Bez COOKIEs je omezený přístup!

Zpět Obsah Dále

Veverky a lesní olympiáda

Veverky občas chodily ve vsi kolem školy a poslouchaly, co vykládá pan učitel nebo paní učitelka. Jednou tak poslouchaly o sportovním závodění a zalíbilo se jim, jak lidé spolu závodí na olympiádách. A hned si řekly, že si olympiádu uspořádají i v lese.

Jenže jak to zařídit? Lidé to mají jednodušší, jsou skoro všichni stejní, závody se dělí jen na mužské a ženské discipliny, takže jsou férové. Ale jak chcete udělat férové závody v běhu, kde by závodili ježci se zajíci?

Veverky se toho nezalekly. Vždyť přece i u lidí bývají specializace. Kdo dobře běhá, prohrál by ve vzpírání, vzpěrač zase nemůže závodit v běhu, proto nikdo z lidí není vítězem současně ve všech disciplinách.

Veverky se proto rozhodly vytvořit discipliny tak, aby se medaile dostaly na všechny.

Běžecké discipliny ovšem suverénně vyhrávali a z medailí se radovali zajíci, tam závodili vlastně jen mezi sebou. Plavecké soutěže zase s přehledem vyhrávaly žabky, nikdo se jim nemohl rovnat. Některé ryby možná plavou rychleji, ale plavecké discipliny vždy začínají skokem ze startovních bloků do vody a tohle by ryby nezvládly, nemají totiž nohy. Proto veverky vymyslely i zvláštní vodní discipliny pro ryby.

Šplh na stromy vyhrávaly veverky, stejně jako disciplinu skok ze stromu na strom. Letecké discipliny byly jako stvořené pro ptáky. Rychlostní lety vyhrávaly vlaštovky, výškový let ale patřil skřivánkům, vzdušný slalom v křoví kupodivu vyhrávali vrabci a vítězem letu se zátěží se stal havran.

Užovka Uršula vyhrála závod v rychloplazení, krtci suverénně vedli soutěž v hlubinném rytí, soutěž v rytí na povrchu naopak vyhrála divoká prasata, těm se ani krtci nemohli v rytí rovnat. Jen ježci se dlouho v žádné disciplině nemohli uchytit, dokud Zrzečka neměla nápad vyhlásit olympijskou disciplinu v počtu nalezených ponrav na sto metrů, kde ježci konečně ulovili nejen nejvíc ponrav, ale také první olympijskou medaili.

Olympiáda se zkrátka vydařila, výjimečně byl spokojený i starý jezevec, který se pyšnil medailí ve vzpírání. Vyhrál sice tu soutěž jen protože divoká prasata právě soutěžila na druhém konci rybníka v rytí čumákem, ale to se stává i u lidí, že jsou dvě discipliny vyhlášené současně a kdo by byl dobrý v obou, musí si vybrat jen tu, kde má lepší vyhlídky na úspěch.

A protože se to všem líbilo, rozhodli se, že další olympiádu si uspořádají hned příští měsíc.

Lesní olympiáda

Lesní olympiáda

Sojka Stáňa štěbetala něco o tom, že lidé mají olympiády až po čtyřech letech, ale to by se některá zvířátka dalších soutěží už nemusela dočkat. Beztak měla lesní olympiáda jiné discipliny než je mají lidé.

Budou se aspoň všichni těšit.

 


Zpět Obsah Dále

29.11.2018 13:45