Bez COOKIEs je omezený přístup!

Zpět Obsah Dále

Veverky a liška

Ani v lese nejsou všechna zvířátka mezi sebou kamarádi. Kamarádí se jen ta, která si neškodí. Například veverky se kamarádí s ježky. Ježci se živí úplně jinými věcmi než veverky, pojídají slimáky a brouky, které by veverka nevzala do tlamičky a naopak nestojí o žaludy a kaštany, které chutnají veverkám. Proto si vzájemně zásoby nekradou a nejsou mezi nimi žádné spory. Veverky nemají problémy ani se zajíci, i když zajíci občas veverkám některé plody sežerou. Takových, o které by se mohli mezi sebou pohádat, je ale málo.

Trochu horší je to s divokými prasaty. Prasata žerou žaludy, kaštany a jiné lesní plody a když v bohatém kaštaništi nachytají veverku, ženou ji »svinským krokem«. Pak se jen těžko mluví o nějakém kamarádství! Divoká prasata bývají větší a silnější než veverky, takže veverky raději ustoupí, ale prasata veverky neloví ani nežerou, takže mezi nimi není aspoň otevřené nepřátelství.

Ještě horší vztahy mají veverky s některými ptáky. To se ví, že ne s vrabci, kosy a jinými drobnými ptáčky zpěváčky, to jsou často veverčí kamarádi, ale veverky se musí mít na pozoru před velkými ptáky. Především před dravci, kteří by si rádi na veverce pochutnali. Veverkám škodí i vrány, které se mezi dravce nepočítají a přesto jsou veverkám nebezpečné. Vrány mají nejvíc spadeno na malá veverčí mláďátka, která veverčí maminky brání ze všech sil. Přece je nedají vranám sežrat!

Jsou ale v lese i masožravá zvířata, která se menšími zvířaty živí a loví je. Například liška, loví všechna menší zvířátka, která před ní včas neutečou nebo se neschovají. Před liškami se mají na pozoru zajíčci stejně jako veverky. Jen ježci se lišky tolik nebojí. Když se ježek svine do ostnatého klubíčka, liška na něho nemůže. Ale i ježek si musí dát pozor, aby ho liška nepřekvapila někde u vody. To by se mu vedlo zle. Liška by ho skutálela do vody a pak by měl ježek velice těžký výběr. Buď zůstane svinutý do klubíčka, ale pak se utopí, nebo se rozvine a začne plavat, ale pak ho liška ve vodě popadne zuby za nechráněné měkké bříško a roztrhá ho. Proto se s liškou nekamarádí ani ježci.

Zajíci mají proti liškám výhodu delších nohou. Liška zajíce na poli nedohoní. Horší je to, když liška zajíce zažene do pasti, kde nemá volnou cestu k útěku. Může to být ve skalách, u vody, ale někdy lišky loví ve dvojicích, jedna nadežene zajíce proti druhé, ta vyskočí na poslední chvíli z úkrytu a chňap!

Říká se, mnoho psů - zajícova smrt. Někdy na to stačí i dvě lišky.

Úplně nejhorší to mají malí zajíčci, kteří neumí tak rychle běhat, jako starší. Však také lišky hodně zaječích mláďat uloví.

Veverky zase mají proti zajíčkům i ježkům jinou výhodu. Liška totiž nedokáže šplhat po stromech, tam je před ní veverka v bezpečí. Pro veverky je ale nebezpečné trhat lesní jahody a borůvky daleko od stromů. Když tam někde liška číhá a vyskočí z úkrytu, rozhodují vzdálenosti mezi liškou, veverkou a nejbližším stromem. Když to veverka stihne, zachrání se. Když to nestihne, má liška hody.

Dravou lišku v lese nemá rád nikdo a každé zvířátko, které ji spatří, se kouká dostat do bezpečí. A zejména malí ptáci, kterým stačí vzletět do výšky, jakmile jsou dost vysoko, hned začnou na lišku ostatní zvířátka upozorňovat. Křičí a štěbetají, aby všichni věděli, že je v lese liška. A když zvířátka o lišce vědí, ta je může jen těžko překvapit. Když se tedy liška prozradí a lesem se ozývá rozhořčený ptačí křik, liška se obvykle znechuceně odplíží z lesa, nejlépe do jiného lesa, kde o ní ještě nevědí.

Když se v lese objeví liška, zvířátka vyhlásí nepřetržitou pohotovost a všechna hlídají, kde spatří zrzavý liščí kožich. To se ví, když lišku objeví, nastane poprask.

Tentokrát lišku jako první zpozorovala sojka Stáňa a hned začala křičet na poplach. Sojka sice patří mezi menší ptáky, ale hlas má pronikavý na celý les. Veverky se bleskurychle rozhlédly a i když lišku ještě neviděly, nechaly jahody jahodami a frrr! na nejbližší strom. Až když byly ve výšce, spatřily lišku, jak se k nim plíží. Jenže to už za nimi na strom liška nemohla a nezbylo jí, než lov ukončit a s nepořízenou odtáhnout do jiného lesa.

„Takové mlaďoučké veveřičky!“ vrčela za nimi ještě přes rameno. „To by byla pochoutka! Ale já se sem vrátím!“

Veverky to slyšely a těšily se, že na ně liška nemůže. Jenže z té liščí vyhrůžky šla hrůza. Až se sem liška opravdu vrátí, co budou dělat? Je to jasné, musí si dávat pozor, ale v každém případě to bude nepříjemné.

A nebudou si moci hrát s mladými zajíčky, ti se už snaží co nejlépe schovat a možná se odstěhují dál do polí. Také žabky se stáhly od břehů dál do hlubší vody, kde mají proti lišce výhodu, že plavou rychleji než ona. Na kraji rybníčku to už není bezpečné, tam může liška využít překvapivého skoku a před tím by žáby ani rychlé plavání nezachránilo.

Protentokrát to zachránila sojka Stáňa.

Před liškou se musí mít na pozoru!

Před liškou se musí mít na pozoru!

Sojka Stáňa byla sice ve vzduchu před liškou v bezpečí, ale to neznamená, že nechá lišku liškou a bude se starat jen o sebe. Naopak i na ústupu na lišku křičela a upozorňovala lesní obyvatele, kde se jejich největší nepřítel právě nachází.

Takhle tu neulovím vůbec nic, došlo i lišce. Jak se toho otravného opeřence zbavím? Plížit se? To nemá cenu. Vyhledat si nějaký úkryt? Jenže když nad ním bude sojka poletovat a křičet, je sebelepší úkryt k ničemu. Nejlépe bude odejít tak daleko, až to ten pták vzdá. Přece se nemůže vzdalovat daleko od hnízda, kde má jistě mláďata!

Liška uvažovala správně, jenže sojka Stáňa ji vyprovázela přes celý les a přestala ji sledovat až když liška upalovala přes pole do sousedního lesa. Liška přes pole utíká nerada. Mohli by ji spatřit psi a uspořádat na ni hon. Takže byla naděje, že se liška do zdejšího lesa nevrátí. Sojka se s uspokojením otočila a s vítěznou sojčí písní se vracela ke svému hnízdu, kde opravdu měla mladá sojčata, která musela nakrmit.

I malý ptáček může zahnat dravou liščí šelmu, když jí svým křikem pokazí lov.

Všechna lesní zvířátka sojku Stáňu vítala. Zajíčci, veverky a žáby sojce zatleskaly pacičkami a ježci aspoň zadupali, aby jí také prokázali vděčnost.

Snad už bude od lišky klid!

 


Zpět Obsah Dále

29.11.2018 13:45