Bez COOKIEs je omezený přístup!

Zpět Obsah Dále

Veverčí zásoby

Jakmile veverky vyřešily, co se dá jíst, začaly přemýšlet, jak si pořídí zásoby na horší časy.

Veverky na rodné bžíze

Veverky na rodné bžíze

Tohle zvířátka nikdo nemusí učit, to prostě vědí. Zvířátko, které si v létě nezajistí zásoby na horší časy a ty pak skutečně přijdou, je o hladu.

Veverky věděly, že i jejich maminka veveřice často sáhla do zásob. Na jaře toho v lese moc nerostlo, hodně pršelo, ale stará veveřice občas přinesla tu sušenou houbu, jindy oříšek z loňských zásob. Staré zásoby beztak musela spotřebovat, než se zkazí. Ale veverky nevěděly, kde maminka zásobárny měla, ostatně mohly být už prázdné. Musely si proto založit nějaké nové.

Když půjdete lesem a narazíte na okousané smrkové šišky, na kterých už nejsou skoro žádné šupiny, je to známka přítomnosti veverek. Jiná zvířátka to ani neumí. Veverky okoušou šupiny, aby se dostaly k semínkům. Nemusí pak skladovat velké tvrdé dřevěné šišky, ale jen měkká semínka. Když mají veverky hlad, semínka rovnou snědí, ale když hlad zaženou, další semínka si ukládají na horší časy. A když některá semínka cestou ztratí, vyrostou z nich nové stromky.

Lesní zvířátka, veverky nevyjímaje, neznají lidské vynálezy jako je třeba lednička. Nemohou si uchovávat do zásoby něco, co se snadno a rychle kazí. Vlastně jediný způsob, jak plody uchovat přes zimu, je sušení. To ale veverky umí. Nejprve musí příslušné plody shromáždit. Natrhat, nasbírat a donést je k sušení někam, kde je sucho a svítí tam sluníčko. Veverky věděly od maminky o výklenku ve skále, kde se daly sušit i měkké lesní plody, jako jahody, maliny, ostružiny a houby. Jinou možností je napíchat plody na trny, jaké rostou na některých keřích. Tak to ostatně v lese dělají i jiní, třeba pták ťuhýk si nabodává na trny brouky, larvy a červy. Ťuhýk ale veverky od svého trnitého keře odháněl. Veverky sice brouky nežerou, ale ťuhýk byl nedůvěřivý až běda, asi se bál, že mu na jeho zásoby budou chodit. Byla to zbytečná obava, ale proč by se hádaly s ťuhýkem, vhodných keřů je přece víc.

Život veverek je neustálé shánění zásob. Je to nutné, jinak by zimu nepřežily. Ale mezi sháněním zásob jim zbývá dost času na různé hry, průzkumy neznámých krajů a seznamování s jinými zvířátky.

Veverky se seznámily se zaječí rodinkou, měla pelíšky na kraji lesa. Poznaly mladé ježečky se staršími ostřílenými ježky Jehličkou a jeho ježčicí Jehličkovou. Ježci neshánějí zásoby jako veverky. Jejich zásobami je jejich vlastní sádlo, proto se musí do podzimu řádně vykrmit, aby měli pod kůží sádla na celou zimu. Pro jistotu zimu raději prospí, tak jim jejich sádlo vydrží nejdéle. Na jaře se ježci ze zimního spánku probudí štíhlí a hbití a hned se začnou krmit, aby co nejvíc ztloustli na příští zimu.

Podobně jsou na tom i jiná zvířátka, například sysli, křečci, ale i tak velká, jako medvědi. Ještě že u nás medvědi nežijí! Když v zimě potkáte v lese medvěda, je zle. Znamená to, že byl málo tlustý, v zimním spánku všechno sádlo spotřeboval, a vzbudil ho hlad. Hladový medvěd je v zimě opravdu nebezpečný. Stává se, že se pak medvěd odváží až do vesnice a když roztrhá jen kozu nebo krávu, může sedlák mluvit o štěstí, že se medvědovi nepřipletl do cesty i on sám.

Veverky ale v zimě nespí, sádlo pod kůží neschraňují, proto musí mít na zimu dost zásob. Raději víc než méně, občas se stává, že veverčí zásobárnu objeví jiná zvířata a na zásobách si pochutnají místo veverek. Veverky prostě musí počítat i s nějakou rezervou.

Nemají to ty veverky jednoduché, že?

Ale i při tom shánění se dá užít hodně legrace. A kromě toho, lesní plody rostou jen v určitém období. Když dozrávají maliny, jsou ostružiny ještě zelené. Maliny dozrají, buď je sklidí veverky, nebo jiná zvířátka, někdy i lidé, a až když maliny nejsou, nastane čas ostružin. Jen houby rostou po celý rok, pokud je dost vlhko. Sucho ale houbám nesvědčí a suchý rok nesvědčí ani veverkám.

Náš veverčí trojlístek se začal starat o zásoby hned z jara. Veverky jedly pupeny, ty se sušit nedají, ale hned na jaře začaly houbami a brzy měly několik zásobáren plných sušených hub.

Budou se jim jistě hodit.

 


Zpět Obsah Dále

29.11.2018 13:45