Bez přihlášení je omezený přístup

Možnost nastavení je Zde.

Zpět Obsah Dále

Veverky a penízky

Veverky s autíčkem jezdily málokdy, byl to pro ně vždycky svátek. Bylo príma, ale přece jen bylo pomalejší než když běhaly po lese samy, takže si ho užívaly jen občas.

Jenže autíčko jezdilo čím dál tím pomaleji, až jednoho dne ani nechtělo zajet do garáže.

Co se to s ním stalo? Veverky autíčko prošmejdily, až pod sedačkami objevily malou knížečku. Byl to návod k autíčku.

„Ten jsme si měly přečíst hned na začátku,“ zamrzela se Zrzečka. „Třeba by nám pomohl.“

„Tak ho začni číst aspoň teď!“ pobídla ji Hnědulka.

Zrzečka tedy začala slabikovat návod. Veverky uměly číst jen trochu, vždyť nechodily do školy jako děti, jen se občas ke škole vypravily, aby se něco nového dozvěděly. Uměly písmenka a trochu je skládat do slov, ale to se ví, neučily se to pořádně.

Jenže Zrzečka se brzy dostala k návodu, jak vyměnit vybité baterie. Měly odklopit zadní sedadla, vyndat staré baterie a dát místo nich nové. Hned zkusily odklopit sedadla a opravdu byly pod nimi baterie. Jenže nové na výměnu veverky neměly.

Co teď? Teď si opravdu nevěděly rady.

elektrická baterie

elektrická baterie

Napadlo je sice oběhat smetiště, třeba někdo vyhodil baterie jako obyčejný odpad, i když se to nemá, ale hned jim došlo, že je to marné. Vyhozené baterie nebudou nové, to by si nepomohly.

„Musíme se podívat do školy, třeba se to dozvíme,“ řekla Zrzečka. Byla to poslední naděje.

Jenže veverky měly opravdu štěstí. Když dorazily ke škole, tam právě žáci končili s akcí »Sbíráme léčivé byliny«. Do školy přijela dodávka od podniku »Léčivé rostliny« vykupovat od žáků sušené léčivé rostliny a veverky tomu chvíli přihlížely.

Moc se toho nedozvěděly, ale něco přece. Žáci dostávali za léčivé rostliny nějaké peníze a veverky si uvědomily, že za peníze se jistě dají koupit i baterie do jejich autíčka.

Když bylo auto od podniku »Léčivé rostliny« na odjezdu, veverky se odvážily řidiče zeptat, jestli vykoupí léčivé rostlinky i od nich, kdyby je natrhaly. Pán se tomu podivil, ale když tak pěkně prosily, slíbil jim, že koupí. A přidal jim barevnou knížku s vyobrazením rostlinek i s ceníkem, co se za kterou platí.

Veverky byly spokojené a knížečku si odnesly. Pak se nad ní radily, co by asi bylo nejlepší. A protože veverky vždycky vědí, co se kde v lese nachází, také to hned zkusily. Natrhaly těch bylinek plno, sušily je jako svoje zásoby a když jich měly hodně, čekaly jen na řidiče s dodávkou. Naštěstí v knížečce našly i jeho rozpis, kdy a kde bude vykupovat a na nejbližší termín se sebraly, všechny bylinky daly do sáčků a vypravily se za ním.

Pan řidič se divil ještě víc, ale když si prohlédl, co veverky přinesly, koupil od nich všechno. A veverky dostaly pár papírků, za které si doufaly koupit baterie do autíčka.

Hned to také vyzkoušely v nejbližší prodejně elektropotřeb. Prodavačka se také divila, když jí do obchodu přihopkaly tři veverky, ale baterie měla a veverky platily skutečnými penízky, takže jim je prodala.

A veverky utíkaly do lesa a hned ke garáži. Odklopily zadní sedačky, vyndaly staré baterie a nahradily je novými. A když pak přiklopily sedadla a zkusily vyjet z garáže, překvapilo je, jak to autíčko zase dobře jezdí!

To bylo něco pro veverky! Hned objely všechna doupátka, o kterých věděly, svezly nejprve zajíčky, pak ježky a žabky a v lese bylo veselo! Nejlepší na tom bylo, že veverky už věděly, co dělat, aby jim autíčko jezdilo i když zase baterky dojdou. Jednak jim po nákupu ještě nějaké penízky zbyly, ale teď už věděly, kde si mohou vydělat další. Veverky přece vždycky dobře vědí, co se v jejich lese nachází! A kromě toho bylo v té knížečce napsané, že bylinky pomáhají a to také stálo za to.

Budou z toho mít užitek všichni.

 


Zpět Obsah Dále

09.01.2018 14:44