Bez COOKIEs je omezený přístup!

Zpět Obsah Dále

Má být vězení mučírna?

aneb koho má Pelikán v kriminálech? (David Rath)

 

V diskusi k poznámce o neutěšeném stavu kriminálů, v nichž vidím určitou podobnost s podmínkami panujícími v lágru Lety, se objevily dvě věcné poznámky. První vycházela z úvahy, že vězení by měla být ještě horší, protože mají trestance odradit od zločinů. Druhá se pak pozastavila nad tvrzením, že věznice jsou už dnes dost drahé a tudíž zlepšení podmínek by stálo ještě více.

Nejsou známy objektivní rozbory vězněných osob a tak většinová populace má velice zkreslené představy. Vězňové jsou nesourodou skupinou. První část tvoří normální lidé, kteří žili naprosto standardně. Chodili do práce, podnikali, starali se o blízké atp. Ti jsou v kriminále často shodou náhod a hlavně v důsledku našeho komplikovaného trestního zákona, který umožňuje při troše zlé vůle za trestné označit cokoli. Od toho, že mladík (slečna) prodá kamarádovi trochu »marjánky«, přes dopravní nehodu po dvou pivech nebo snahu neplatit tak vysoké daně. Ze své třicetileté zkušenosti lékaře i politika jsem přesvědčen, že takových a obdobných skutků se v každé rodině dopustil alespoň jeden člen, ne-li dokonce takřka každý normální Čech. Extrémně represivní trestní zákon s gumovými paragrafy spolu s nezájmem části soudců soudit podle důkazů umocněný jejich zvláštní zálibou zavřít kde koho, vede k přeplňování věznic.

Malou skupinu tvoří lidé odsouzení proto, že existovalo veřejné (mediální) očekávání za skutek někoho potrestat. Příkladem je nejspíše odsouzení pana Kramného a třeba studenta Nečesaného. Tedy stal se šokující skutek, důkazy moc nejsou, ale je po ruce někdo, kdo se v místě nachomýtl a tudíž to udělat mohl. Jde o svého druhu justiční lynč. Podobné podmínky naplňuje vlastně i můj případ a řada podobných.

Naopak velkou skupinu vězněných tvoří větší či menší životní nešťastníci, kteří z nějakého důvodu neplatili alimenty. Mnohdy jde o dlouhodobě nezaměstnané a nezaměstnatelné, mající malou schopnost zorientovat se ve složitém společenském systému. Naivně si myslí, že pokud nevydělávají, nemusí nic platit. Stát je vyvede z omylu – zavře je. Vynuluje tím i jejich minimální schopnost najít si někdy ještě práci a opuštěné matce s dítětem přidá k už tak těžkému osudu i cejch, že má dítě s kriminálníkem.

Silné zastoupení mezi vězni mají mladí narkomani. Tedy lidé s těžkou závislostí, kteří páchají stovky, možná tisíce drobných a velice otravných trestných činů. Obyvatelům po právu pijí krev, protože jim rozbíjejí auta, vykrádají chaty, kradou peněženky... Jde v podstatě o těžce nemocné, samozřejmě si za nemoc mohou sami, ale nezřídka jde o děti z normálních rodin. Jejich jedinou šancí je dlouhodobá, specializovaná léčba v detenci.

Pro všechny výše vyjmenované skupiny je české vězení nevhodné. I kdyby bylo ještě stokrát horší, tak nikoho od výše popsaných činů a situací neodradí a ničemu nezabrání. Při normálně fungujícím trestním systému by vlastně ve vězeních neměli být vůbec. Měli by být potrestáni finančními tresty, domácím vězením, nebo nucenou odvykací léčbou, většinou spojenou s prací.

Zvláštní skupinu tvoří vrazi. Veřejnost opět žije v přesvědčení, že jsou to všechno »Stodolovi«. Omyl, většinou jde o tzv. »domácí zabijačky«. Vlastně jsou to skoro normální lidé, kteří nezvládli své emoce a v hádce zabili někoho blízkého. Pak se jdou sami udat, mají výčitky a hroutí se. Ani ti si nezaslouží být »mučeni« Pelikánovými lágry. Samozřejmě mají být zavření, ale v lidských podmínkách. V drtivé většině nejsou nijak nebezpeční a budete se divit – pracovníci vězeňské služby je mají nejraději, jsou totiž bezproblémoví.

Zhruba tak 20 – 30% vězňů tvoří skupina opravdu problematická a nebezpečná – psychopatičtí asociálové se sklony k násilí až sadismu. Sem patří i významná část dlouhodobých narkomanů. Resocializovatelní jsou jen obtížně a byl by k tomu třeba speciální program zahrnující dlouhodobou psychoterapii, dále pracovní terapii a programy návratu k normálnímu životu a jeho hodnotám. To české věznice neumí a ani umět nechtějí. Když takovým sociopatům vyprší trest, tak je náš skvělý systém vykopne na ulici a oni jsou za pár měsíců zpět za ještě horší zločiny. Před branou věznice za sebou nechávají zástupy nových zoufalých obětí. Tak pořád dokola. Těmto lidem je úplně fuk, že jsou kriminály ve špatném stavu. Dost často jsou právě oni původci průběžného vandalizmu a demolování.

Výše popsaná analýza je velkým zjednodušením komplikované situace, ale možná někoho přivede k tomu o vězeňství uvažovat i z jiných úhlů, než jsou béčkové americké filmy. A konečně k těm nákladům – 30 tisíc na vězně a měsíc. Při změně trestního zákona s masivním využitím hlídacích náramků a finančních trestů by se dal počet vězňů trvale snížit tak na 30% současnosti. Využití hlídacích náramků i uvnitř věznic a na pracovištích by také umožnilo snížit počet zaměstnanců zhruba o takových 20-30%. Zbylo by tedy skutečně hodně peněz na zcivilizování věznic a mohli bychom se alespoň trochu přiblížit rakouskému nebo dánskému standardu. To by ovšem museli ministři spravedlnosti něco dělat a něčemu i rozumět. To minimálně od ministra Pelikána očekávat nemůžeme. Od toho se dočkáme tak akorát rozumování o lágru v Letech nebo krčení ramínky, když premiér Babiš poukáže, že je u nás možné si objednat trestní stíhání a věznění. Nebo zase zachrání možného teroristu před americkou spravedlností a pošle ho z českého kriminálu domů mezí své soudruhy.

 David Rath

 

Poznámka: S doktorem Rathem v mnohém nesouhlasím. Nelíbilo se mi, jak rychle dokáže otočit názor. Jako předseda Lékařského klubu se za kolegy lékaře bil jako lev s tím, že lékaři musí být dobře placeni, aby se mohli vzdělávat a bla bla bla... Pak se stal ministrem zdravotnictví a najednou byli kolegové lékaři div ne paraziti, kterým jde jen o prachy...

Ale téma k zamyšlení to jistě je.

Připomenu svůj návrh „Matematický trestní řád“, (v mých úvahách) který by podle mě ledacos vyřešil.

 


Zpět Obsah Dále

Errata:


Poslední zdvořilý příspěvek ve Fóru (klikněte si) je od jiho: 22/9 v 17:25 na téma: §Svedske : Košer, nebo halal?Jdu blejt velebnosti! :-(

Domů
Statistiky

"Zamysli se!" (komentáře)

Téma=§Mabytvezeni

Nahoru!
Knihy, úvahy

  
   

Jméno(nick):  

 

Emailová adresa:

 

Další informace:

 

   

Text příspěvku:

(   povinná pole  )     Napiš číslicemi: sedum = (nejsi robot?)    (1 příspěvků).  

 (barva pozadí)  Smazat za dní(1-9,0=nemaž,-1=dnes) Výběr textu: Jména:


2. Jméno: VlastimilČech

 

Info: veterán

 Přidat přílepek!?

15.02.2018 v 11:47 id: 1292463

Na tom, co Dr. Rath píše, je jakási pravda. Ovšem pozapomenul na skupinu mnohonásobných recidivistů, kteří svou trestnou činnost nepáchají z náhlého hnutí mysli, z hlouposti, z neopatrnosti, nebo nějakou nešťastnou souhrou okolností. Jsou to lidé, kteří jsou kriminálníky z vlastního rozhodnutí, je to jejich životní program. Potkal jsem se ve svém profesním životě s těmito lidmi, znám jejich životní postoje. Tito lidé jsou NENAPRAVITELNÍ. Za sebe se domnívám, že by stálo za úvahu právě pro tyto výlupky uspořádat podmínky výkonu trestu co nejnepříjemněji, co nejtvrději tak, aby se snažili po zbytek svého života se dalšímu trestu vyhnout. Jedním z úkolů výkonu trestu je i odstrašení přestupce. pokud ovšem jsou nastoleny podmínky ležérního luxusu, pohodlí a dalších benefitů, jak navrhuje Dr. Rath, pak kde je tento úkol? Pokud se podaří tyto recidivisty trvale usměrnit, pomůže to nejen občanstvu, ale i může snížit společenské náklady na výkon trestu. Myslím si, že právě velmi drastickým zhoršením podmínek výkonu trestu by efektu trvalého odstrašení mohlo býti dosaženo za kratší dobu a celkový náklad na výkonu trestu by se snížil, když by účelu trestu bylo dosaženo dříve.

Pokud se týká těch prvotrestanců, nedbalek a podobně, pak ovšem se závěry Dr. Ratha docela souhlasím.


SW: Tady s gustem dám odkaz na http://sw.gurroa.cz/uvah/uvah-09.php (Návrh trestního řádu), který předpokládá mírnější, příp. jen alternativní tresty pro prvotrestané (ovšemže odstupňovaně podle provinění), kdežto pro recidivisty geometrickou řadu zpřísňování a "tvrdnutí" trestů. Čili: pouhé uklouznutí trestat co nejméně (na ledacos by stačil i týden vězení, to se dá vydržet "i pod vodou"), ale s každým opakováním hodně silné přitvrzení. Myslím, že by to řešilo oboje - pouhé uklouznutí i profesionální zloduchy. (15.02.2018 14:35)Komentáře

Víc komentářů tu není.

Začátek


28.06.2019 22:16