa soukromé a nepatřily Českému státu, králi, církvi ani jiné vrchnosti. Kdykoliv sem některá vrchnost přijela vyžadovat poddanství (nejvíc po Bílé Hoře), uvítal ji glejt svobodného města. Když vrchnost furt trvala na poddanství, už se nevrátila. Když poslala dráby nebo vojáky, našli prázdné město, které sice mohli s gustem vypálit, ale nic víc. Za Třicetileté války skončila ve Fraktálových skalách setnina vojáků, což bylo pravděpodobně všechno, co mohl nenažraný nový milostpán poslat, zůstaly mu oči pro pláč. Na jedinečné soudržnosti obyvatel města nutně ztroskotale i StB, když si neškrtlo ani ještě brutálnější gestapo.

Takže malá letadla... do roku 1945-48 zde nikdo nelétal. Tehdejší Československo na to nemělo, Němcům tu beze stop zmizely dvě stíhačky a komunisté drželi letectví tak "u huby", aby nikdo létat nemohl. Problém začíná být žhavější až v moderní době. Jenže...

- zdejší Zapadákov nikoho neláká ani dnes. Balóny přes Vysočinu moc nelétají, soukromá letadla ani letiště tu široko daleko nejsou. Kdo chce létat, stahuje se do atraktivnějších koutů Čech. Pro turisty tu nic zajímavého není, tudíž sem nejezdí. Úřad pro leteckou bezpečnost je daleko, pánbůh vysoko... (12.07.2020 19:04)


Q-1904072: Já bych autora nechal, aby nám všem vysvětlil po svém, co se mu v hlavě vylíhlo - a nerejpal bych mu do myšlenek dřív, než je zveřejní. Nejsme v situaci, kdy by autor zjevně něco opomněl - jako se mu to stalo s imigrační kontrolou USA ve zrušeném "Daru z pekla". Nechme koňovi co koňovo jest a počkejme s kritikou, až bude co kritizovat. Finální vysvětlení nás pravděpodobně překvapí - tak netrvejme na tom, aby nám ho autor vyslepičil předem. (12.07.2020 21:01)


4. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

Téma: Závodí

Kniha

11.07.2020 v 11:46 id: 1335773

Fraktály

Takže si to podle toho, co jsem viděl (na Atlasu Hub) mohu představit si fraktál například jako specielní mříž. Některé pruty mříže mající základní vzorek jsou hrubé, čím dál víc se vzor v mezerách toho hlavního rozvíjí, tím jsou prvky jemnější, ale samotný vzor je zachován ve zmenšující se podobě (jako chlapce mne zaujala krabice, na které byl obrázek chlapce, který drží tutéž krabici, naníž je obrázek chlapce s krabicí...etc..). Je to ono? Stojíte zády k zrcadlu a v ruce máte jiné zrcadlo, ve kterém vidíte sebe, svůj obraz v zrcadlo za vámi, kde v ruce držíte.... etc...

Pokud bychom v případě té mříže mohli -hnáno ad absurdum- vyplnit celou plochu vzorem se silnými pruty, slabšími a ještě slabšími až slaboučkými proutky a drátky nitkovitými. A to do té míry, že celá zamřížovaná plocha by vyhlížela jako spojitý plech. Je tedy v (každé) plechové tabuli ukryt fraktál?


Pokud se týká Závodí, zdá se mi, že je naprosto ojedinělé tím, že přechod do jiného světa je sice prostupný, ale nezřetelný, bez nějaké pevné hranice, jaksi rozplizlý. Doslova se těším na to, jak autor vyřeší interakci s okolním světem. V mojí Kejvalce to bylo jasné. Do Rrssfrr vede díra, kterou neprojde jen tak někdo. Tečka. Město na zemské straně průchodu prosperuje neuvěřitelně ze styku s druhou stranou, chrání si svůj ojedinělý zdroj a se zemským světem se stýká ostražitě.

Ale tady?

Osiřelé děvče je v péči (KOHO?) Pohybuje se osaměle, chodí do školy (KDE?) Proč a jak se domohlo svého příbuzného? Jak se Závodí bude vyrovnávat například se školní inspekcí? Udržbou oněch silnic okresním správcem? Jak se oblast polykající fotografická letadla srovná s fotografováním z vesmíru? Odvádí město daně? No ano, má poštu, komunikuje především přes Vraní Hnízdo, ale není odděleno zdí (plechovou tabulí)... Pane Semeráde, zakousnul jste se do pořádného kusance! Držím palce, a moc se těším... Vy nejste ten, který si vybírá lehké cesty! Přestože jsem přečetl spoustu SF, nevzpomínám si na příklad takového nejasného přestupu do jiného světa. Vždycky to byla nějaká hranice, přechod, nebo aspoň událost. Tohle je podle mne unikát!


SW: Připomenu pár bodů: Osiřelé děvče dostává pěstouna podle pravidel. Ke škole ho právě vede, aby se na ni podíval. Školní inspekce však o této škole prostě neví! Údržba silnic? Proč? Cesta z Vraního Hnízda do Skal je načerno, cesty v Závodí (prakticky jen chodníky pro pěší) jsou v režii místních obyvatel. Styk s ouřady má jen Vraní Hnízdo, tam je vše v pořádku. Závodí pochopitelně daně neplatí. Proč? Nikdo o něm neví. Když půjde někdo ze Závodí na vysokou školu (třeba i do Prahy), kdo ho tam rozpozná? (Napovím: nikdo - to je i případ Jitčiných rodičů)... (12.07.2020 19:15)


5. Jméno: honbri

 

Info: Hltač Semeráda

Téma: Závodí

Kniha

10.07.2020 v 22:08 id: 1335771

Zatím VÝBORNÉ !!! Držím palce, aby energie na psaní vydržela co nejdéle !Pozor!Pozor!

Gurroa © 2002

:::Pozvání na stránky: CANNY:::

Akademie sociálního umění Tabor

(Pozvánky vytvářejí nové okno)  

Přílepky včera: Závodí