Bez COOKIEs je omezený přístup!

Obsah

Smrt v trial režimu

(Astrocesty 4)

 

Science fiction

Dana a Rudolf Mentzlovi

Milan Kovár

© 2015 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

© 2015 Ivan Havlíček, Praha


Obsah

Prolog(15k)
Expedice Raginis(37k)

Seznam knih Komentáře

24.03.2019 19:40

Na hlavní stránku

Přistání(28k)
Tsunami(24k)
Návrat(29k+0,0k)

© 2015 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

Anotace


Zemřít v kosmu je snadné. Stačí opomenout nějakou maličkost... ale zemřít na chybu ve Windowsech?

Další knihy ve skupině Astrocesty:


Piráti na Marsu

Na dohled Cruithne

Benzínka na Japetu

Identifikace:


Titul: Smrt v trial režimu

Autor: Dana a Rudolf Mentzlovi

Spoluautor: Milan Kovár


© 2015 Dana a Rudolf Mentzlovi, Praha

Veškeré připomínky jsou vítané:

dana.mentzlova@gmail.com

rudolfmentzl@gmail.com

havlicek@aldebaran.cz

Skupina: Astrocesty 4

Žánr: Science fiction

Ilustrace: © 2015 Ivan Havlíček, Praha

Obrázek autobusu v levém horním rohu (přejetím myší se mění) při kliknutí skočí na konec textu (u obsahu tam bude slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

24.03.2019 19:40

Chcete autora upozornit na překlepy?

Navrhněte opravy pro "Smrt v trial režimu" v kapitole:

Původní text (zkopírujte sem CTRL+C - CTRL+V nejlépe celou větu nebo odstavec, není-li příliš dlouhý):

Před a za vadné *místo* vložte hvězdičky (zvýraznění). HTML tagy a text mezi znaky '[...]' to samo vyhodí. Vadný úsek nepřepisujte, ale kopírujte - jakmile autor dané místo změní, vyřešená připomínka zmizí. Komentář dávejte vždy do závorek (budou jen pro autora) - jinak bude připomínka automaticky považovaná za vyřešenou!!! Pak stačí stisknout:


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od SW: 16/1 v 10:33 na téma: Politika : Osmnáctiletá Helena Duke udala vlastní matku, že byla u Kapitolu. Považuje to za správné, i když matku kvůli tomu na hodinu vyhodili z práce. Dceruška udavačka (lesbička, stoupenkyně BLM) teď na sociálních sítích brečí, že díky tomu nemá peníze na školné a žebrá soucitné duše o příspěvek, aby mohla studovat práva. To tedy bude další právnická krysa s vymytým mozečkem!Takže i na druhé straně Atlantiku jsou krysy podobné Pavlíku Morozovovi, který udával své rodiče v Rusku! Jenže Pavlík byl malej blbej retarda, Helena je fracek, už by měla mít rozum!Zajímavé je, jak rychle se to proti ní otočilo? Ale i matce se vlastně vrátilo, že dceru špatně vychovala. @pKarma je zkrátka prevít! ;-);

Domů
Statistiky

"Smrt v trial režimu" (komentáře)

Téma=Smrt-v-trial-režimu Hlasovalo 5, celkem 25 hvězd, průměr=5.00.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

Nepřihlášení (roboti) nemohou přispívat!

2. Jméno: Rudolf_Mentzl

 

Info: crui

14.01.2017 v 16:38 id: 1249110

Pro VPJVM ohledně struktury měsíce z temné hmoty:

To je pravda, slapové síly, kterými měsíc působí na planetu působí i obráceně a mohly by měsíc roztrhat. V reálném světě se to občas stane, když se těleso přiblíží pod tzv. Rocheovu mez, je gradient gravitačních sil natolik velký, že přemůže síly, které drží těleso pohromadě a to se rozpadne, např. kometa Shoemaker-Levy, která nepřežila průlet kolem Jupitera. V našem případě jsme neuváděli konkrétní hodnoty, protože se nám s tím nechtělo počítat a hlavně bychom museli do příběhu dát spoustu nudných údajů. Zůstalo tak dost prostoru pro takovou dráhu, na které by se měsíc při prvním průletu neroztrhal. Pouze se zploští a později zase zakulatí, jako by to byla kapka vody. Jeden problém tu ale zůstává. Temná hmota nepodléhá elmag interakci. Zatímco kapka vody by se rozkmitala a kmity by díky vnitřnímu tření pomalu slábly, temná hmota by kmitala napořád. Navíc by se vnitřní energie kumulovala, protože se nemá jak vyzářit, takže by výchylky s každým dalším průletem rostly, až by se po nějaké době měsíc opravdu roztrhal.

Původně jsme měli několik cest, jak z toho. V dalších dílech jsme chtěli zavést temné interakce, jakési ekvivalenty běžných interakcí, které by jednak vyřešily problém s energií akumulovanou v temném měsíci, ale hlavně jsme chtěli aby taková hmota mohla tvořit své vlastní struktury, ve kterých by mohla třeba vyrůst nějaká temná civilizace. Ta by mohla žít na temné Zemi klidně v naší Sluneční soustavě. Současná fyzika žádné takové temné interakce nepotřebuje, ale na druhou stranu, ani je nezakazuje. Bohužel, od doby nápadu uběhla spousta času, připadá nám, že temná hmota je už dost profláknutá, asi se k ní nebudeme vracet.


3. Jméno: Dana_Mentzlová

 

 

12.01.2017 v 22:35 id: 1249105

Windows v tak pokročilé budoucnosti jsou spíš vtip. A také, aby si čtenář lépe představil, že operační systém může chybovat.

Ostatně, ani posunutí času při letu warpem není realistické. Z hlediska současné fyziky k němu není důvod. Leda by byly v časoprostoru dosud nepoznané zákonitosti. U sci-fi se nám taková nadsázka zdála přípustná. Já také vskrytu doufám, že i chyby v románu můžou být zábavné.


4. Jméno: VPJVM

 

Info: z PC

12.01.2017 v 22:33 id: 1249104

Ty problémy s Windows by mohly mít za následek soudní spor s výrobcem teleportů. Proč se vlastně všechny hodiny posunuly o desítky let? Chybná softwarová kompenzace dilatace času, nebo nějaká zvláštní interakce použitých hodin s warpem? Jinak, pokud tu temnou hmotu drží pohromadě převážně gravitace, tak musí být mnohem hustší než normální hmota, protože jinak by slapové síly ten měsíc roztrhaly. Nemohla by to ve skutečnosti být miniaturní černá díra?


5. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

11.01.2017 v 23:00 id: 1249099

Na název "Smrt v přímém přenosu" si může dělat nárok jen moula. Mimochodem se tak jmenuje i jeden postarší film (1980 nebo tak nějak), takže si ta blogerka název vypůjčila také. Což vypadá jako známý pokřik "Chyťte zloděje!" Ale co, tím lépe, ten "trial režim" je originálnější a řekl bych, že i výstižnější.

Jen tak na okraj - vážně si myslíte, že v té pokrokovější době ještě budou Windowsy? A ještě použité v tak závažné aplikaci? Co já vím, v atomových elektrárnách mají Windowsy jen v kancelářích, ale reaktor řídí úplně jiný systém! Kdysi to býval Unix. Jinak je ovšem pravda, že Američané vyhrožují, že nechají Windowsy řídit strategické rakety... to by bylo tisíckrát horší!


6. Jméno: Dana_Mentzlová

 

 

11.01.2017 v 21:19 id: 1249097

Děkujeme i my, čtenářům za pozornost a panu Semerádovi za zveřejnění. Série opravdu vznikla od posledního dílu. Ten se nejprve jmenoval Smrt v přímém přenosu, ale jistá blogerka protestovala, že jsme si vypůjčili název jejího blogu. Souhrnný název pro celou sérii zatím nemáme. Pokud by někdo měl nápad, ozvěte se.


7. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

11.01.2017 v 14:36 id: 1249089

Smrt v trial režimu uzavřela serii knih od Mentzlových. (Přiznám se, dostalo mě, zemřít kvůli chybě ve Windows!) Zajímavé je, že Smrt v trial režimu byla napsaná před těmi knížkami, které ji dějově předcházejí (tj. Benzínka, Cruithne, Piráti nebo Dragon). Ostatně autoři přiznali, že to časově vzniklo takhle a dělalo jim to vrásky, když museli "dodržovat kánon" neboli nepoužít něco, co by s "pozdějším" dějem kolidovalo.

Takže tu vlastně máme další ucelenou sérii knížek. A navíc s přílohou "Reality z kosmu", vysvětlující mnohé "záhady".

Díky, Mentzlovi!


8. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

07.01.2017 v 14:21 id: 1248613

Pro pana Jaxxe:

 

Ovšem, máte pravdu. Takže za můj život se počet liďáků ztrojnásobil (přibližně). Aby se obnovil výchozí stav, byly by třeba další dvě planety jakosti Země. Ovšem za další generaci by každá ze Zemí... to by byly tři, potřebovala další dvě, tedy v této chvíli, dvě generace od počátku by liďáci používali 9 zeměkoulí. Dál to už počítat nebudu, vede to k výsledkům nepříjemným.

Prostě, v bibli, v písmu svatém je napsáno: Milujte se a množte se, NAPLŇTE zemi... není napsáno PŘEPLŇTE... věřícím lidičkám se ateista V. Čech tímto omlouvá. My bezvěrci smíme citovat bibli nepřesně...


9. Jméno: jaxx

 

Info: pro změnu správce sítě

01.01.2017 v 15:56 id: 1247941

2 VČ: Trochu jste podhodnotil počet obyvatel Země. Nynější stav je 7,5 miliardy s výhledem 10 miliard v roce 2050. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btov%C3%A1_populacehttp://www.worldometers.info/


10. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

01.01.2017 v 15:46 id: 1247940

Obávám se, že přestěhováním části populace do jiného světa se mnoho změnit nedá. Řekněme, že bychom i dokázali přestěhovat celou polovinu pozemšťanů na nějaké těleso nebeské pro lidské potřeby dokonale přizpůsobené.

Ale: Když jsem byl chlapcem, byly na světě 3 miliardy lidí. Dneska je na světě dvojnásobek obyvatel. Kdyby se tedy polovina lidí dneska ze Země odstěhovala, nastal by stav v počtu obyvatel, který byl před jednou generací. Tedy za mého dětství. Ovšem během další generace by bylo to hypotetické mimozemské bydliště zase přeplněno dvojnásobkem obyvatel a naše milá Země by se přeplnila do stavu současného. Tedy za jeden lidský život by bylo třeba dalších dvou nových světů.

Řekl bych, že řešit trvalý přírůstek počtu lidí rozmisťováním jich do prostoru není trvalým řešením. Je-li řešením dočasným, je těžko říci. Pokud nenastane změna chování, zamoří liďáci nejen svou planetu, ale i světy jiné.Komentáře

Víc komentářů tu není.

Začátek