Bez přihlášení je omezený přístup

Možnost nastavení je Zde.

Zpět Obsah Dále

Veverčí zásoby

Jakmile veverky vyřešily, co se dá jíst, začaly přemýšlet, jak si pořídí zásoby na horší časy.

Tohle zvířátka nikdo nemusí učit, to prostě vědí. Zvířátko, které si nezajistí zásoby na horší časy a ty pak skutečně přijdou, musí trpět o hladu.

Veverky věděly, že i jejich maminka veveřice občas sáhla do zásob. Na jaře toho v lese moc nerostlo, často pršelo, ale stará veveřice občas přinesla tu sušenou houbu, jindy oříšek z loňských zásob. Staré zásoby beztak musela spotřebovat, než se zkazí. Ale veverky nevěděly, kde maminka zásobárny měla, ostatně mohly být už prázdné. Musely si proto založit nějaké nové.

Okousané šišky - to je práce veverek!

Okousané šišky - to je práce veverek!

Když půjdete lesem a narazíte tam na okousané smrkové šišky, na kterých už nejsou skoro žádné šupiny, pak je to známka přítomnosti veverek. Jiná zvířátka to ani neumí. Veverky okoušou šupiny, aby se dostaly k semínkům. Nemusí pak skladovat velké tvrdé dřevěné šišky, ale jen měkká semínka. Když mají veverky hlad, semínka rovnou snědí, ale když hlad zaženou, další semínka si ukládají na horší časy. A když některá semínka cestou ztratí, vyrostou tam ze semínek nové stromky.

Lesní zvířátka, veverky nevyjímaje, neznají lidské vynálezy jako je třeba lednička. Nemohou si uchovávat do zásoby něco, co se snadno a rychle kazí. Vlastně jediný způsob, jak plody uchovat přes zimu, je sušení. A to veverky umí. Nejprve musí příslušné plody shromáždit - natrhat a donést k sušení někam, kde je sucho a svítí tam sluníčko. Veverky věděly od maminky o výklenku ve skále, kde se daly sušit i měkké lesní plody, jako jahody, maliny, ostružiny a houby. Jinou možností je napíchat plody na trny, jaké rostou na některých keřích. Tak to ostatně v lese dělají i jiní, třeba pták ťuhýk si tak nabodává na trny brouky, larvy a červy. Ťuhýk ale veverky od svého trnitého keře odháněl. Veverky sice brouky nežerou, ale ťuhýk byl nedůvěřivý až běda, asi se bál, že mu na jeho zásoby budou chodit. Byla to asi zbytečná obava, ale proč by se hádaly s ťuhýkem, vhodných keřů je přece víc.

Život veverek je neustálé shánění zásob. Je to nutné, jinak by zimu nepřežily. Ale mezi sháněním zásob jim zbývá dost času na různé hry, průzkumy neznámých krajů a seznamování s jinými zvířátky.

Zrzečka nese hned dva velké ořechy - ta se bude mít!

Zrzečka nese hned dva velké ořechy
- ta se bude mít!

Veverky brzy poznaly zaječí rodinku, která měla pelíšek na kraji lesa, mladé ježky se staršími ostřílenými ježky Jehličkou a ježčici Jehličkovou. Ježci neshánějí zásoby, jako veverky. Jejich zásobami je jejich vlastní sádlo, proto se musí do podzimu řádně vykrmit, aby měli pod kůží sádla na celou zimu. Pro jistotu zimu raději prospí, tak jim sádlo pod kůží vydrží déle. Na jaře se ježci ze zimního spánku probudí štíhlí a hbití - a hned se začnou krmit, aby hodně ztloustli na příští zimu.

Podobně jsou na tom i jiná zvířátka, například sysli, křečci, ale i tak velká, jako medvědi. Ještě že u nás medvědi nežijí! Když v zimě potkáte v lese medvěda, je zle. Znamená to, že byl málo tlustý, zimním spánkem všechno sádlo spotřeboval, až ho vzbudil hlad - a hladový medvěd je v zimě opravdu nebezpečný. Stává se, že se pak medvěd odváží až do vesnice a když roztrhá jen kozu nebo krávu, může sedlák mluvit o štěstí, že se medvědovi do cesty nepřipletl on sám.

Veverky ale v zimě nespí, sádlo pod kůží neschraňují, proto musí mít na zimu dost zásobáren. A raději víc než méně, může se totiž stát, že veverčí zásobárnu objeví jiné zvíře a na zásobách si pochutná místo veverky.

Nemají to ty veverky jednoduché, že?

Ale i při tom shánění se dá užít dost legrace. A kromě toho, lesní plody rostou jen v určitém období. Když dozrávají maliny, jsou ostružiny ještě zelené. Maliny dozrají, buď je sklidí veverky, nebo jiná zvířátka, někdy i lidé, a až když maliny nejsou, nastane čas ostružin. Jen houby rostou po celý rok, pokud je dost vlhko. Sucho ale houbám nesvědčí a suchý rok nesvědčí ani veverkám.

Náš veverčí trojlístek se začal starat o zásoby hned z jara. Veverky jedly pupeny, ty se sušit nedají, ale hned na jaře začaly houbami a brzy měly několik zásobáren plných sušených hub.

Budou se jim jistě hodit.

 


Zpět Obsah Dále

20.10.2017 18:49