Bez COOKIEs je omezený přístup!

Učedník andělů

Andělská trilogie 2

(Paralelní vesmíry 4)

 

Dětská science fiction

Václav Semerád

© 2003 Václav Semerád, Praha

© 2016 Barbora Brunnerová

Nakladatelství: Autobus


Obsah

První školní den
Frajeřinka
Trest
Těšitel
Džentlmenská dohoda
Další problémy
Překážky
Uznání
Nehoda
Spojenec
Pokus - a omyl
Rány pod pás
Jediný důkaz
František
Štěňata
Operace

Seznam knih Komentáře

01.01.2018 23:04

Na hlavní stránku Anketa


Kočka Šklíba udělala na Alenku v říši divů velký dojem
- a nejen šklebením. Občas se začala dělat neviditelnou,
až z ní zbyl jen škleb... A pak - zmizela...

Strategická porada
Nabídka
Zlato
Exploze
Účtování
Mimozemský rozhovor
Zahrada Eden
Nemilé překvapení
Václavák
Byrokracie
Další kamarádi
Světotřesení
Pohroma
Ústup
Dílčí úspěch
Konečná rozhodnutí
Útočiště


Následuje:

Andělský svět (Andělská trilogie 3)

© 2003 Václav Semerád, Praha

Identifikace:


Titul: Učedník andělů

Podtitul: Andělská trilogie 2

Autor: Václav Semerád


Skupina: Paralelní vesmíry 4

Žánr: Dětská science fiction

© 2003 Václav Semerád, Praha

Ilustrace: © 2016 Barbora Brunnerová

Nakladatelství: Autobus

ISBN: 978-80-7453-667-0

Veškeré připomínky jsou vítané:

vsemerad@volny.cz

Pozor!

Tuto dobrodružnou knihu si můžete sami upravit - ZDE. Můžete změnit jméno hlavního hrdiny a hrdinky (třeba na svoje). Nastavení platí i pro jiné knihy.

Nápověda: V pravém horním rohu každé kapitoly je drobná ikonka bílého ducha ( - na bílé stránce jsou vidět jen oči a černě blikající pusa - co chcete od ducha, že?). Kliknutím na něho se zbarví červeně a současně se podbarví všechny řádky, ve kterých došlo k nějaké změně proti minulé verzi. V další verzi se červené podbarvení postupně mění: červené - žluté - lila - zelené - modravé - normální. Je tak zřejmé, jak se kniha měnila. Duch v levém horním okraji slouží podobným způsobem ke zvýraznění přímé řeči. Druhým kliknutím se podbarvení textů i duchů zruší.

Hodinky před jménem kapitoly v obsahu obsahují (po najetí myší!) čas poslední změny kapitoly, aby se dal vysledovat průběh změn. Značka "Práce na silnici" místo nich znamená: v této kapitole se změnil text právě dnes.

Obrázek autobusu v levém horním rohu (přejetím myší se mění) při kliknutí skočí na konec textu (u obsahu tam bude slovník, anketa a diskuse). Podobný obrázek vpravo skočí ještě dál na diskusi. Kde tyto položky nejsou, oba obrázky skáčí na konec souboru.

01.01.2018 23:04

Anketa:

 

Vyhodnocení 1.otázky:

(Uzavřena.)

Je otázka, zda Oldovi bude k něčemu dobrá revolta - ale je i otázka, zda mu sekání latiny pomůže.

 

Vyhodnocení 2.otázky:

(Uzavřena.)


S Marií to zřejmě půjde lépe...

 

Vyhodnocení 3.otázky:

(Uzavřena.)


Jistě, učitelé musí trvat na disciplíně. (Je otázka, zda je to dobře...)

 

Vyhodnocení 4.otázky:

(Uzavřena.)


Tohle je tedy odbyté...

 

Vyhodnocení 5.otázky:

(Uzavřena.)


Myslel jsem původně, že ne. Argumenty v diskusi byly silnější. Takže - ano, může to i škodit... Ukázalo se, že to byla od čtenářů dobrá úvaha, vyšla z toho docela dobrá zápletka (kdy Olda ve snaze pomoci uškodil...)

 

Vyhodnocení 6.otázky:

(Uzavřena.)

Olda je na jednu stranu (na svůj věk!) nadprůměrně zodpovědný kluk, ale pozor, je také trochu dobrodruh!


Dobrá, bloudění se tedy nekoná (necháme si to na další knihu)

 

Vyhodnocení 7.otázky:

(Uzavřena.)


Bude tak trošku neprůstřelný...? (Jeden Olda Šetrný (=Old Shatterhand) už tu byl...) Nevadí, odnese to někdo jiný (asi Pepek).

 

Vyhodnocení 8.otázky:

(Uzavřena.)

Marie Hadrbolcová je tichá dívenka. Určitě by Oldovi ráda pomohla. Byla ale u jednání Oldy s neurvalým neurochirurgem, zejména u věštby, že Oldovi pacient (a to právě ona!) při nějaké partyzánštině exne. Nejspíš jí už došlo, co to znamená, může se také zeptat, není přece pitomá! Podobné varování, jen mírnější formou, dostal (opět před ní) Olda od Alexijeva. Takže Oldův požadavek Teď - nebo nikdy může v Marii právem vyvolat - bez ohledu na její dosavadní odhodlání - normální a naprosto pochopitelný živočišný strach. Kdo má jistotu, že mu v poslední vteřině neuteče?


Je to ale pro děti. Marie se tedy cukat smí (je to přece přirozené), ale nakonec do té vody skočit musí.

 

Vyhodnocení 9.otázky:

(Uzavřena.)

Tohle je syrově řešené ve Válce s mloky, ale proč ne s trochou humoru? Jen na uvedení do situace: Čert se může cítit odstrčen Marií, neboť by ho mohla nahradit. Pozor, ani on není pitomec! Nemohl by trošku projevit vzdor a snahu přitáhnout pozornost?


No, už je to hotovo... Takže tu rovnoprávnost získal..?!

 

Vyhodnocení 10.otázky:

(Uzavřena.)

Tady reaguji na diskusi na Fóru. Slepý František má zaběhaný život. Kdyby získal zrak (vrátit se mu nemůže, předtím neviděl), svět by se mu pořádně rozkymácel. Že by mu lidé mohli udělat peklo, je bohužel reálné, ať o tom nikdo nepochybuje! Přišel by o důchod a ocitl by se ve světě, kde by nebyl tak úplně doma. Co on na to? Na druhou stranu - pro děti to asi bude nutné vyřešit jinak než podle Elm-street.


František je podle skutečné osoby - a ta by nejspíš udělala totéž...

 

Vyhodnocení 11.otázky:

(Uzavřena.)

Tohle nakousla už ředitelka Faustová podivením nad tím, že Olda léčí a jiní za to berou peníze... No, bylo to jinak, nikdo za Oldu nic nebral, nicméně šmouha by tu byla...


Hlasování ale vyšlo dost přesvědčivě. Někomu se zkrátka věřit musí.

 

Vyhodnocení 12.otázky:

(Uzavřena.)

Tohle je čistě současná a přitom velice nadčasová (a bohužel i politická) otázka. Pro pojišťovny by to mohlo být finančně výhodnější - víc uzdravených pacientů za nižší náklady. Nezapomeňme ale, že je každá pojišťovna plná byrokratů. Pochybuje někdo o jejich dobře míněné úzkostlivé snaze zabránit neoprávněnému obohacování...? Sakra, známe je nebo ne? (Navíc se nedá vyloučit korupce ze strany lékařských lobby i tlak ohrožených výrobců léků - ti také ještě neřekli poslední slovo!)


Tady jsem se výjimečně rozhodl jinak než jste hlasovali. Nemlaťte mě, ale i když je to pro děti a mělo by to být pohádkově jednoduché, já si prostě nedovedu představit, aby pojišťovna srazila kufry a začala platit. To by nebyla pohádka, ale zázrak! A na zázraky tu jsou jiní, nemyslíte? Takže řešení napůl: Alexijevovi se podaří vytvořit svou vysněnou kliniku - a pojišťovna ho parádně podrazí! Zázrakem to vyřeší Olda. Ačkoliv to ani jako zázrak nevypadá - Olda prostě má prostředky pro běžné smrtelníky nedosažitelné. (Nehledě na to, kdo další za tuhle stranu kope... to není připomínka, ale výstraha!)

 

Vyhodnocení 13.otázky:

(Uzavřena.)

Olda to Cilce slíbil spíš nezávazně, aby ji vytrestal za utopená štěňata. Co ale udělá, až mu Cilka začne slib připomínat? Čert má ale opravdu pádný důvod být proti - až do hrozby stávkou!


Olda může slibovat jen za sebe. Jak to formuluje Marie v další kapitole, Čert není obyčejný podvraťák (jak ho vidí Cilka), ale Canis Sapiens a má právo, aby brali ohled na jeho mínění.

 

Vyhodnocení 14.otázky:

(Uzavřena.)

Olda by možná rád zjistil, zda jejich léčitelské schopnosti nepocházejí rovněž od andělů (i kdyby byly už trochu zeslabené časem)!


Hlasování ale dopadlo přesvědčivě proti...

 

Vyhodnocení 15.otázky:

(Uzavřena.)

Je to jeden z možných názorů a navíc námět čtenáře.


Jak se zdá, mafie je v oblibě a náš svět není růžová zahrada. Klasická mafie to ale nebude. Její úlohu klidně zastane seriózní firma, připravená ztrestat drzouny, kteří od ní odmítali nakupovat... A protože bude kořist příliš malá, nechá si to ještě zaplatit od státu (jako špatně ochráněné investice? Nepřipomíná vám to něco?)

 

Vyhodnocení 16.otázky:

(Uzavřena.)

Mám připravené oboje, vybrat si můžete, ale nemlaťte mě pak!

 

Vyhodnocení 17.otázky:

(Uzavřena.)

A máme tu další problém - byrokraty. Olda už má pro kamarády ze třídy všechno připravené a jeho snaha by tím přišla nazmar, ale nezapomeňme, že se jim do toho ani předtím moc nechtělo!


Uvažoval jsem, že Michal s Jarčou budou další dvojice a budou trochu protiváhou Oldovi s Máňou. Nakonec to vyznělo nerozhodně... Dobře, nevadí. Třeba to tak bude taky dobré.

 

Vyhodnocení 18.otázky:

(Uzavřena.)

Konflikt se nedá přehlédnout. A při konfliktu vyplave věcí...


Oldovi přátelé asi budou držet spolu, když je ohrožuje společný a navíc hodně silný nepřítel. Většina je proti zradě. Ale třetině se zdá, že by to nastat mohlo. Uzavřeme to: někdo Oldu zradí, ale nebude to nikdo z jeho učedníků...

 

Vyhodnocení 19.otázky:

(Uzavřena.)

Kdyby měl být konflikt hodně drsný (je to námět čtenáře), kterou postavu byste obětovali? Předem říkám, že nedám Oldu (neměl bych o čem psát), ale kdo to může odnést? Čert? Máňa? Doktor Alexijev? Nebo některá vedlejší postava? Babo - raď!


Koukám, že autor této anketní otázky k mé úlevě sklidil jediného příznivce (kromě sebe), zato celou bouři odporu. Takže - Vox populi...

 

Vyhodnocení 20.otázky:

(Uzavřena.)

Námět čtenáře: Nějak jsme zapomněli na slepého Františka. Měl by sehrát víc než štěk v jediné kapitole?


Doufám, že zasáhl dost přesvědčivě... na víc už asi neměl. I tak to snad stačilo...

 

Vyhodnocení 21.otázky:

(Uzavřena.)

Možné je přece oboje, záleží na komisi samotné. Připraveni jsou, ale jak známo, kdo chce psa bít... Nebo přiznáme, že se občas najdou komise opravdu nestranné?


... a všechno je jinak, že?

 

Vyhodnocení 22.otázky:

(Uzavřena.)

Také tady je možné oboje. Alexijev tvrdil, že využije chybičky, kterou žalující firma udělala. Uzná mu to ale soud? Bude to stačit? Zejména když je vidět, že se v jeho případě chová nějak podezřele horlivě? O jeho nevině snad nikdo z čtenářů nepochybuje, ale důkazy žalující firmy jsou jistě perfektní, jinak by si na to netroufla...


Hlasování bylo těsné a hlasů tentokrát poměrně málo... Víc anketních otázek už nebude, Učedník končí. Děkuji všem za hlasy i za trpělivost.

 


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od honbri: 10/6 v 22:56 na téma: §Paza : Velmi zajímavé rozvíjení zápletky !!! Už se těším na pokračování :-)

Domů
Statistiky

"Učedník andělů Andělská trilogie 2" (komentáře)

Téma=§Uced Hlasovalo 11, celkem 54 hvězd, průměr=4.91.

Nahoru!
Knihy, úvahy

  

   

Jméno(nick):  

 

Emailová adresa:

 

Další informace:

 

 

Text příspěvku:

(   povinná pole  )     Napiš číslicemi: stopjetadvacet = (nejsi robot?)    (873 příspěvků).  

 (barva pozadí)  Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:


2. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

Téma: §Andi

?Přidat přílepek!?

24.08.2016 v 19:35 id: 1166271

Některé dnešní moderní termíny dříve neexistovaly. O mně například nikdy nikdo neřekl, že jsem dysgrafik (to je až moderní definice, které víceméně odpovídám). Takže jsem měl prostě permanentně trojku z kreslení (učitelé to zkrátka vzdali) a bylo to. Zaplaťpámbu, že na maturitním vysvědčení kreslení nebylo. Ale v jedné škole (při nemocnici) si například všimli, že špatně mluvím, pozvali mě k logopedce a ta mě velice rychle naučila mluvit správně. Při větším štěstí by se to stalo už na počátku školní docházky a spolužáci by se mi celá dlouhá léta neposmívali (neuměl jsem "ř", což je tak jednoduché, až to bolí, sám jsem to vlastní děti - se znalostí "technologie" (know-how) - naučil již před školkou).

To, že někdo "ráčkuje", je ale dnes známkou lenosti. Tenkrát (krátce po válce) logopedové prostě nebyli, dneska jsou dostupnější a naučit se pořádně mluvit není takový problém (když už to rodiče sami naučit neumí - není každý logoped). A od toho by měly být školy, kde jsou na učení odborníci. Ale to by nesměli vládnout lemplové, kteří by ochotně nacpali do jedné třídy padesát dětí, z toho deset "nepřizpůsobivých".

Pokud vím (a jako učitelské dítě to vím!), dříve školy děti rozřaďovaly do tříd podle schopností - A-B-C (kde byl lempl ředitel, tam děti rozdělil "spravedlivě" podle abecedy - poznal jsem jen jednoho a dodnes tvrdím, že to byl lempl). "Áčko" byli ti nejlepší, které nikdo zaostalý nebrzdil a učitelé je naučili obvykle víc než požadovaly osnovy. "Céčko" byli problémoví, zato jich tam bylo nejméně, aby je učitel nějak zvládl. Je ale jasné, že z "Céček" se jen málo žáků (obvykle nula) dostalo na vysokou školu (prostě na to neměli). S těmi se na konci základní školy projednávalo umístění do různých "učňáků", kde by ještě stačili. Dnešní politikaření s "inkluzí" je fakticky torpédováním této praxe. Miloše Zemana sice nemusím (viz http://sw.gurroa.cz/prezidenti.php ), ale v tomhle má naprostou pravdu.


3. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

Téma: §Andi

?Přidat přílepek!?

24.08.2016 v 17:13 id: 1166220

Tak zrovna ta malá písmenka jsou důvodem, proč rád čtu na počítači. Krásně si umím text zvětšit, až na takové ty slabikářové kozlíky

Nemohu si pomoci, ale mám pocit, že ty moderní choroby jako je třeba zrovna ta dyslexie, dysgrafie, dyskalkulie je jenom výmysl pro různé "kecology".

Mimochodem, proč se píše disharmonie a ne dysharmonie?


4. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

Téma: §Andi

?Přidat přílepek!?

24.08.2016 v 10:14 id: 1165916

2 14: Špatné vidění? Důvod k návštěvě očaře, ale ne omluva. Bude se tím omlouvat celý život? Dyslexie se dá také napravovat a čím později, tím hůř. Totéž platí o více vadách, logopedie je dnes na takové úrovni, že ráčkování je jasný příznak lenosti.

Dítě, které se nenaučí číst, chodí do školy víceméně zbytečně. To je důvod, proč se děti - od přírody líné - ke čtení nutí. Dítě musí pochopit, že čtení není nic špatného, naopak. Když rodiče (nebo známí) najdou pro děti něco, co je ke knihám přitáhne (viz zmíněný Harry Potter), tím lépe. Když jsem vnutil dětem na sídlišti Andílka, nadšené nebyly, pak si to jeden kluk vzal s tím, že uvidí... a potom si na to udělaly pořadník, jak se na to těšily. Stačilo, aby ten jeden - první - ostatním sdělil, že je to dobrý. Přečetli to nakonec všichni a řekl bych, že to některé ke knihám i zaháčkovalo. Ale vzít knížku, otevřít ji a začít se vymlouvat na malá písmenka, aniž by to aspoň zkusila číst (a to se v posteli srdečně nudila!), tomu říkám nejapná výmluva a řekl bych, že je to i chyba rodičů. To dítě bude ze školy nosit čtyřky a obviňovat učitelku, že píše na tabuli moc malá písmenka (nebo jinou nejapnost).

Neomlouvejme pořád lenost!


5. Jméno: 14

 

Info: Klidný

Téma: §Andi

?Přidat přílepek!?

24.08.2016 v 07:09 id: 1165864

Já nevím, mně přijde, že existují i legitimní důvody, proč někdo nečte -- dyslexie, například. Nebo může špatně vidět -- to by vysvětlovalo tu poznámku o "malých písmenkách". Čili neodsuzoval bych jen kvůli tomu.

 

Ono taky, jak vést děti k četbě? Pokud děti čtou proto, že se jim uměle omezují jiné možnosti, vydrží jim to, nebo se vrhnou na televizi a počítače, jakmile jsou rodiče z dohledu (zakázané ovoce atd.)? Aby děti četly, musí se jim dát něco, co by číst chtěly. Tohle se svého času podařilo Harry Potterovi.

 

Mám dojem, že tohle není problém moderní doby -- děti, které rády četly, byly VŽDYCKY v menšině. Tohle je fórum o knihách, takže samozřejmě přitahuje spíš tyhle lidi, ale neměli bychom jeho složení pokládat za reprezentativní vzorek populace.


6. Jméno: jiho

 

Info: www.jitrnizeme.cz

Téma: §Andi

?Přidat přílepek!?

22.08.2016 v 20:07 id: 1165830

2 SW: Knížky v pořádku dorazily. Děkuji moc.


7. Jméno: jiho

 

Info: www.jitrnizeme.cz

Téma: §Andi

?Přidat přílepek!?

22.08.2016 v 10:18 id: 1165828

2 SW: Já byl taky v dětství hltač knížek a celkem mi to zůstalo i do důchodu. Bohužel většina dnešních dětí opravdu čte velmi málo a ještě spíš komiksy. O to raději čumí na Simpsonovy a Futuramu.

Záleží to ale na výchově, aby měli rodiče na děti čas a neodkládali je k televizi a k počítači.


8. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

Téma: §Andi

?Přidat přílepek!?

21.08.2016 v 13:05 id: 1165825

Načal jsem poslední krabici s knížkami "Andílek"... ale narazil jsem i na odmítnutí. Jedenáctiletá nemocná dívčinka znuděně odmítla Andílka "že jsou tam malá písmenka". "Kolik už jsi celkem přečetla knížek?" "Dvě". V páté třídě dvě, to je čajíček, slabota. U vlastních dětí bych to považoval za katastrofu (četly mnohem víc!). Já jsem mohl mít v páté třídě přečtených knih dvě stě a na velikost písmenek (ani knih) jsem nehleděl. Už v pěti letech (ještě jako předškoláček) jsem měl přečtených pět verneovek - a to není snadné čtení, ty prvorepublikové neměly písmenka 12, ale menší. Plovoucí ostrov, Tajuplný ostrov, Ocelové město, Patnáctiletý kapitán a Robur dobyvatel, k tomu Trosku: Vládce mořských hlubin a ještě holandskou knihu o potápěčích Hrdinové mořských hlubin, pohádky ani nepočítám. Ale i Pohádky Elišky Krásnohorské byla bichle tlustší a větší než Tajuplný ostrov (i když měla větší písmenka). A dneska jsou páťačce písmenka 12 "moc malá"? No, koukal jsem jako husa na drát, jako bagr na skálu. V páté třídě dvě knížky! Teda - to dokáže znechutit psaní!

Kam se ten svět řítí? Anebo je to jen jedna černá ovce?


9. Jméno: jiho

 

Info: www.jitrnizeme.cz

 Přidat přílepek!?

17.08.2016 v 21:00 id: 1165810

2 SW: Chtěl jsem okamžitě objednat Učedníka a Piráty, ale nějak mi není jasné, jak to udělat. Objednávkový formulář jsem našel jen starý, na Andílka. Takže prostě objednávám takto a prosím o zaslání údajů (na e-mail) pro platbu převodem. Děkuji předem a přeji pohodu a zdraví.


Normálně bývá u vyřízené objednávky tlačítko "Jiná objednávka?", které starou objednávku zduplikuje a označí za neplatnou, nová má pak stejné adresy, jen vynulované počty. Nechápu, proč se to tlačítko nezobrazilo? Mělo by to teď zobrazovat starou a novou objednávku.


10. Jméno: SW

 

Info: Václav Semerád, Vesničan

 Přidat přílepek!?

16.08.2016 v 19:47 id: 1165806

Knížka "Učedník andělů" dorazila. Navíc přišlo od Mentzlových dalších 5 kusů "Piráti na Marsu", takže se snad dostane i na další. "Pozor, "Učedníků" je méně než "Andílků" (zato je to tlustší kniha - Andílek má 500 gramů, Učedník 620). Také jsem objednal méně kusů, i to trošku zvedlo cenu. Přidal jsem ji do nabídky za 160.-Kč.

Koukal jsem, jak se budu vyrovnávat s Babišovou elektronickou evidencí, ale zatím si ji nemusím pořizovat. Objem financí mám hluboko pod odečitatelnou částkou, takže to (zatím!) nemusím vést (stejně jako hajzlbáby). Neumím si představit, že bych si měl na to pořizovat pokladnu.Komentáře

Začátek